Această lucrare monumentală a lui Narcis Dorin Ion ar trebui așezată în holurile tuturor bibliotecilor din țară și ale universităților noastre de frunte sau caricaturale
Discuția cu Octavian Știreanu m-a determinat să mă întorc asupra datelor și cercetărilor distinsului profesor universitar Vasile Ghețău, numărul 1 al țării noastre în materie.
Ce s-a ales de marele plan de guvernare al PSD-ului? Două avioane cu repatriați din Africa de Sud și trei vizite la drumuri neterminate!
Bravo Gogu! Un neica-nimeni de la o Autoritate (fantomatică și ea!) decide by night normele de utilizare a tehnologiilor de recunoaștere facială.
Probabil că trimiterea surprinzătoare la Crăciun mi-a atras atenția.
Unii m-au sfătuit să nu părăsesc parcul sportiv Sheriff Tiraspol. Ce să spun!? Să ajung la Tiraspol și să stau închis într-un parc?!
Țara mea fără conducători/Țara mea cu un alt împuțit bolovan în vitrină/Țara mea controlată de epoleți și acoperiți/Țara mea ca un sat infinit prin care rătăcesc ai mei/Țara mea iubită, să ne ierți că nu suntem demni de tine!
Cine a forțat scoaterea unui partid politic, cîștigător de alegeri, în afara jocului democratic? Cine a instigat la ură și dezbinare? Cine a ratat toate proiectele majore cu care a cîștigat
Regula politicii românești este simplă. Nu putem avea miniștri mai deștepți decît cel care îi conduce. Adică, președintele. Mai șmecheri, da! Dar dacă lucrează tot pentru el.
Vă invit să revedeți protestele și delimitările apărute în ultima vreme. Ele n-au legături strînse decît cu nemulțumirile și vanitățile celor care și le-au asumat. Din păcate, (…)
La ce ne folosește Vasilică Cîțu pe postul de președinte al Senatului? Doar ca în cazul suspendării lui Klaus Iohannis să mutăm caricatura pe pozița principală în stat
Gata, criza politică a luat sfîrșit! Cine trebuia să fie premier a fost propus și va deveni.
Ai zice că un buldog își bagă dinții în nădragii unui om beat și nu vrea să-l mai lase în vreme ce mușteriul afumat nu simte nici durerea, nu poate să fugă și nici nu știe încotro să o ia.
Urmăriți cu atenție desfășurarea negocierilor și evoluția pandemiei. Pe lumea asta, nimic nu este întîmplător!
Vasilică Cîțu se dovedește a fi un soi de farseur încăpățînat. Frica de prăbușire îl face și mai rău și mai inventiv. Știe că dacă pierde controlul guvernului o ia la vale cu viteză mare.
Devine cum nu se poate mai clar că asistăm la o lărgire nepermisă a suprafețelor controlate de Noua Securitate.
S-au dus la roată, l-a urcat pe primar într-un scaun, a pornit motorul și a sărit și el pe un căluț. Numai că roata a luat viteză iar benzina nu se termina pentru că ucenicul umpluse rezervorul
George Simion se laudă că disputatul Certificat verde pentru mers la serviciu a căzut pentru cel puțin o săptămînă. Pe urmă….
Operațiunea de excludere a ultimului fruntaș PNL (cu multe greșeli, improvizații și slăbiciuni la activ) este semn că operațiunea de ocupare a PNL de către desantul pedist este foarte aproape de sfîrșit
PSD-ul, așa netot cum combate, merită sprijinit în această încăpățînare a sa privind acest punct. Menținerea SIIJ este vitală (…)
Într-o lună și jumătate, PNL a intrat la apă ca niște chiloți de cucoană dubioasă. De ce să fie premier cînd el mai are doar gașca (cu aer de bandă) (…)
Împreună cu expoziția dedicată Majestății Sale deschisă la Peleș și cu dezvelirea statuii din Sinaia, apariția albumului (…)
Noi vrem să punem mai multă lumină pe o posibilitate. Să provocăm energii pozitive, să fim alături de cei care cred și sunt dispuși (…)
După 1989, în loc să ne străduim în această direcție, ne-am lăsat învolburați și dezbinați. Rezultatul anilor de dihonie „democratică” este cel care se vede.
Ridicolul de azi și pierderea de credibilitate a PNL-ului vine de la această înghițire în stil balenă a tot felul de ratați și eșuați politic, de oportuniști și vînători de ciolan.
După doi ani de scuipat otravă și înjurături, după chemat parchetele și poliția și după tunete și acuze de la microfoanele parlamentului, politicienii noștri au întors-o șmecherește.
