DNA trimite în judecată o fostă angajată a MAE

DNA susține că o fostă angajată a MAE a falsificat timp de 15 ani documente de salarizare și a direcționat peste 7 milioane de lei în conturile sale și ale altor două persoane. Femeia a recunoscut faptele, iar ancheta continuă în cazul celorlalți suspecți.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
DNA trimite în judecată o fostă angajată a MAE

DNA susține că o fostă angajată a MAE a falsificat timp de 15 ani documente de salarizare și a direcționat peste 7 milioane de lei în conturile sale și ale altor două persoane. Femeia a recunoscut faptele, iar ancheta continuă în cazul celorlalți suspecți.

O fostă angajată a Ministerului Afacerilor Externe (MAE) a fost trimisă în judecată de procurorii DNA, după ce ar fi făcut plăți ilegale de salarii către ea și alte două persoane timp de aproape 15 ani. Potrivit anchetatorilor, prejudiciul produs instituției se ridică la 8,4 milioane de lei. Femeia a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției și a acceptat o pedeapsă de 3 ani și o lună de închisoare.

DNA a anunțat că a sesizat Tribunalul București cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu Lavinia-Daniela Păune, fost consilier relații în cadrul Direcției Planificare Bugetară, Contabilitate și Salarizare MAE.

Aceasta este acuzată de participație improprie sub forma complicității la abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave, dals intelectual și uz de fașs, toate în formă continuată.

Cum ar fi funcționat mecanismul

Potrivit procurorilor, în perioada mai 2009 – aprilie 2024, femeia ar fi efectuat plăți nelegale cu titlu de salarii către două persoane, dar și către sine. Complicii nu erau angajați ai ministerului. Anchetatorii susțin că, prin intermediul programului informatic de salarizare, aceasta ar fi falsificat 176 de state de plată ale personalului MAE. Prin modificarea unor indemnizații acordate angajaților, ar fi fost majorate nelegal fondurile destinate salariilor, precum și taxele și contribuțiile aferente.

Documentele modificate ar fi fost apoi prezentate spre avizare și aprobare persoanelor responsabile din minister. Potrivit DNA, informațiile nereale au fost aprobabete la plată fără vinovăție de către ordonatorii principali de credite.

De asemenea, procurorii susțin că femeia ar fi falsificat și documentele transmise băncilor pentru plata salariilor. A introdus sume necuvenite și conturi bancare aparținând ei și celorlalte două persoane. Prin aceste demersuri, cei trei ar fi încasat ilegal peste șapte milioane de lei. Totodată, la bugetul de stat ar fi fost plătite contribuții și impozite aferente acestor venituri în valoare de 1.235.071 de lei.

A recunoscut acuzațiile

DNA precizează că inculpata și-a asumat integral faptele și a avut o atitudine sinceră pe parcursul cercetărilor.

„În prezența avocatului, inculpata Păune Lavinia-Daniela a declarat expres că recunoaște comiterea faptelor reținute în sarcina sa, acceptă încadrarea juridică pentru care a fost pusă în mișcare acțiunea penală și este de acord cu felul și cuantumul pedepsei, precum și cu modalitatea de executare a acesteia, respectiv aplicarea unei pedepse de 3 ani și o lună de închisoare”, au transmis procurorii.

MAE s-a constituit parte civilă în dosar cu suma de 8.412,028 lei. În cauză, procurorii au instituit sechestru asupra unui imobil și asupra conturilor bancare aflate în proprietatea inculpatei.

Procurorii anticorupție au precizat că encheta continuă în ceea ce le privește pe celelalte două persoane menționate în dosar, pentru fapte similare.

CITEȘTE ȘI

Șoc la MAE: o contabilă, bănuită că ar fi virat milioane către iubit și fiu

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.