Pentru că anul acesta 1 mai a picat într-o zi de vineri, salariații s-au putut bucura de o minivacanță de trei zile consecutive.
Totuși există mii de români care, de 1 mai, au fost la serviciu. Este vorba despre cei a căror activitate nu poate fi întreruptă.
În această categorie intră angajații din spitale, alimentație publică sau în alte locuri unde specificul activității impune prezența angajaților.
Codul Muncii prevede ca acestor categorii profesionale să le fie asigurată compensarea cu timp liber corespunzător în următoarele 30 de zile.
Dacă acest lucru nu este posibil, ei trebuie să beneficieze de un spor de cel puțin 100% din salariul de bază.
Compensanții pentru angajați, risc de sancțiune pentru angajatori
Angajatorii care nu respectă aceste prevederi legale riscă amenzi de 10.000 de lei.
Următoarea zi liberă pentru salariații care lucrează de luni până vineri va fi pe 1 iunie 2026. La această dată vor fi sărbătorite atât Rusaliile ortodoxe, cât și Ziua Copilului.
Si despre alea pe care trebuiau sa le primeasca,dar NU le-au mai primit,cand o sa le vina randul ?