Flecăreala românească ia proporții halucinante. Delirul nostru verbal, cuplat cu delirul politic naște secvențe de viață demne de antologia absurdului și a grotescului.
Mulți ne-am păcălit cînd am crezut că ne aflăm la un pas de o mare criză politică. Naivii vorbeau Guvern de uniune națională, de Guvern minoritar sprijinit de PSD sau chiar de alegeri anticipate
S-a făcut de 18 și mai apoi de 19. A bătut și de orele 20 și ei tot n-au ieșit din „scandal room”, încăperea din Parlament în care se ceartă. În fapt, negociază. Sau se tîrguiesc pe funcții. Adică, pe bani.
Personajul pitoresc din fotografie a fost anunțat de presedintele Iohannis în 2020 drept conducatorul medical al campaniei de vaccinare în România
S-ar putea ca peste ani, atunci cînd covorul secretomaniei va fi ridicat de pe datele pandemiei, să aflăm mult mai multe nenorociri, abuzuri, monstruozități și prostii
În guvernarea Florin Vasilică Cîțu, în ciuda crizei sanitare și economice, în ciuda miilor de societăți comerciale închise și a numărului enorm (încă nu știm cifra reală), Romania înflorește
O ceată de imaturi a luat guvernarea pe cont propriu și acum se poticnește. A intrat cu oiștea în gard și s-a trezit huiduită de populație și contrată de parteneri
„Imaturii” de la USR-PLUS se cred indispensabili și de neevitat și vor să pună piciorul în prag. Țara nu are, cred ei, nici o soluție fără dînșii. Fals!
Am așteptat cu nerăbdare conferința nocturnă de presă a lui Florin Vasilică Cîțu, această cacofonie intelectuală, financiară și politică a țării.
Pe nemernici, Dumnezeu îi bate, uneori,și cu parul! Proștilor, din cînd în cînd, le pune cîte o piedică iar celor trufați le scoate cîte un bolovan în cale
Parcă am fi bombardați zilnic cu bolovani de prostie și ar vărsa peste țară numai zoaie de silă!!
Mai nou, marile scandaluri se petrec în weekend, cînd nimeni nu se așteaptă și cînd instituțiile au mîini, picioare și capete de lemn.
La Satu Mare, PSD-ul încearcă să instaleze un impostor. Drept pentru care, reproducem cîteva extrase din investigația realizată de Valer Marian. Ea va fi publicată în întregime pe Cotidianul. ro, în zilele de luni și marți (12 respectiv 13 aprilie)
O lege împinsă cu atîta încrîncenare de liberali și pleziriștii useriști este egală cu primul pas către un popor român gata de tranzacționat și la identitate !
Se cutremură lumea de groază! Oroarea continuă iar strigătele populației ofensate nu ajung la mintea tembelă a guvernanților și a celor de la Ministerul Sănătății!
Cîțu Vasilică și Klaus Iohannis se cred pe un platou! Platou montan sau platou de brînzeturi. În niciun caz de stabilitate sanitară, economică și socială!
Înțelegeți ce stat strîmb, confuz, încropit și abuziv este pe cale de a fi instaurat pe postul de stat de drept?
Fotbalul românesc are aceeași față și valoare cu politica și cu țara! Este la fel ca partidele, ca primăriile, ca serviciile secrete. (…) ca biserica și ca armata!
Mă pufnește rîsul și trebuie să mă crucesc. Președintele României se plictisește de moarte și culege floricele.
Blestemați să fiți pentru înmormîntarea macabră la care ați supus părinții, bunicii, frații și surorile românilor!
Citiți, recitiți și trageți singuri o concluzie care ar putea ajuta la înțelegerea perioadei pe care o traversează țara noastră.
Poate că la revoluție să fi fost tot atîta miliție pe străzi și în intersecții! În loc să inhibe, cei tineri au luat foc, declanșînd unul dintre cele mai spectaculoase proteste (…)
De ce nu se trece la o testare masivă? Ca să nu ajungem la un rezultat care să ne sperie! Ca să nu realizăm că suntem conduși de niște neghiobi (…)
Pe puntea strîmtă care duce la bani mulți s-au întîlnit doi țapi. Unul tînăr și flămînd și altul bătrîn și curvit. Adică Drulă și Rădoi.
Un ziar și o televiziune difuzează o știre trecută cu vederea de cea mai mare parte a presei.
Pentru a nu lăsa demersurile noastre să se risipească pe internet, reunim în acest volum cele mai dureroase semnale trase de jurnaliștii și colaboratorii redacției Cotidianul.
