„George Simion tocmai a anunțat că AUR vrea să se „reconcilieze” cu PSD. Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion. Cum să crezi că AUR luptă împotriva sistemului, când se reconciliază cu constructorul sistemului? Când Simion dă mâna cu partidul pensiilor speciale, al sinecurilor, al Nordis-ului, al cutiilor de pantofi pline cu bani?”, a comentat președintele USR, Dominic Fritz pe Facebook.
El a spus că USR rămâne consecvent și că nu va vota un „guvern antireformă”, al „extracției banilor românilor în buzunare personale”, „un guvern al incompetenților dovediți” și „un guvern al trădării visurilor românilor care-și doresc un stat care livrează pentru ei”.
Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat luni că îl aşteaptă la sediul partidului pe premierul desemnat Adrian Veştea, până la ora 20.00.
Adrian Veștea a anunțat că acceptă invitația lui George Simion și merge să se întâlnească cu acesta.
„Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România şi de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formaţiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a transmis Adrian Veştea.
Guvernul Veștea a intrat luni în linie dreaptă pentru a ajunge la vot în plenul Parlamentului.