Scandarea era adresată cînd președintelui Iohannis, cînd lui Florin Vasilică Cîțu, două nulități aflate într-o perioadă dificilă în fruntea României.
În cumplita tensiune și confuzie din zilele reintensificării pandemiei, conducătorii noștri își dau măsura prostiei și neputiinței lor. Fug de răspundere ca iepurii de copoi și se ascund după explicații.
Cartea are o copertă pestriță și, ca în cazul precedentei, a fost concepută pentru a sări în ochi de pe tarabe sau de pe rafturile puținelor chioșcuri de ziare care mai există.
România semnează un document de contract economic și financiar cu prevederi și calendar care cu greu ar putea fi dus la îndeplinire (…)
În aceste zile, toată politica românească este preocupată numai de făcut bani. Restul nu mai contează.
Fie nu mai înțeleg mare lucru din ce înseamnă viața politică, fie suntem pe cale să devenim victimele sigure ale unei invazii de mediocrități cu tupeu reunite sub emblema Partidului Național Liberal.
De duminică, PNL va avea un președinte incapabil să lege fraze mai lungi și să cîștige la public, după cum România are deja un prședinte incapabil să mai electrizeze pe cineva.
Norocul nostru vine de la faptul că operațiunea de călărire a deciziei liberalilor invitați la Congres n-a reușit. A eșuat comic! (…)
Doar n-o să apelez la liberali. Vor fi crezînd că îmi bat joc de ei. De porci îmi arde mie cînd ei își aleg conducerea?
Ce fel de om și cu ce capacități conduce astăzi guvernul României? Întrebarea trebuie pusă clar și răspicat în Parlament și la DNA.
Ce ne așteaptă? Pentru cîți ani speranțele noatre se vor duce dracului pentru a nu știu cîta oară?
Acum înțelegeți de ce nu se voteză Moțiunea de cenzură și de ce o scaldă Marcel Ciolacu?
N-a izbutit să spună mare lucru nici despre statul paralel, nici despre conducerea PSD, nici despre puterea totală a lui Klaus Iohannis, putere care nu-i folosește la nimic.
Toată presa din România a sorbit ultimul îndemn sportiv al președintelui Iohannis, zicere rostită la marginea pășunii din comuna Pianul de Jos (Jud Alba), transformată în modest teren de golf
Ştirile curg, dar partidele și presa nu se opresc niciodată asupra cauzelor. Mai mult, nimeni nu încearcă să schimbe ceva. O știre nenorocită o îngroapă pe cealaltă.
Noi, cei care am contribuit la redactarea textului, nu am conceput pasul următor. Dar nimeni nu-i poate împiedica pe alți ziariști să o facă.
Prin ea vin multe din sarcinile, indicațiile, reproșurile și ordinele care paralizează liberalii.
Felul nenorocit în care prestează liberalii este benefic pentru partidul lui Dîncu, pentru mustața sa înțeleaptă, de sub care zboară mereu stoluri de panseuri politice
A început școala. Nu și marele program de fuduleală propagandistică intitulat ”Romania educată”.
Mai ieri-alaltăieri a circulat vestea (poate zvon) că Nicușor Dan era pregătit să își dea demisia.
Constituția și populația României nu contează pînă cînd mecanismul acesta diabolic de putere nu își atinge scopul.
A crăpat guvernul meu și nici dracul nu-l mai repară în forma în care a fost moșit de Klaus Iohannis. Nici dacă îl lipește cu scotch, nici dacă îl lipește cu scuipat sau cu prenadez.
Din păcate, gonflarea amenințării antisemitismului în România este o strategie mai veche a președintelui Klaus Iohannis și a grupului său de putere.
Din Deal pînă la Pădure,de la susținători pe șleau la acoperiți, toți au început să tragă spre susținătorii moțiunii de cenzură.
Burzuluirea de țap mușcat de viespe a celor de la USR PLUS a pornit de la planul de investiții ”Anghel Saligny”. Zis PNDL 3. Cincizeci de miliarde pentru dezvoltarea rurală.
Isteric, hăbăuc, nexperimentat, găunos și flămînd de bani și putere îi duce pe cei din USR-PLUS în situația de a avea dreptate. Cu un așa zănatic, ne ducem dracului!
La 18 fix, ca și cucul din ceasurile vechi, Klaus Iohannis a apărut pe ecran, ras, tuns, frezat, îmbrăcat la patru ace, nu hămit și cocoșat ca la debutul său prezidențial.
