Cornel Nistorescu

Cornel Nistorescu este un jurnalist, scriitor și editorialist român cunoscut pentru stilul său critic și analitic. A condus publicații importante precum Evenimentul Zilei și Cotidianul, influențând presa postdecembristă prin opinii ferme și investigații curajoase.

Cornel Nistorescu
Articole scrise:

O catastrofă culturală și intelectuală a fost numit șef de comisie culturală în Parlament. Totul s-a petrecut într-o perioadă de grea suferință pentru lumea și producția culturală a României.

Lui Klaus Iohannis îi place să-i arăți o basculantă de respect, disciplină și confortul. Omul, ca toți ceilalți aparținînd etniei sale, nu are humor și nu suportă să fie luat peste picior.

Cum ne vom descurca în acest climat înfloritor de bîrfă și fantezii cretine și cum vom ajunge la un procent ridicat de vaccinare a populației? Mă tem că ne paște o situație de rîsul lumii!?

Din păcate, nici președintele Iohannis, nici premierii Orban și Cîțu, nici ministrul Apărării nu au făcut publice toate contractele încheiate cu parteneri americani și nici valoarea lor.

Joi, căprarul politicii românești s-a întîlnit cu Florin Cîțu și cu miniștrii propuşi de USRPLUS. SubiectuL, conform anunțului din presă, prioritățile de guvernare. Comunicat despre conținutul discuțiilor? Cu-cu!

Ca unul care susține vaccinarea și care este hotărît să se prezinte la primul centru, aș vrea să atrag atenția asupra unei stări de neîncredere și nemulțumire în vizibilă creștere

Dacă nu ar fi urmărit preluarea controlului asupra TVR, bietul Bulai n-ar fi fost departe de adevăr. Foamea lui de putere, nepriceperea și presiunile colegilor săi pluseriști l-au făcut să sară calul

Am devenit mult mai atent cînd am auzit că este vorba despre o profesoară din Timișoara care s-a mutat în Mărtinești, într-o casă de țară împreună cu soțul ei și cu cei 4 copiii ai lor.

Gata! S-a sfîrșit vacanța. Gata cu petrecerile! Gata cu îndoielile! Gata cu frica! Avem o groază de treabă! Avem atîtea de făcut! Avem programul ”România normală”.

Anul acesta nebun ne-a arătat ce  popor  ghinionist suntem. Ne-a prins cu un președinte și cu două guverne  de doi lei. Care mai de care mai penibil! Și cu o elită de un ban și jumătate!

Guvernul Cîțu!? Doamne, cum sună și ce blestem pe noi, ce alunecare în derizoriu din chiar numele premierului.

Se face liniște de se aude și focul din sobă. Așteaptă cu toții să vadă unde adaug răspunsul meu, pe talgerul diversiunii planetare sau pe cel al pandemiei, al bolii tramise de Dumnezeu?

Iarna începea întotdeauna cu un cer ca o burtă plină lăsată peste sat și cu un aer cu miros de apă, care anunța slobozirea zăpezilor. Parcă oștile văzduhului cotropeau satul

PNL trăiește o grabă nebună de a scăpa de toate formalitățile din Parlament. Să fie parte dintr-o majoritate în Parlament și să aibă guvern.

Am rămas „dator” cu un comentariu despre eșecul electoral a două partide care s-au vrut a fi un soi de nadă electorală. Este vorba de partidul lui Dan Voiculescu-PPUSL și de PER, partidul lui Dănuț Pop.

Să vedem cît de nemernic poate fi președintele! Omul este de pomină! Iese pentru două vorbe ca să facă trei prostii!