(…)pare că nu noi ne mai alegem guvernanții, ci ei ne aleg pe noi pe principiul: tu votezi că ești bun, tu stai în casă pentru că nu votezi cum trebuie!
Îmi pare că cineva a apăsat pe un buton și brusc toată lumea a înnebunit, și-a închis frontierele și s-a închis în case. În condițiile în care omenirea mai trecuse prin pandemii similare sau chiar mai complicate (vezi MERS și SARS 2).
Nu este un secret pentru nimeni că o criză majoră este văzută de guverne ca o minunată oportunitate de a mai pune șaua pe cei guvernați, de a le mai mușca din drepturi și libertăți
Nu este nici o noutate că marile crize stimulează orice autoritate să mai muște din drepturile și libertățile persoanei. (…)
(…)îmi imaginez cum mi-aș petrece prima zi de „relaxare” la un … miting. Sigur, puternicii zilei și-au luat măsurile de protejare împotriva oricăror astfel de manifestări, dar… mi-ar plăcea să fiu la un miting.
În concluzie, și autorități, și spectatori, trebuie să fim pregătiți să plătim un preț mai ridicat pentru supraviețuirea culturii românești, pentru că fără ea viața noastră nu e întreagă
Decizia de a reveni la viață trebuie transferată la nivel local, trebuie să fie rezultatul unei consultări și decizii comune, la nivel local, între medici, autorități locale, (…)
Nu-mi dau seama cine este în spatele acestei uriașe mașinării de propagandă (…) dar mi-aș dori să-i/să-i cunosc. Pentru că, poate că în loc să fim conduși de păpuși, mai bine de păpușarii lor(…)
(…)ne-am trezit că a bătut cu pumnul în masă cum că cei care nu votăm decretul suntem niște „inconștienți” și, desigur, o să vedem noi (…)
Dezvăluirile apărute în spațiul public în ultimele zile cu privire la acțiunile procurorilor DNA au reprezentat un nou cutremur cu multe grade pe scara Richter