Condamnarea lui Liviu Dragnea, indiferent pe cîți a răcorit, este o operațiune europeană și de servicii secrete românești, făcută cu mîna Binomului și a justiției de la vîrf, din țara noastră.
Asta ne mai trebuia. Două Învieri, două ceruri, două Vieți de Apoi și, mai departe, doi Ceușescu și, poate, doi-trei Klaus Iohannis.
Cert este că a doua întălnire de la Cotroceni (de lucrat împreună) s-a terminat cu o tăcere mormîntală. Klaus Iohannis, cucul aducător numai de vești bune, a amuțit inexplicabil.
De ce nu ne îndreptăm atenția asupra numărului enorm de unități militare abandonate după reformarea Armatei române, proces început în 1997 și destul de avansat
Înainte de a mă ridica din pat deschid tableta. O țin totdeauna pe noptieră și cu telefonul alături. Nu se știe niciodată ce se poate întîmpla.Toate știrile nenorocite pică după miezul nopții.
Ministrul cu ochii albaștri și geacă de motociclist, guvernatorul Romaniei la invazia de viruși, a dat fuga la Nădlac să vadă ce-i cu aglomerația din vamă!
Pe drumul meu zilnic spre redacție sunt obligat să depășesc autobuzele cu burduf pe care scrie ”Primăria Capitalei”. Niște mașini super-long ca niște larve albastre circulă goale
Cu o inteligență minimă, cu un spirit organizatoric sub-minimal, Ludovic Orban s-a speriat de ieșirea entuziastă a populației din Starea de Urgență.
Cozile din vămi, de la ieșire sau de la plecarea din țară (fiecare cu necazul lui) ne spun destule despre tensiunile și așteptările adunate în sufletele oamenilor.
În ultima zi, cu ore înainte de încheierea stării de urgență, cînd toți așteptau sfîrșitul redactării normelor, prevederilor și obligațiilor, guvernul (…)
Lunile acestea de izolare ar trebui să ne ajute să înțelegem că plutim pe oglinda nopții și pe apele timpului.
În cel mai ridicol mod cu putință, lumea politică românească se încurcă la reglementările obligatorii necesare tranziției după starea de urgență. Se face de un rîs care poate (…)
Culmea ironiei! Cînd se aștepta să „îl calce în picioare” (expresie jurnalistică), Mihai Gâdea a pierdut jenant în fața unui Viorel Cataramă speriat, crispat, fără umor
-Auzi, dom’le, moartea de Covid e mai scumpă! Se plătește mai bine! Cu alte cuvinte, se cumpără și morții de Covid!
Există o nedreptate zilnică făcută unor oameni geniali. Vorbim și scriem despre proști, impostori, paparude și politicieni și trecem neăsători pe lîngă opera unor artiști și a unor savanți
Cînd un om o ține langa pe aceleași idei și cam cu aceleași cuvinte, el trebuie trimis imediat la medic. Examinarea unui asemenea caz este mai grea decît ar părea la prima impresie.
Cu prima decizie în cazul Kovesi, CEDO își extinde activitatea și devine un soi de curățătorie politică de lux și de urgență a Comisiei Europene.
O conferință de presă în prime time în Romania n-a ținut nici Papa Francisc. Nici Klaus Iohannis nu s-a prea dedat. Ieșirea la o asemenea oră, care să blocheze timp de două ceasuri și jumătate atenția publicului, este ceva de un tupeu ieșit din comun,
N-am scris nimic de Ziua Mondială a Libertăţii Presei. Am făcut-o aproape în fiecare an și lucrurile au mers tot mai prost. Aproape că nu mai avem presă.
Cristian Rizea trăiește undeva în Republica Moldova și publică pe cont propriu o carte șocantă, în care riscă o depoziție publică periculoasă, șocantă și de neevitat.
Asta nu este fake news? Își cere scuze președintele pentru enorma dezinformare pe care a rostit-o? Cum șterge el urmele penibilului de care s-a umplut?
Lucrătură de nota 10! Făcută de deștepți, nu de culegători de sparanghel. Proiectul de lege cu autonomia Tinutului Secuiesc seamănă cu o bilă cu mantă care rezolvă o partidă complicată.
Transporturile românești sunt pe butuci, iar, firmele străine operează în voie. Înalții noștri reprezentanți se tem de virusuri și poartă mască!
Probabil că Mihai Gâdea (care nu mai încape de marea sa operă jurnalistică) nu mai citește nimic altceva și nu a aflat despre perlele „favoritului” său
Oamenii aceștia, bîntuiți numai de obesiile puterii, încearcă toate jongleriile și artificiile prin care să domine România pentru următorii patru ani.
Intervenția autoritară a peședintelui Iohannis, cel care a cerut anularea protocolul MAI-BOR, să fi generat o asemenea teamă?
