Potrivit OMS, toate cazurile confirmate sunt asociate cu virusul Andes, una dintre puținele tulpini de hantavirus cunoscute pentru posibilitatea de transmitere interumană. Primele simptome au fost raportate în timpul călătoriei navei MV Hondius, unde se aflau mai mulți pasageri europeni.
Ancheta epidemiologică se concentrează acum pe stabilirea locului exact în care s-ar fi produs infectarea. Autoritățile sanitare din provincia argentiniană Tierra del Fuego resping însă ipoteza potrivit căreia pacientul zero, un cetățean olandez, s-ar fi infectat în Ushuaia înainte de îmbarcare.
„Posibilitatea de contaminare la Ushuaia este practic nulă” a declarat Juan Petrina, citat de News.ro.
În spațiul public au circulat informații potrivit cărora cuplul olandez ar fi vizitat o groapă de gunoi sau un depozit de deșeuri, unde ar fi putut intra în contact cu rozătoare purtătoare ale virusului. Autoritățile argentiniene susțin însă că nu există dovezi oficiale care să confirme această variantă.
„Pentru noi, aceasta rămâne un zvon. Nu avem nicio sursă oficială care să poată confirma acest lucru”, a adaăgat susa citată.
Hantavirusul este o infecție virală rară, transmisă de regulă prin contactul cu excrementele sau saliva rozătoarelor infectate. În unele cazuri, boala poate provoca forme severe respiratorii și insuficiență multiplă de organe. Virusul Andes, identificat în acest focar, este considerat unul dintre cele mai periculoase din această familie virală.
Ar trebui virate niste miliarde de la buget catre firmele Pharma, sa gaseasca dom’le un vaccin sa ne salveze, ca uitati ce virus periculos circula!
Îmi rezerv dreptul de a nu crede aceasta poveste cu hantavirusul.
Un vaxx cat de curand ?
Romania este un vas in deriva plin de facatori de continut pe mijlocul cararii. Va plateste sau va santajeaza geologul-cibernetician ROG, seful SRD (serviciul roman de dezinformare) ?
Acum am inteles eu folosirea acestui cuvint SOBOLANI ,de catre politicienii nostrii !
Pe vremea lui Barba-Neagrs, aveau mâțe la bord.Prin anii’30 erau peste tot, cu un colier metalic la gât pentru că li se făcea rău fără el pe punte.Ciumaca fost ajutată de decrete papale care au afurisit mâțele.Românii aveau un cult al șarpelui de casă recunoscut ca protector, căruia îi puneau apă sau lapte. Cine știe ce șobolani au invadat nava dar i-au dat drumul oricum, că să nu piardă banii.