Demiterea Laurei Codruța Kovesi este comentată cu lacrimi în ochi
Ce naiv mai sunt! Mi-am imaginat că profesorul de fizică din Sibiu, trecut cu bine prin mandate de primar, ar putea fi un președinte destoinic.
Introducerea cursei regulate spre Orăștie a fost un mare eveniment. Pînă atunci, toată lumea făcea naveta pe jos.
Toată lupta nebună pentru blocarea modificărilor din legile justiției are o explicație simplă
Viorica Dăncilă și Ludovic Orban sunt numai doi dintre nenumărații politicieni români care pot fi socotiți așa.
N-am rîs niciodată la umorul de tip Gaiță. Prin anii ’90 a fost de mare succes. Apoi a murit, ca să reapară sub diverse forme spilcuite și în zilele noastre.
Nu mai este nici un dubiu. Lui Gabi Oprea i s-a făcut dor de putere. Nu mai suportă viața fără ordonanță, fără șofer, fără girofar, fără secretară. Să nu-i mai ceară nimeni părerea, să nu decidă folosirea unor unități militare, să nu se mai folosească de echipa lui Hăpău (cum îl cheamă, așa și este!), […]
Unii dintre dumneavoastră stau ca-n gară
Merita să cadă acest guvern penibil? Neîndoielnic! În aproape doi ani de existență n-a izbutit aproape nimic. Nici proiecte, nici mișcări în economie, nici o redresare a situației din sistemul sanitar, nimic în educație. Te uiți la cei care alcătuiesc echipa doamnei Dăncilă și îți vine nu doar să demonstrezi în favoarea debarcării, îți vine […]
Cu cîteva săptămîni în urmă, cînd Andrei Năstase vizita România, Realitatea TV se lăuda că este singura care l-a găzduit pe moldovean într-o emisiune. Mai apoi, cînd la Chișinău se anunțau rezultatele, Rareș Bogdan l-a contactat prin telefon pe cîștigătorul campaniei pentru funcția de primar al capitalei moldovene, l-a felicitat și i-a cerut imperios să […]
Cei mai mulți cunoscuți de-ai mei se simt obligați să-mi arate că și ei luptă și înjură PSD-ul și pe Liviu Dragnea. Este o modă să-l înjuri și să-l acuzi pe Dragnea. De la călău la dictator, de la hoț și corupt la mafiot și omul rușilor, toate acuzele se poartă. Este o chestiune de […]
Anunțul de la Sibiu este o comunicare improvizată spre a părea naturală. Este varianta provincială a anunțului făcut în București într-o plimbare cu bicicleta.
În 2012 a aterizat la București mesagerul anonim american Philip Gordon, asistentul secretarului de stat Hillary Clinton. Era să fie una dintre zilele importante din istoria contemporană a României
Jurnalul de front al stării de război în care se află țara se completează și se clarifică în fiecare zi. Cele două armate importante au comandanți, au divizii de luptă, au cartiere generale și tabere de campare. Și au stabilite cotele pentru care sunt gata de cele mai mari sacrificii. Ce nu poate omite un […]
Am aflat o veste minunată. Primăria plătește pentru aparatele dentare ale copiilor cu deficiențe de dantură. Super!? Peste o săptămînă, primărița va anunța cu tam-tam că va lansa și campania de protecție a bebelușilor care fac pișu
A fost desecretizat și protocolul SRI cu ICCJ și DNA. Și ca un făcut, unul dintre semnatari, judecătorul Nicolae Popa, susține că, în ciuda faptului că arată la fel, semnătura nu-i aparține. Mai mult, nici n-a știut de protocol. N-a negociat, n-a participat la conceperea lui și nu a fost parte. Dar semnăturile celorlați doi […]
A fost „un miting mediocru antijustiție“, a spus președintele Iohannis. Cine nu cunoaște situația din România poate lua de bună spusa apăsată a președintelui.
Fac parte dintre cei care petrec la volan cel puțin o oră pe zi. Ce pot să fac altceva decît să ascult radiourile?
Așa a devenit Antonie Iorgovan părintele Constituției. Și asta, nu din cauza uriașei sale capacități în domeniul Dreptului Constituțional.
La ora aceasta Simona Halep este floarea care însoțește numele României
Nu mi-am imaginat niciodată că vom ajunge să avem jurnaliști atît de slabi. Și nici așa de ticăloși. Toată presa română, cu mici excepții de gunoiul rămas
Protestul de mari dimensiuni de sîmbătă seară poate rămîne în coadă de pește. Organizare cu risipă de energie și de bani, cu sacrificii de care toată lumea a încercat să rîdă
N-am crezut niciodată în CSM. Totdeauna mi s-a părut extrem de ciudat felul în care reacționa.
Meseria de jurnalist m-a dus în cele mai trăsnite împrejurări și mi-a adus în preajmă oameni care nu semănau nici cu ei înșiși.
Așa poveste comică e greu de găsit în politică. O majoritate parlamentară și un guvern organizează un miting de protest.
Mai că-mi vine să zic că n-am ce face și mă amestec într-o poveste bine ticluită de oameni de bine. Un grup enorm de ONG-uri a cerut să aibă o întîlnire cu președintele Iohannis.
