Nava este așteptată să ajungă duminică în apropierea Insulelor Canare, unde va începe procedura de debarcare controlată, având în vedere focarul de hantavirus depisat la bord.
Sute de polițiști și jandarmi mobilizați
Ministrul spaniol de Interne, Fernando Grande-Marlaska, a anunțat că pentru această misiune au fost mobilizați 358 de agenți de securitate: 325 de ofițeri ai Gărzii Civile și 33 de polițiști naționali, potrivit News.ro.
Forțele de ordine vor lucra împreună cu echipele medicale ale Ministerului Sănătății pentru a asigura evacuarea rapidă și sigură a pasagerilor.
Potrivit autorităților spaniole, mai multe aeronave vor ajunge în Tenerife pentru a transporta pasagerii direct către țările lor de origine.
Când va începe debarcarea controlată
Operatorul navei a anunțat că evacuarea va începe în jurul orei 8:00, ora locală a Spaniei. Pasagerii vor fi supuși mai întâi unor controale medicale la bord, după care vor coborî de pe vas în mod eșalonat.
Primii evacuați vor fi cetățenii spanioli aflați la bord. Toate persoanele vor purta măști FFP2 pe durata întregii operațiuni.
După debarcare, pasagerii vor fi transferați cu ambarcațiuni mai mici către uscat, iar apoi transportați direct la aeroportul Tenerife-Sud, aflat la doar câteva minute distanță. De acolo, vor fi îmbarcați în curse speciale către statele de proveniență.
Rată de letalitate îngrijorătoare pentru hantavirus. Șase cazuri confirmate
Hantavirus, extrem de periculos
Situația de pe MV Hondius a intrat în atenția internațională după ce OMS a confirmat existența unui focar de hantavirus Andes, o variantă rară a virusului care poate fi transmisă de la om la om.
Ultimul bilanț indică șase cazuri confirmate și trei decese. Alte două persoane sunt considerate cazuri suspecte.
Deși niciunul dintre pasagerii rămași la bord nu prezintă simptome în acest moment, OMS a decis ca toți să fie monitorizați timp de 42 de zile.
Bun.
Aparitie-supriza pe un vas de croaziera, cu toate televiziunile prezente- bifat.
Aparitie plangacioasa a unui baiat de pe vas ingrozit de Crantzavirus- bifat.
Declaratie a OMS cum ca nu e niciun pericol- bifat.
Ce urmeaza?
Pai scenariul trebuie repetat la litera: urmeaza oameni cazand ca fulgerati pe strada, in China. Cu televiziunile bineinteles transmitand in direct.
Apoi Nicusor ingrijorat, pe fundal se canta solemn imnul. Arafat dand directive de „salvare”.
Hai, ca nu e greu. La urma urmei, oamenii sunt prosti si vor crede, nu-i asa?