Mă gîndeam că poliția antidrog face o descindere la cîteva discoteci cunoscute pentru consumul de droguri.
Am citit pe undeva o declarație a ministrului Tanczos Barna. Parcă suna a panseuri aparținînd unui alt Barna din guvernul Cîțu.
Actuala gașcă politică formată din PNL și USR-PLUS a gîndit PNRR-ul ca pe o afacere venită ca o mană cerească pentru ei și pentru clienții lor. N-a zis K. Iohannis că PSD-ul trebuie scos din scenă?
Viorica Dăncilă a făcut și lucruri bune și greșeli catastrofale. Candidatura ei la prezidențiale poate fi socotită o catastrofă benefică pentru cei care o înjură astăzi. Pentru această enormă greșeală ar putea să-i sărute mîna și cîte un picior.
Dacă președintele României convoacă la Cotroceni mai mulți miniștri înseamnă că există o problemă.
Lupta pentru conducerea PNL-ului poate avea consecințe enorme pentru țară. Este posibil ca în locul unei redresări să avem parte de victoria unei grupări și mai agresive (…)
Mai demult, un părerist într-ale istoriei făcea tărăboi pe ideea că guvernul ar putea introduce restricții de circulație pentru absolvenții de universități. Cum adică, absolvenții să nu aibă dreptul
Ai zice că toți virușii s-au speriat de moarte și au dat fuga prin canale și prin găuri de șoareci și șobolani. La ce frumos merg toate, ca unse, ar trebui să găsim o cauză
Ce mai, ne aflăm în fața unui simulacru de democrației, a unei ofense la adresa societății, comisă chiar și de către cei desemnați prin votul popular să facă parte din Parlamentul României.
Nu pot să trec peste cîteva imagini care mi s-au lipit pe memorie ca abțibildul pe caietul copilului de clasă mică. Un grup de 15-20 de parlamentari PSD cu afișulețe
Tărăboiul exagerat, grotesc, făcut de Mihai Gâdea nu izbutește să acopere statutul de stație colaborator al Antenei 3.
(…)slujbele repetă pînă la obsesie și exagerare Dumnezeu să binecuvînteze patriarhul, episcopii, etc, etc, etc. Și abia la urmă ajung la norodul care le plătește
Presupun că mulți vor fi uitat de vizita în România a fiului lui Donald Trump. În fapt, n-a fost nici un eveniment.
Mare blestem pe Capitala României! Și-l trage din istorie și de la toți nenorociții de care s-a lăsat încălecată.
Cine a monitorizat ursul Arthur pentru ca „von und zu” să nu orbecăie prin pădurile Covasnei și ale Vrancei și să-l „rezolve” cu ușurință? Cine l-a primit la gară, elicotpter sau aeroport?
Am dat click pe un site cu obiecte vechi.O privire pe un obiect poate avea muzica unui cîntec cu Frank Sinatra. Sau mai vechi.
În plină Sărbătoare Pascală și la cîteva ore după Ziua Presei, Radu Ciobotea a plecat dintre noi. Porțile Raiului îi sunt deschise.
Falsul acesta grosolan a permis ca toată petrecerea să fie înregistrată în catedrala din Pecica unde au prestat tot felul de cîntăreți cu pretenții folclorice
Și de la o lumânare se aprindeau celelalte și înconjurul bisericii era ca o pregătire a umbrelor pentru bătutul în porți și deschiderea ușilor, când redeveneam oameni luminați de credință.
Excepțională revelația trădătorului de profesie! Cinismul și inconștiența se transformă, în mintea unora, din ticăloșie în capodoperă!
Țara începe să fie condusă de proști ambițioși și de nepotriviți pentru locurile ocupate. Parcă i-ar aduna cineva cu de-a sila. Politica nu-i decît găleata în care viața îi strînge pentru promovare.
Apariția la televiziune a devenit o boală de obsedați de imagine. Toți se aruncă disperați să declare ceva și cînd nu-i nimic de declarat, să răspundă și la (…)
Cum ziceam în deschidere, o fi Klaus Iohannis așa de tare lovit de trenul nepăsării sau al negîndirii?
Sau nu pricepe nimic din ce se întîmplă în preajma sa?
Ideea profesorului Dorel Săndesc de a porni la Timișoara un maraton al vaccinării este una dintre cele mai tonice acțiuni petrecute în ultima vreme.
Am avut parte de o săptămînă care ne poate ridica deasupra pesimismului și bicisniciei noastre. O echipă de patru români a fondat în 2015 o firmă care a ajuns pe bursa de la New York și a crescut miraculos.
Dacă ratăm parțial sau total (greu de imaginat!) o asemenea oportunitate istorică, oare cine răspunde de numirea lui Vasilică Cîțu și a lui Cristian Ghinea?
