Anchetatorii susțin că unul dintre polițiști a cerut bani de la un cetățean străin pentru a nu-l sancționa. Pentru a se asigura că primește suma cerută, agentul a folosit mașina de poliție. El l-a transportat pe bărbat la o bancă pentru ca acesta să retragă numerar. Al doilea polițist implicat ar fi ajutat la întreaga operațiune ilegală. El i-ar fi explicat străinului că plata banilor este singura cale de a scăpa de probleme, scrie Mediafax.
Documente falsificate pentru a acoperi fapta
Cei doi polițiști ar fi încercat să își ascundă urmele prin acte false. Ei sunt acuzați că au scris date nereale în documentele oficiale de serviciu. Astfel, aceștia doreau să justifice fictiv activitatea lor din acea zi.
Cercetările continuă acum sub supravegherea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor.