Cum se face că eu, de unul singur din lista de 200, am devenit important și interesant pentru două oficine de presă?
Nu ne ajunge că ridiculizăm democrația, economia de piață și libertățile cetățenești. Vrem mai mult! Ridiculizăm și concepte.
Pare ca un asalt declanșat la un ordin. De unde? Presupuneți și singuri. Pe fondul prostiei, golăniilor și nepriceperii guvernanților
Dacă plasăm o cameră de luat vederi în curtea din spate a unei gospodării, unde gospodarul ține niște găini, un cîrlan și o capră, și dăm drumul la înregistrările video, ce vom vedea?
În nebunia de trafic de după amiază, cînd toți cei din Ilfov și Prahova se înghesuie să iasă din București și ne facem cu toții niște sardine la cutii pe roți, la cîte un stop mai
De ce istoria contemporană a României nu își are tomurile în bibliotecile lumii, în toate limbile?
Centru Capitalei este emblematic nu doar pentru neputința lui Nicușor Dan! Este un barometru și pentru spiritul civic (…)
Într-o singură zi din luna mai 2017, COMVEX SA a primit 14 citații. În cele din urmă, pe rolul instanțelor au fost înregistrate 31 de dosare iar pentru 14 dintre ele s-a înregistrat și calea de atac
Nu înțeleg de ce nu suntem capabili să legăm starea generală a societății de condiția profesorului român și de starea școlii românești!
O parte din populația românească a României simte nevoia unei exprimări bazată pe interesele și sentimente ”locale”.
Anul 2021 a fost o nenorocire politică și sanitară. A fost și anul turismului cosmic și al delirului pe rețelele sociale. Pentru cei mai mulți, 2021 a fost și un an păgubos.
Obligat de meserie, am stat cu ochii pe ultimele ședințe de guvern. N-am prea înțeles de ce s-au ținut în rafală, de parcă România ar fi într-un război cumplit.
I-a învîrtit pe toți. Încă nu s-a născut partidul care să-l păcălească și de pe care să nu profite cu ajutorul efectului din cunoscutul slogan ”Vin și eu cu Antenele!”.
Mă tem că una dintre nenorocirile cele mai mari venite pe capul țării noastre este acest PNRR. Nu pentru că strategia europeană ar fi fost una catastrofală.
Cînd un prieten îmi spunea că mă așteaptă la Cluj unde ninge ca în Frații Grimm au început să mă copleșească parfumuri și imagini din iernile de altădată.
Identitatea românească, atîta cît a mai rămas din ea, stă și pe truda marilor istorici români, o serie strălucită începută cu A.D. Xenopol și Vasile Pârvan, cu Nicolae Iorga și Constantin Giurăscu
Economia face pluta, oamenii se chinuie cu prețurile, energia electrică și gazele îngroapă firme cu istorie, iar serviciile secrete românești prosperă.
Ionuț Stroe, no name liberal cu difuzor ocazional, spune că manifestarea de la Parlament este o instigare la violență a celor de la AUR.
Începe să se simtă din ce în ce mai tare că suntem conduși prost. Mai exact, că nu suntem conduși. Sau că nu avem un cap. Priceperea noastră de a ne pune mințile la un loc dă faliment
Chiar așa, de ce nu avem și noi oameni cu Harvard în guvern? Aș putea să răspund simplu, de-aia! Și totuși, explicația este mai complicată.
Topurile hrănesc publicitatea și marketing-ul, topurile sunt menite să recompenseze și să păcălească mulțimile.
Desemnarea lui Alexandru Stănescu drept președinte al ANRE pentru simplul fapt că omul n-a mai încăput pe listele PSD mi se pare triumful lejer al gîndirii împiedicate
Dacă unui american nu i-o fi frică să fie judecat la Cluj-Napoca de Cristi Dănileț (sau de unul ca el), mie unuia îmi este. În plus, mă stăpînește și o enormă neîncredere.
Mă tem că italienii au răspuns cam tot în stilul Șoșoacă! Oare de ce nu cer sancțiuni și forțe speciale în sufrageria Dianei Soșoacă (nu fac aluzie la dormitor!)? Să ne bucurăm că vin Sărbătorile și avem de ce rîde!
Cu siguranță că Lucian Avramescu are sufletul și buzunarele pline cu bănuții pe care să-i plătească la trecerea peste Rîul Styx.
Reacția Papei Francisc și tăcerea politică din țară mă obligă să revin asupra subiectului abordat în editorialul ”Ursula și diversitatea”.
