Mă așteptam ca imediat să urmeze observația sau întrebarea, de ce în Palatul Victoria?
Ne îndreptăm vertiginos spre adevărată democrație a Noii Securității. Fiecare general și fiecare aripă importantă din serviciile secrete controlează cîte un partid și încearcă să-l aducă la putere.
Sună a declarație politică demnă de Caragiale. Este un fel de amenințare mîngîietoare. De înjurătură de drag! Sună a ”Dragi români! Ori scăpăm cu toții, ori vă ia mama dracului”.
Să insistăm puțin asupra conferinței de presă. Dacă n-o ținea, Klaus Iohannis era mai cîștigat. Omul avea chef de vorbă, nu de comunicat ceva!
Cu siguranță, ne aflăm într-una dintre perioadele negre ale țării noastre. Și nici n-ar putea fi altfel din moment de atmosfera publică este dominată de caricaturi și oameni de nimic
Și uite așa, seară de seară, puterea umanistă și puterea socialistă, din ce în ce mai apropiate, ne prelucrează opțiunile și convingerile la Antena 3, în vederea următoarelor alegeri
Pe zi ce trece mă coving că echipa de acum de la conducerea PNL este o adunătură marcată de foamea de bani și putere. Atît! Dincolo de numele partidului, nu-i nimic!
Cine să-și fi imaginat că un personaj complexat și complicat de pe lîngă Arad, abia agățat pe la Politehnică timișană, va ajunge să domine orașul de pe Bega
Dacă Ludovic Orban crede că la administrarea culturii române poate pune un țuțăr de nivel OTV sau de Antena Stars înseamnă că și el este tot un politician
Președintele Iohannis a apărut doar în cîteva cadre luate în pauze. Sunt imagini fotografice sau video în care el trece prin cadru și îi dă un cot lui Sebastian Kurz (…)
Președintele nu a fost însoțit de nici o echipă de experți. Nici de la Guvern, nici de la Externe, nici de la Reprezentanța României la CE
Aceasta este noua filosofie de weekend a generației #Rezist? Sau este revolta unui partizan politic care nu are curajul să-și fluiere conducătorii?
Merită aflat pe ce se bazează afirmațiile liderului maghiar și dacă nu cumva ele divulgă amănunte despre întîrzierea Parchetului European.
„Leaturi” întregi de tineri țărani și-au sacrificat viața pentru existența României, iar țara n-a fost în stare să pună la cale un singur plan de bătaie pentru acest spațiu social,
Pe tăcerea asta mormîntală despre statul de drept, înregistrarea cu Negulescu a sunat ca o ofensă publică. Mai rău, ca o slujbă de pomenire
Această dispariție din agendă a delirului erotic este compensată cu succes de explozia delirului politic și a delirului verbal.
Sună telefonul și mă caută un oarecare polițist cu ton de colonel. Cică ca să mă prezint la Secția de poliție numărul 5. Cea aflată pe Bulevardul Bucureștii Noi.
PSD-ul se bîlbîie la răscruce. Iar Marcel Ciolacu ar merge în toate direcțiile în care ar putea rămîne în frunte.
Mediocrii de ei se uită la filme ca la scrisorile din Biblie. Mai nou, proverbul ar trebui modificat. Spune ce filme vezi ca să îți spun cine ești!
Klaus Iohannis s-a speriat. Populația l-a dat absent, iar numărul contaminaților este în creștere! Ce să mă fac? Ce să le zic? Cu ce să-i liniștesc?
Boala profețiilor ascunde, de fapt, o incapacitate funciară de a aborda împreună și pe termen lung diferite necazuri (probleme) ale tuturor!
Decît să dea un interviu, cu talentul ei de poliglot dîmbovițean, mai bine tăcea și admiratorii și-ar fi putut imagina că se gîndește la ceva important.
Cei mai harnici meseriași din Europa de Est sunt sclavii și servitorii Europei de Vest, pe bani puțini, în condiții mizere și tratați cu dispreț.
Cea mai frecventă afacere a descurcăreților de după 1990 gîfîie la greu. Primii români care au făcut bani s-au grăbit să ”își tragă” un bar sau un restaurant
Gafele și fonfleurile guvernanților ne-au împins pe toți spre un comportament de elevi și studenți în cea mai nebună vacanță a vieții lor!
Viitorul nostru se arată a fi, în abordarea celui care are pretenții să conducă România cu o mînă de fier, doar un șir de vorbe goale care nici măcar din coadă nu mai sună.
