Compensații pe care românii care au lucrat de 1 mai trebuie să le primească

Potrivit Codului Muncii, românii care au lucrat de 1 mai trebuie să beneficieze de anumite compensații.

Compensații pe care românii care au lucrat de 1 mai trebuie să le primească

Potrivit Codului Muncii, românii care au lucrat de 1 mai trebuie să beneficieze de anumite compensații.

Chiar dacă ziua de 1 mai este o zi liberă legală, prevăzută în Codul Muncii, nu toți românii au fost liberi. Există anumite categorii profesionale care au fost în activitate.

Pentru că anul acesta 1 mai a picat într-o zi de vineri, salariații s-au putut bucura de o minivacanță de trei zile consecutive.

Totuși există mii de români care, de 1 mai, au fost la serviciu. Este vorba despre cei a căror activitate nu poate fi întreruptă.

În această categorie intră angajații din spitale, alimentație publică sau în alte locuri unde specificul activității impune prezența angajaților.

Codul Muncii prevede ca acestor categorii profesionale să le fie asigurată compensarea cu timp liber corespunzător în următoarele 30 de zile.

Dacă acest lucru nu este posibil, ei trebuie să beneficieze de un spor de cel puțin 100% din salariul de bază.

Compensanții pentru angajați, risc de sancțiune pentru angajatori

Angajatorii care nu respectă aceste prevederi legale riscă amenzi de 10.000 de lei.

Următoarea zi liberă pentru salariații care lucrează de luni până vineri va fi pe 1 iunie 2026. La această dată vor fi sărbătorite atât Rusaliile ortodoxe, cât și Ziua Copilului.

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

  1. Si despre alea pe care trebuiau sa le primeasca,dar NU le-au mai primit,cand o sa le vina randul ?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.