„Acesta este cu siguranță un moment de mare bucurie pentru voi toți și sunt încântat să fac parte din el. Este un obiectiv atins datorită unui mari dăruiri, muncii în echipă, disciplinei și perseverenței, pe care le-ați menținut atât în momentele exaltante – precum ultimul meci, când deja sărbătoreați! – cât și în cele dificile, fără a vă descuraja sau a renunța”, le-a transmis suveranul pontif lui Cristi Chivu și jucătorilor săi.
Papa Leon al XIV-lea le-a mai spus acestora să conștientizeze că tinerii de astăzi văd în ei niște eroi și modele, iar acest aspect vine cu o responsabilitate „ce depășește performanța”.
„Tinerii au nevoie cu adevărat de modele, iar ceea ce faceți are impact care poate fi pozitiv ori negativ asupra vieții lor. Aș dori să subliniez acest lucru, pentru că tinerii de astăzi au nevoie cu adevărat de modele, iar ceea ce faceți are impact care poate fi pozitiv ori negativ asupra vieții lor. Așadar, reflecția asupra acestei mari responsabilități pe care o purtați este mesajul pe care doresc cu adevărat să vi-l las”, a mai precizat Papa Leon al XIV-lea.
Cristi Chivu, fostul jucător la CSM Reșița, Ajax Amsterdam, AS Roma și FC Inter, a realizat o performanță rară în istoria prestigiosului club italian, devenind al doilea care câștigă campionatul din Italia mai întâi ca jucător și apoi ca antrenor cu aceeași echipă.
Să-ți dea Dumnezeu sănătate și putere de muncă Cristi!😍…
Acum si Dumnezeu e suporter Inter.