Respectiva societate media face parte dintr-un grup de 70 de firme, iar majoritatea acestora au administratori comuni, persoane fizice ce au calitatea de rude până la gradul al III-lea.
Această societate media ar fi Realitatea Plus, potrivit unor surse judiciare consultate de site-ul newsoline.ro. Astfel, au fost descoperite prejudicii de milioane da unul dintre grupurile de firme care controlează și televiziunea Realitatea Plus, notează Profit.ro
Jurnaliștii Profit.ro au încercat să obțină un punct de vedere din partea postului tv Realitatea Plus, pentru eventuale precizări.
Comunicare oficială a ANAF
Astfel, datele ANAF au arătat că societățile din cadrul grupului înregistrează un cuantum al datoriilor la bugetul de stat de peste 259 milioane lei, în cvasitotalitatea lor arierate. Din analiza preliminară efectuată asupra grupului de companii au reieșit indicii relevante privind existența unui comportament susceptibil să prejudicieze bugetul de stat, prin implementarea unui mecanism de tranzacții intragrup.
Aceste operațiuni prezintă elemente care sugerează un caracter artificial, fiind aparent lipsite de substanță economică și de o justificare comercială reală, ceea ce ridică suspiciuni cu privire la scopul lor. Ca o caracteristică generală, la nivelul tuturor societăților din grup, analiza ANAF relevă un comportament economic atipic.
Ca practică, societățile din același grup, cu comportamente similare, mențin un nivel aparent de profitabilitate, însă acesta este compensat integral de pierderile înregistrate, astfel încât, în final, deși raportează profit (uneori chiar după deschiderea procedurii de faliment), nu achită obligații fiscale către bugetul de stat.
Până nu vedem finalul, astea sunt doar vorbe.
Toate au probleme …nimic nou. Daca tot au inceput cu Realitatea , sa mearga la toate ca este dezastru peste tot.
Poate ne spun și cine i-a protejat, ups, nimeni nu se înghesuie denunț/autodenunț, mulți ‘pupat Piața In_dependenței’.
Vorbesc novicii! Dacă ar avea cat de cat cunoștințe în domeniul contabilității și a modului în care a fost structurat și funcționează sistemul contabil (sau cel putin buna credința) ar pricepe într-un final ca acesta nu face altceva decât să inrobreasca firmele si sa le transforme in vaci de muls in favoarea statelor ce nu fac altceva decat sa traiasca precum capusele pe spinarea celor ce, cu adevarat, produc valoare adaugată!
Televiziunea poporului?
Se stie, unde-i Maricel trebuie sa fie si o infractiune…
La TVR cine se uita ?!
Echipa latrailor adunati in jurul maminei Anca ataca la modul subtil ideea unirii tarii mame cu romanii de peste Prut. Prefacandu-se ca o ataca pe Maia ii isterizeaza pe romanii din dreapta Prutului impotriva fratilor de peste Prut bagand permanent RM la pachet cu Ucraina cand vine vorba de ajutoarele substantiale date de guvernele proeuropene camarilei lui Zelinsky. Se induce ideea perfida ca romanii din tara sufera din cauza ajutarelor anemice date romanilor de peste Prut. pentru ca de fapt despre ei este vorba si nu de Maia si useristii ei. Ce jocuri face mamina?
De ce tocmai Realitatea Plus TV. ? Asta pt. ca are curajul sa critice pe cei care au avut puterea si inca o au ,cei care au vandut toata tara strainilor ,au indatorat Romania la Bancile straine ,s-au inbogatit avand averi atat in tara cat si in strainatate ,au saracit poporul, iar acum vor sa ne bage si intr-un razboi ?