Ați înțeles cum „se cristalizează o majoritate?” Cea pomenită de președintele Iohannis! Se împarte totul, pînă la ultimul bănuț!
Pe platourile înalte ale politicii românești am avea o echipă de patru mediocri spilcuiți și plini de ifose. Toți patru sunt culți în cap, responsabili și capabili să scoată capra din căcăstoare.
Florin Vasilică Cîțu este și măsura gîndiri lui Klaus Iohannis. Credea că alegerea unui premier este egală cu desemnarea directorului de la Gospodărire Comunală (…)
A sărbătorit 115 ani de relații cu Egiptul la cămile, la piramide și pe Nil în haine albe, de vacanță, ca în Love story. Și de la piramide s-a dus la Sibiu.
Cîtă vreme nu suntem uniți, nu avem nimic! Vîntul iernii, vîntul sărăciei, vîntul bejaniei, vîntul dezmembrării se pot stîrni într-o clipă și ne pot bate din toate părțile.
Chiar și Klaus Iohannis ar putea încerca asta. Așa uscat, rece, egoist și egolatru, fără idei pregnante (căci de mărețe, nici vorbă!) și fără idealuri, (…)
Cum să scoți țara cu două animale politice, chitite să se opintească dar să tragă în direcții diferite? Și toată puterea lor se anulează într-un fel de fornăială din burdihanele (…)
Dezafilierea lui Ludovic Orban în ziua în care generalul și Cîțu mai speră să găsească susținere în parlament mai pune o problemă.
Vasilică Cîțu se dă șmecher făcînd pe prostul. Așa deschide el poarta unei speranțe deșarte. Că el ar putea fi următorul desemnat să formeze guvernul.
Un singur lucru se conturează cu un grad mai mare de certitudine. Jegăritul fost premier și instalat cu opinteli președinte al PNL a simțit nevoia să se arate publicului.
Desemnarea generalului Nicolae Ciucă închide o etapă din istoria cam sifilitică a PNL și deschide uși prin care ar trebui să privim cu atenție înainte de a intra.
. Cu orice preț, fără USR! Klaus Iohannis vrea blocarea politicii și comportamentului userist și scoaterea lui din sferele de influență ale statului
Campania spălatului pe mîini nu i-a reușit. O fi crezut că două mersuri cu bicicleta prin fața camerelor de luat vederi mută populația pe două roți
Foamea lor de audiență astîmpărată numai după deliruri a la Șoșoacă și Budeanca, Bellantoni Tigaie și Bahmuțeanca, și cu tot soiul de păreriști și analiști au buimăcit lumea
Există o înțelegere scrisă sau nescrisă între Klaus Iohannis și evrei (sau Israel) privitoare la preluarea de către FDGR a bunurilor confiscate (…)
Pămîntul lucrat de nea Mihai (i se spune domnul Mihai Anghel) la Segarcea arată ca un desen în tuș negru întretăiat pe alocuri de panglici de un verde gălbui.
Dacianul Cioloș sub pretextul grabei patriotice ne bagă într-o fundătură mîncătoare de timp. Patriotismul înțeles prost are uneori greutatea unei diversiuni.
E clar! Liberalii nu mai pot conta pe oamenii care îl susțin pe Orban. Sunt deja șchiopi. Cîți parlamentari mai sunt? Încă nu știm dar cîțiva tot nu mai răspund la comandă.
Desemnarea Dacianului Cioloș drept „premier însărcinat” cu formarea guvernului stîrnește rîsete și înjurături. Chiar și modeste speranțe. Care sunt adevărate? Toate!
Pînă la o discuție despre șansele premierului Zero de a forma un guvern, Dacianul Cioloș, pînă la alcătuirea unei majorități (…)
Afirmația dr. Lucian Dută este dublată de o declarație a ”paraditului” nostru Superman, premierul Florin Vasilică Cîțu.
Luni la amiază, după navetă și după cafea, președintele României va începe consultările cu partidele în vederea găsirii unei cîrpeli politice.
Postul de știri despre accidente, starlete și politică „with CNN” a devenit organ PSD și anti-Orban. Ce Dumnezeu i-o fi cășunat Antenei 3 și lui Dan Voiculescu pe Ludovic Orban?
Marea șmecherie vine din faptul că, la vedere, președintele vorbește despre statul de drept (…)dar în culise este susținătorul bandei care vămuiește totul cu dexteritatea regimului Băsescu
O încăpățînare a lui Klaus Iohannis de a juca iar pe mîna lui Cîțu ar însemna o uriașă pierdere de teren și de încredere pe seama președintelui.
Au gestionat după mintea lor de amatori o vară de carnaval, au sprijinit două carnavaluri și un congres și acum, în loc de alarmă, o scaldă.
