Poţi reuşi în viaţă prin muncă, fără pile şi relaţii? Ce cred românii SONDAJ

Poţi reuşi în viaţă prin muncă, fără pile şi relaţii? Este una dintre întrebările unui SONDAJ INSCOP. Vezi ce au răspuns românii!

De CD M
Poţi reuşi în viaţă prin muncă, fără pile şi relaţii? Ce cred românii SONDAJ

Poţi reuşi în viaţă prin muncă, fără pile şi relaţii? Este una dintre întrebările unui SONDAJ INSCOP. Vezi ce au răspuns românii!

Patru din cinci români consideră că poţi reuşi în viaţă prin muncă, fără pile şi relaţii, relevă datele Barometrului INSCOP realizat la începutul lunii aprilie.

De asemenea, întrebați dacă ”Este mai important să fii descurcăreţ decât corect?”, românii sunt și nu sunt de acord cu afirmația.

Conform sondajului, 80, 7% dintre români sunt total de acord sau oarecum de acord cu afirmaţia potrivit căreia „poţi reuşi în viaţă prin muncă, fără pile şi relaţii”. 18, 2% se declară total împotrivă sau oarecum împotrivă.

 

„De Ziua muncii: totuşi poţi reuşi în viaţă prin muncă cinstită. Şi tot de ziua muncii: nu e niciun păcat să îţi faci relaţii; dimpotrivă; poate învăţăm să le scoatem din cap asta copiilor noştri; în ţările dezvoltate, democratice, capacitatea de a-ţi face relaţii sănătoase şi a le creşte este încurajată, fiind esenţială pentru spiritul antreprenorial”, comentează, într-o postare pe Facebook, directorul general INSCOP Remus Ştefureac.

În ceea ce priveşte întrebarea „Este mai important să fii descurcăreţ decât corect?”, 48, 2% sunt total de acord sau oarecum de acord. 49, 5% dintre cei chestionaţi sunt total împotrivă sau oarecum împotrivă.

 

Datele au fost culese în perioada 1-7 aprilie 2026, prin metoda CATI (interviuri telefonice). Volumul eşantionului simplu, stratificat fiind de 1100 de persoane, reprezentativ pe categoriile socio-demografice semnificative (sex, vârstă, ocupaţie) pentru populaţia neinstituţionalizată a României, cu vârsta de 18 ani şi peste.   Eroarea maximă admisă a datelor este de ± 3%, la un grad de încredere de 95%.

Distribuie articolul pe:

6 comentarii

  1. Nu cred ca fara o proptea poti sa intri intr-o companie de stat sau chiar si privata, chiar daca esti foarte bun in ceea ce faci.

  2. Răspunsul este NU.
    Lăsând la o parte România, unde funcționează, pentru așa zisă „lumea bună” un sistem de PCR-uri, să știți că nici în Occidentul mult slăvit, lucrurile nu stau altfel.
    Vă spune asta unul trecut și prin ciur și prin dârmon.
    Aia 4 din 5 optimiști din sondaj, ori au pile, ori o să-și rupă dinții.
    Așa că dragă CD M, las-o mai moale cu prostit proștii.
    Uite, de exemplu, dacă n-o ții pe interese, o să lași postarea asta să treacă, în contul celor 80% de creduli.
    Ce zici, „se merită”?

  3. Răspunsul este NU.
    Lăsând la o parte România, unde funcționează, pentru așa zisă „lumea bună” un sistem de PCR-uri, să știți că nici în Occidentul mult slăvit, lucrurile nu stau altfel.
    Vă spune asta unul trecut și prin ciur și prin dârmon.
    Aia 4 din 5 optimiști din sondaj, ori au pile, ori o să-și rupă dinții.
    Așa că dragă CD M, las-o mai moale cu prostit proștii.
    Uite, de exemplu, dacă n-o ții pe interese, o să lași postarea asta să treacă, în contul celor 80% de creduli.
    Ce zici, „se merită”?

  4. Stefureac iar arunca cu sondaje facute pe genunchi,de data asta in cinstea lui 1 Mai ,dupa care media face valuri de ‘informatie’

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.