După o carieră de pomină pe capul bucureștenilor, Gabriela Firea a devenit termometrul călîu al temperaturii de la vîrful PSD, un fel de Dîncu feminin
Nu știu alții ce cred dar eu mă tem că s-ar putea să crape. Minerii au ieșit în stradă, flămînzi, furioși, cu drepturile neplătite.
Scandal național, nu glumă. Parcă s-a rupt un sfert din certificatul de naștere al dacilor! O percheziție a „organelor de anchetă” la atelierul (…)
Pe măsură ce producția artistică din România se diminuează și se pierde în ton minor, se înmulțește numărul comemorărilor și al evenimentelor dedicate, mai ales, lui Eminescu și Brâncuși
Campania antipensii a făcut parte din tentativa continuă de minimalizare a Parlamentului și de distragere a atenției de la marile tunuri și bîlbîieli ale politicienilor de la putere.
Există mulți doctori în Mihai Pacepa. Unii se întrec în a-l face mare spion, erou și bombă informativă pusă la zidurile comunismului din Europa de Est.
Urîtă zi de parlament am mai avut luni după-amiază! Parcă am fi fost pedepsiți să asistăm la încăierarea unor golani care se sfîșiau pe bani, pe femei, pe controlul asupra cartierului.
Nu la Viena se află dezlegarea situației cu ”diploma” lui Vlad Voiculescu, ci la Cotroceni și în Piața Victoriei și la SRI și SIE, inclusiv la noi și la cititorii ziarului nostru.
O gînganie prețioasă în plus în insectarul impostorilor cu titluri și diplome aranjate de dragul ierarhiilor obținute cu ajutorul politicii!
Campania zgomotoasă a președintelui Trump că numai ”China este de vină” a fost urmată cu fidelitate la București. După promisiunile lui Klaus Iohannis, făcute în vizita pentru șapca de la Trump (…)
Nu pot să cred că vigilenții noștri ofițeri de informații au stat gură cască în fața acestei rețele. Mai degrabă, sunt tentat să cred că au avut și ei parte și s-au făcut a nu băga de seamă.
Geme țara de ofițeri și comisari de 50 de ani care iau pensia cu sacul și care fac bani pe te miri unde. Tot pe la primării, pe la agenții, pe la ministere sau chiar pe la privat.
Nici n-a terminat bine Soșoacă etc de împrăștiat scuipații pe ușa Ministerului de Interne că presa a fost inundată de protestul unui „grup de intelectuali de prestigiu”
Spectaculoasă răsturnare de percepție a personajului Clotilde. Numai un romancier nebun ar fi putut răsturna firul epic al poveștii într-un asemenea mod.
Sunt nenumărați și peste tot! Nimeni nu le ține evidența. Cu vremea,tind să completeze listele tuturor instituțiilor publice,de la comună pînă la guvern,la prlament și președenție!
Grija celor doi gemeni politici este vizibilă și chinuitoare. Oamenii și partidul lor au preluat responsabilitatea Ministerului Transporturilor(…). Cu alte cuvinte, sunt tăticii investițiilor (afacerilor) din Ministerul Transporturilor.
Nu cumva ar trebui să ne schimbăm noi? Nu ne trebuie alți oameni, nu neaparat ziduri și aparate?Alt mod de abordare? Altă mentalitate? Altă organizare? Alte reguli?
Sfîrșit de săptămînă ca o gaură fără fund prin care se scufundă certitudinile și iluziile noastre. O tragedie are loc la cel mai imporant spital de tratament pentru coronavirus.
Se caută cu disperare un vinovat. Cît de mic, cît de prost, cît de nevinovat o fi el, ca nu cumva să ajungem la noi toți!
Dorința ministrului de ocazie este un fel de nod în papură. Omul este o catastrofă în domeniul medical. Numirea sa la Sănătate are la bază numai rațiuni de context politic.
Lumea românească are și mai departe tot două fețe. Una roză și parfumată prin încăperile puterii și alta gri și furioasă de pe strazi și din piețe
Așa și cu băuta de la Hanul lui Manuc. Nici Bode nu poate, nici Gavriș nu se lasă. Iar lucrurile rămîn așa cum au fost, dacă nu cumva mai rău decît atît!
Parcă numai peste România ar fi trecut o pală de noroc. Vesticii trag obloanele îngroziți(…)noi ne purtăm de parcă ni s-ar fi deschis Porțile Raiului!
Să vedem despre ce este vorba în această carte. Ea nu depășește caracterul unei tentative de decont politic. Viorica Dăncilă a ținut neapărat să dea în vileag (…)
Unitate, nu glumă! Profesorul pensionar Dan Voiculescu se află la varianta 500 a interpretării practice a „unității” pe care a învîrtit-o cu un inegalabil talent de sforar și oportunist.
Cu o așa platformă, cu o așa presă și cu atîția Bulai alergînd pe la televiziuni ca să lămurească populația, campania de vaccinare din țara noastră are toate șansele să nu se termine niciodată!
