Şi dacă ar fi fost alesul zeilor, Victor Ponta ar fi trebuit să se teamă de dezlănţuirea cerului şi a apelor. Nu i-a fost de ajuns că în aceeaşi zi, cu doi ani în urmă, s-a petrecut o altă nenorocire.
Cel mai mare partid de dreapta din istoria României, striga Vasile Blaga de la microfon, în vreme ce lângă el, cocoşat, pitit după lentilele groase, Liviu Negoiţă, marele afacerist pe seama Primăriei Sectorului 3, privea ca şoricelul din buza capcanei.
Vagoanele cu rahat încep să iasă din subsolurile instituţiei prezidenţiale. Şi de pe la domiciliile familiei şi ale asinilor de afini.
Ultimele declaraţii ale procurorului Eugen Iacobescu ar putea cutremura România. Ele ridică violent vălul de pe mecanismul de justiţie controlat de Traian Băsescu şi scufundă întreaga ţară în silă, groază şi revoltă.
Am parcurs şi eu toată povestea unui amator care s-a apucat de restaurat un automobil de epocă. Şi a umblat nebun după meseriaşi.
Nici n-apuc să mă trezesc şi să îmi fac o cafea că geobramburistul politic Cozmin Guşă este chemat prin telefon la Realitatea TV pentru a mă avertiza că nu e bine să casc ochii şi să înţeleg prost sondajul dat publicităţii peste noapte.
Trimiterea în judecată a lui Mircea Băsescu şi a lui Marian Căpăţână poate fi socotită ultima farsă nebună a lui Traian Băsescu.
Mai zilele trecute, România îşi arăta muşchii prin Europa. România prin Ministerul Afacerilor Externe a depus o cerere de intervenţie în procesul deschis la Curtea de Justiţie a Uniunii Europene.
Sîmbătă seara, în finala mică, a fost consemnat decesul fotbalului magic. A murit stilul brazilian, mingea vrăjită din visele copiilor și a copilăriilor din ultima jumătate de secol.
L-am auzit pe Victor Ponta şi luni, şi marţi, şi miercuri. Omul acesta nu se mai poate opri din declaraţii politice.
Au trecut doi ani amarnici şi buimaci de la revolta democratică a 7,5 milioane de români. Cine aniversează evenimentul?
În urmă cu o săptămână am scris despre disperarea lui Traian Băsescu de a ieşi din corzi. Cineva mi-a şoptit atunci că preşedintele ar fi găsit vinovaţii pe seama cărora să iasă din marea încurcătură.
Ideile demente şi şmecheriile în văzul lumii golesc bugetul României ca pe o cisternă găurită de un proiectil.
Coana Joiţica a primit ordin şi a tras de manetă. Instantaneu, grupul său de comando politic a descărcat o basculă de gunoi amestecat cu pietriş peste Victor Ponta.
De când Victor Ponta se face că nu vrea la Cotroceni, tentațiile unor apropiați de a sări în ajutorul premierului se înmulțesc. Nu doar Călin Popescu Tăriceanu, care vrea să refacă USL-ul pentru a păstra jurământul inițial (cu președintele de la liberali), dă abitir din vâsle.
De câte ori mă duce gândul la Platoul Luncanilor și la drumul greu, colțuros și nebun care îi apără pe oamenii de aici de curiozitatea a tot felul de aventurieri, mă trezesc vorbind cu Părintele Jurcă.
Demisia lui Teodor Baconschi din PMP are hazul ei. Curtenitor până la servilism cu Elena Udrea sau cu Elena Băsescu, cultul de la PMP s-a trezit că nu prea este loc de panseurile și bățoșeniile sale.
Puțini ar putea pretinde rolul lui Caţavencu în fața lui Ludovic Orban! Liberalul îi taie pe toți de la prima propoziție. Voce amplă, tunătoare, dintr-o gură care nu rostește idei, gata să mintă orice pe un ton sfâșietor, bun la prefăcătorii multiple și suspect în toate criiteriile sale morale
Hâtru, dar sictirit, românul se întrece pe sine. Întâi de toate prin nemulţumirea faţă de Traian Băsescu şi apoi prin exagerarea inutilităţii acestei mânii.
Mare şi binefăcătoare ştire! Am scăpat de Dan Şova, un june politician gureş, băgăreţ, enciclopedisto-părerist la orice. Ştiţi unde a plecat? Unde s-a dus şi onorabilul şi înţeleptul finanţist (anafist) Chiţoiu! Vă mai aduceţi aminte cu ce explicaţie a demisionat preacinstitul Chiţoiu? Că trece adjunct de secretar general al PNL ca să se ocupe de […]
Prezenţa lui George Maior la Comisia de supraveghere a activităţii SRI a devenit ştire. De ce şi de unde?
Scandalul Băseştilor cu ţiganii cuprinde întreaga societate. Sclifosiţii, propagandiştii şi acoperiţii au scos baionetele şi s-au repezit în mijlocul pieţei să taie sau să apere, care pe cine.
- Înregistrările lui Bercea Mondial sunt mai clare ca ale SRI.
- În flagrantul deputatului Ion Stan se aude doar ”sus, sus”.
- Probe pierdute şi pagini dispărute.
- Simulacru de flagrant şi interceptări.
- Proces încropit prin bunăvoinţa autorităţilor.
Băseştii au împopistrat-o! Încet-încet au izbutit să se facă de băcănie pe toată linia.
În fiecare zi, prim-ministrul mai are ceva de promis şi de adăugat în legătură cu candidatura sa. Victor Ponta joacă rolul domnişoarei nehotărâte la măritiş.
Exasperantă această propensiune a ciurucului în politică şi în economie. Şi, pe cale de consecinţă, în viaţa publică! De ani buni, România este blocată în aspiraţiile sale europene ba de Partidul România Mare, ba de Partidul Noua Generaţie, ba de această caricatură politică numită PP-DD.
