Așa suntem noi acum! Speriați, pe un drum subțire cu o pantă pe care n-o prea putem ataca, de o parte, prăpastia, de cealaltă, muntele de piatră (…)
Mă întreabă un prieten, care moare de curiozitate la toate prostiile care apar pe piață, dacă am scis ceva despre doctorița Flavia Groșan
Nu mai rămîne decît ipoteza că și Nicușor Dan și toate aceste organisme au tentacule pînă în piața neagră din Parcul Herăstrău!?
În protestele de sîmbătă am auzit pentru prima dată voci iritate strigînd pe stradă împotriva ”bursierilor lui Soros”. Mai mult, în propozițile care scandau demisia lui Klaus Iohannis
Ar fi trebuit să ne așteptăm la asemenea enormități! Chiar și cei care fac parte din generația USR ar fi trebuit să se gîndească la pericolul ca prietenii și aleșii lor (…)
Încă, nu cunoaștem planul pritocit de Ghinea, Cîțu și Voiculescu, încă, n-a fost aprobat de guvern, dar, din moment ce este descris de președinte, așa va fi.
Mai pe scurt. Am intrat în epoca datului din gură. Nu rămîne nimic după nici un politician. Nici o lucrare, nici un proiect, necum o inaugurare de obiectiv important.
La noi, Comitetul Național de Coordonare este mai deștept. Are doi conducători de talie mondială.
Am păstrat titlul inițial al emisiunii, vechi de aproape doi ani, deși, această întrebare simplă este adresată nu doar cititorului, cît mai ales comentatorului serios, analistului, politicianului (…)
Mă pot întreba în liniște, ce este de făcut? Unde duc aceste zile? Mulți sunt nepăsători. Nu vor nimic, nici dacă ele ar duce spre capătul lumii.
(…)cu acest prilej, s-a văzut că trăim în două lumi paralele. Două lumi, două clase diferite, două statute diferite pentru cetățenii care trec unul pe lîngă altul (…)
Ce am văzut miercuri seara nu-i televiziune, nu-i audiovizual, nu-i democrație, nu-i patriotism, nu-i opoziție, nu-i spirit civic. Este un fel de cultivare a unui haos mic pe post de scînteie pentru un haos mai mare.
Circulă printre politicieni ipoteza că PMP-u se va alătura foștilor băieți din PD, absorbiți de Partidul Național Liberal.
Și, cînd să încep povestea cu Traian Băsescu, intrat într-o stare totală de mucles, iaca se anunță o altă declarație a președintelui Klaus Iohannis.
Europa a ajuns la o generație de conducători mediocri, care se pierd în idei de complezență, departe de a fi o mare problemă a bătrînului continent (…)
Ne-am nenorocit! Nu doar politicienii s-au suit cu picioarele pe poporul român. Nu doar ofițerii din serviciile secrete folosesc puterea pentru a dirija politica și pentru a-și face plinul
Cîte doage o avea președintele în plus sau în lipsă ca să se lanseze într-o asemenea solicitare? Nu putea să sune un consilier sau un prieten, absolvent de drept (…)
Ca și protestele de după Colectiv, „Dosarul 10 august” arată tot a diversiune grosolană. Cînd n-a fost nevoie de proteste pentru dărîmarea guvernului, ele n-au mai avut loc.
Pentru că era vorba de un polițist, a fost executat un bolnav în pijama! La Onești, fiind vorba de muncitori, am avut parte de un film american prost.
Este Elena Udrea principalul „trezorier” al lui Traian Băsescu? Sau Coana Joițica este doar puntea spre capturarea finală a primului Al Capone al politicii românești?
Putem face progrese cu bancuri și cioace? Putem să ne schimbăm viața cînd ne îndeletnicim mai mult cu trasul preșului? Putem scoate cai de curse (…)
Degradarea unui monument istoric de categoria A și a unui spațiu verde de mare importanță pentru Capitală este indiscutabilă. Fotografiile o probează, fără putință de tăgadă.
Dacă o ține tot așa, în locul Parcului Regele Mihai I al României, monument arhitectural de clasa A, Bucureștii vor avea un Herăstrău cartier de cîrciumi, discoteci, droguri, prostituție și evaziune fiscală!
Cartea de proporții impresionante este, în fapt, un mare atlas al românilor sau, după cum afirmă inițiatorul apariției, o adevrată ”Carte de identitate” a neamului românesc.
Există riscul să le îngăduim acestor juni isterici să impună reguli trăznite și comportamente importate sau prost înțelese, de la sex la îngenunchiat (…)
Delegarea responabilităților este o modă și ascunde o șmecherie. Se vede după faptul că cei mai necopți s-au și aruncat pe ea ca godacii pe hîrdău.
