Cornel Nistorescu

Cornel Nistorescu este un jurnalist, scriitor și editorialist român cunoscut pentru stilul său critic și analitic. A condus publicații importante precum Evenimentul Zilei și Cotidianul, influențând presa postdecembristă prin opinii ferme și investigații curajoase.

Cornel Nistorescu
Articole scrise:

După Paști, după amenințări și controale, după amenzi și bastoane, am primit o bomboană. Sau o prăjitură. Pe 15 mai, vom putea circula liberi, fără restricții și vom fi obligați să purtăm măști

Nici spînzurat de cer nu puteam crede că în nebunia aceasta stîrnită de Covid 19 vor apare și accente de prostie amestecată cu fascism.

Cristina Șincai zîmbea cu șiretenie la fiecare grohăială religioasă a oierului din Pipera și semăna cu o vulpe cu ochi veseli care se uită la o găină beată cum se fudulește (…)

Dintre toate semnele de pe pămînt, am rămas cu o minune devenită o urmă de neșters în spiritul uman. Cea a Învierii lui Iisus Hristos!

Mie unuia nu-mi spune nimic! Este mai rece ca un contabil de animale vii. Nu-mi transmite nici măcar conținutul propozițiilor pe care le rostește. Asta mă face să le parcurg și în scris.

Dincolo de poartă este restul lumii, libertatea inconștientă, libertatea sălbatică, libertatea iresponsabilă, cîmpul și satul vîndut cîndva cu moșie și cu biserică.

Nu știu dacă președintele României realizează penibilul cumplit al situației în care a ajuns în numai 24 de ore. Plus, umorul involuntar, plus pierderea de imagine, plus, plus.

Primăriile din România s-au umflat și ele ca SRI-ul și ca Poliția. Și-au făcut plutoane de funcționari și trupe de poliție locală, plătite aproape dublu față de privat.

Pentru mers la muncă în Germania, distanța socială nu mai e necesară. Fotografia de la Aeroportul Cluj-Napoca e excepția. După cum nici „spălatul pe mîini” nu  mai este o recomandare  corectă.

Liberalii joacă dezinvolt și cu talent în Caragiale din moment numără morții mai prost decît o făcea Pristanda cu steagurile!

E chiar o rușine să mori de o gripă obișnuită, cînd poți intra pe cifrele de la coronavirus. Acum, numai fraierii mai mor normal. Cancerul a devenit de-a dreptul banal.

Ne aflăm la un pas de o enormă încercare și pentru a putea trece peste ea sunt de chemat la ordin toate forțele care pot contribui!

Este egal lucrătorul dat afară sau trecut în șomaj tehnic cu inspectorul ANAF care nu are pe cine controla și primește salariul întreg fără să facă nimic?

Nu pricep de ce, într-o societate care s-a bătut insistent pentru tot felul de pensii care mai de care, nu se ridică nimeni care să susțină cauza personalului medical.

(…) nici eu și nici dumneavoastră nu știm cine este consilierul pe sănătate al președintelui României. Poate că o fi chiar unul atoateștiutor, dr. Klaus Iohannis (…)

Direcționarea mîniei publice către o țintă falsă se numește diversiune. Ce să-i faci!? Mai fac și guvernanții cîte o prostie și încearcă să se scoată la vopsea cu asemenea trucuri ieftine

Nu putem trece peste evenimentul de sîmbătă. După ieșirile la schi, după plimbările cu bicicleta, după vizita ”de lucru” pe terenul de golf de la Alba Iulia, președintele României s-a dus și pe un șantier anti-coronavirus.

Poate, după lectura acestui articol, veți înțelege de ce Rezerva de stat era goală, de ce licitațiile sunt cîștigate de trusturi de pe la sate, de ce se zbate Cristian Bușoi să aibă un secretar de stat la Ministerul Sănătăți

Pe amîndoi, și pe Klaus Iohannis și pe Ludovic Orban, îi descalfică și politic și moral faptul că au promovat și, mai apoi, au menținut o echipă de incompetenți la Ministerul Sănătății.

Era neaparat nevoie de prezența Armatei pe străzi?? Au refuzat oamenii să respecte prevederile Ordonanței? Și de-aia au chemat Armata la sprijin? Le-au luat caschetele și pistoalele? N-am văzut și n-am auzit de asemenea grozăvii!