În vremurile cumplite, logica și argumentele devin ridicole. Isteria și frica generează măsuri aberante. Demisia șefului Poliției Române are o explicație stupidă
O conferință de presă inutilă, banală și arțăgoasă. Cei mai mulți ziariști voiau doar sânge pe pereți. Demiterea lui Lucian Bode, a Georgianei Hosu..(…)
Eșecul moțiunii PSD are cam aceleași consecințe pe care le-ar fi avut în cazul în care moțiunea ar fi trecut. Dacă trecea, urma un dezastru și o jupuială în PNL
Ne poartă Dumnezeu de grijă ca să nu intrăm într-o criză politică majoră? Planeta este plină de crize și mă îndoiesc că El a avut timp (…)
Nici nu mai știm pe unde suntem noi. Guvern de pîrîți, intermediari, amatori și clienți politici.
Nici în anii cei mai grei ai societății românești, Educația, Cultura și Sănătatea n-au avut miniștri atît de proști.
Scandalul provocat de moartea și de înmormîntarea lui Mototolea a scos la lumină nu doar clanurile ci și ambițiile de putere din Poliția Capitalei și, pe alocuri, au umplut-o de sînge! Din păcate, cam același lucru se petrece și cu jurnaliștii
Oricum, Iohannis este doar pe jumătate penelist. A intrat în PNL doar pentru a pune piciorul într-o funcție. Adică și el este pe jumătate traseist. Rezon!
Cine plătește pentru pripeala din primăvară și pentru pagubele create? Nu cumva, ca și în alte țări, deciziile guvernului ar trebui cercetate de niște procurori?
Pentru voturi, nu pentru cartofi sau pentru sucuri, candidații mai șmecheri adună în jurul lor tot soiul de vedete. În România, unele mai șifonate, mai pestrițe dar populare la mahala
Un congres fără probleme, fără o schimbare de fond sau de direcție a partidului tocat și terfelit la sînge de toate instrumentele de propagandă ale adversarilor interni și extern
În vînătoarea de primari PSD-iști, Klaus Iohannis își păstrează umorul săsesc. Sec, rece, fără un strop de rîs. Doar cu maxilarele strînse: ”Nu pot eu să intervin!”.
Marele tărăboi stîrnit de uciderea lui Mototolea a fost ca un semnal pentru începerea reprizei a doua, în interiorul Poliției Capitalei.
Un nemernic este gata să se sacrifice pentru a-l distruge pe celălalt nemernic, în aplauzele Realității Plus și a SRI-ului.
Răul României de azi vine de la preluarea treburilor publice de către aventurieri, proști, nepricepuți hulpavi și odrasle de generali și mahări comuniști
Care ar fi diferența între România cu un Executiv condus de aceștia și cea condusă de liberali? (…) Totuși, pe fond, diferențele sunt aproape nule.
Ce vreau să spun? Că ședințele de guvern din Piața Victoriei (atîta cît sunt transmise în direct) sunt de un penibil total.
Oameni buni! Renunțarea la limba latină este ca o ignorare a unei părți din biografia fiecăruia, ca o ștergere a copilăriei, ca un salt direct în primitivismul lumii moderne.
Ora preferată de apariție a Bîrnei de la Sibiu m-a prins aproape de jumătatea unui drum lung. N-aveam unde să-i urmăresc discursul lemnos, fanfaron și plin de morgă
Anunțul cu candidatura la Primăria Capitalei este o reacție disperată a unui politician care simte că partidul său se scufundă iar el (…)contează din ce în ce mai puțin.
Ce-am înțeles din protestul aniversar al demonstrației de la 10 august? Că, fără SRI și fără SPP, toate demonstrațiile sunt debile.
Într-o zi, în fața televizorului, gata să-mi dau palme de atîta flecăreală nebună, iresponsabilă și păguboasă pentru țară, mă trezesc cu privirea ațintită pe o figură spălăcită, obosită, cu un păr uns
Din păcate, toată situația de criză este abordată în cheia disputelor electorale. Nimeni nu mai colaborează cu nimeni. Toată lumea se ia de gît cu toată lumea.
Cîte dintre semnalele de alarmă din scrisoarea Frontului Civic Național din Liban nu se potrivesc și în România? Este vorba despre ignorarea și încălcarea Constituției, de promovarea incompetenților
O păpușă de fată care, cu greu, ar fi putut număra cumpărătorii dintr-un magazin era angajată a SRI.
Legea pedepselor nemiloase pentru pedofili a fost contestată de guvernul Orban. Crede cineva că guvernul Orban are vreo legătură cu pedofilia?
