România redevine „grânarul Europei?”. Guvernul intervine decisiv pe importuri-exporturi

În ianuarie 2026, deficitul balanței comerciale a României a scăzut cu 15,5%, ajungând la 2,3 miliarde de euro. Exporturile au scăzut cu 4,7%, iar importurile cu 7,7%. Comerțul exterior este dominat de mașini, echipamente de transport și produse manufacturate, în principal cu țările din Uniunea Europeană. Deficitul rămâne ridicat la alimente și animale vii.

România redevine „grânarul Europei?”. Guvernul intervine decisiv pe importuri-exporturi

În ianuarie 2026, deficitul balanței comerciale a României a scăzut cu 15,5%, ajungând la 2,3 miliarde de euro. Exporturile au scăzut cu 4,7%, iar importurile cu 7,7%. Comerțul exterior este dominat de mașini, echipamente de transport și produse manufacturate, în principal cu țările din Uniunea Europeană. Deficitul rămâne ridicat la alimente și animale vii.

Când vine vorba despre importurile și exporturile României, multor români le vine în minte asocierea țării noastre cu titulatura de "grânarul Europei". Ei bine, dacă aruncăm o privire peste cifrele deficitului comercial din 2026, putem vorbi și noi despre o redresare a acestui deficit cel puțin la fel de important precum deficitul bugetar. Concret, deficitul balanței comerciale a României în luna ianuarie s-a redus cu 15,5% față de anul trecut și a ajuns la 2,3 miliarde de euro. Ce înseamnă acest lucru? România continuă să aibă mai multe importuri decât exporturi, dar deficitul a scăzut comparativ cu aceeași lună a anului trecut, ceea ce este un semn pozitiv pentru echilibrul comercial.

Deficitul comercial al României s-a redus în ianuarie 2026

Deficitul balanței comerciale a României în luna ianuarie 2026 s-a redus cu 15,5% față de aceeași perioadă a anului trecut, ajungând la 2,3 miliarde de euro.

Precizăm că balanța comercială arată diferența dintre bunurile și serviciile pe care România le exportă către alte țări și cele pe care le importă. Dacă importurile depășesc exporturile, se înregistrează un deficit comercial.

Scăderea deficitului înseamnă că diferența dintre importuri și exporturi este mai mică decât anul trecut.

Importurile au scăzut mai mult decât exporturile

Deși exporturile României au scăzut cu 4,7% în ianuarie, importurile s-au redus într-un procent mai mare, cu 7,7%, conform datelor Institutului Național de Statistică (INS).

Principalele bunuri schimbate cu alte țări au fost mașini, echipamente de transport și produse manufacturate, iar peste 72% din comerțul exterior s-a desfășurat cu statele Uniunii Europene.

Cu toate acestea, deficitul rămâne ridicat în domeniul alimentelor și animalelor vii, unde volumul importurilor a fost aproape dublu față de cel al exporturilor.

 

Distribuie articolul pe:

6 comentarii

  1. „Granarul Europei”? Suntem tampiti, tot iobagi am ramas. Ne mandrim doar cu plugaria. Ceausescu, cu cele patru clase primaqre ale lui, era net superior intregii paturi cultivate romanesti. D-aia a fost ucis, din sentimentul incapacitatii intelectuale a poporului. Prin moartea lui am revenit unde ne e locul, la boi, la plug.

  2. România era „grânarul Europei” când avea si Basarabia-Bucovina, între cele doua Razboaie. Acuma, ajuns în Ucraina din cauza colaborarii tarii cu Hitler, în WW2, e ori câmp de mine, ori al lui Black Rock (care se si dezagrega).

  3. România redevine „grânarul Europei?” – doar daca este de acord o anumita tara, in care a trait Alain Delon, ca doar nu o sa facem concurenta. Ei sau tarii lui Zele…

  4. Nemancatii n-au mai comandat ca Shosho sa arunce la gunoi mancarea din import, deci, a scazut drastic deficitul de plati. Continuati, vedeti ca se poate !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.