”Despărţirea, nu există soluţie de compromis dacă nu înţelegem că nu se poate continua aşa”, a declarat Ilie Sârbu într-o emisiune la B1 TV.
Mi-e groază de fluxul încremenit. Maşini în faţă, în spate, în stînga şi în dreapta. Şi mai asupritor este urletul unei salvări, captivă şi ea în acest trafic încremenit. N-ai cum să te fereşti. Şi nici să fugi.
Zgonul de Zgonea s-a dus şi el să facă o excursie în mina de la Roşia Montană şi să dea niţel bine în camerele de luat vederi. A luat pe el o vestă verzulie, şi-a pus o cască albă, dată cu spirt, şi a creat un mic eveniment politico-electoral.
Curtea supremă a dreptății arată ca un depozit improvizat într-un palat rechiziționat în vreme de război. Fosta Curte Supremă de Justiție a României, rebotezată Înalta Curte de Casatie și Justiției (ICCJ) seamănă ca un viloi de industriaș român rechiziționat de armată.
N-a ajuns coada manifestaţiei la Universitate că tremurul pantalonilor din Piaţa Victoriei şi de la Senat a sunat ca bătutul pietrei pe un acoperiş de tablă.
Demonstraţiile în apărarea Roşiei Montane au prilejuit noi ieşiri ale lui Traian Băsescu şi ale lui Victor Ponta. Zicerile celor doi, de ani şi ani principala lor activitate într-o perioadă nefericită pentru ţară, mă lasă rece. N-am ce spune despre declaraţiile lor.
Marea vânzoleală politică de pe litoral nu valorează nici doi lei. Dimpotrivă! Ne arată o îngustime a gândirii. Cu ce ne-am ales? Cică trebuie să recunoaştem o închipuită unitate a USL-ului.
Susţinerea Ramonei Mănescu pentru postul de ministru al Transporturilor este o acţiune care îl poate defini pe Crin Antonescu. Aşa cum propulsarea Ancăi Boagiu l-a definit ca tupeu, dispreţ, nepăsare şi interese pe Traian Băsescu.
Am legat de numele ţării noastre şi această sintagmă nenorocită! De fapt, am brevetat un comportament pe care nimeni nu l-a încercat pe faţa pământului.
Premierul guvernului nostru capro-varzist a ieşit pe neaşteptate la fereastră şi ne-a anunţat ”că schimbăm fundamental modul de a face politică”.
Canadienii de la Roşia Montană Gold Corporation plătesc anual pentru televiziunile de ştiri (dar nu numai), direct sau prin agenţii de publicitate, sume de la un milion la 1,5-2 milioane de euro.
Fostul corespondent de Iaşi al „Evenimentului Zilei” s-a lansat cu o ştire care a făcut carieră în presa absurdului şi în cea bulevardieră. El a fost autorul ştirii despre găina care a născut pui vii. Se spune că ştirea ar fi fost inventată împreună cu alţi câţiva jurnalişti în timpul unui chef într-un restaurant.
La comanda unei firme de public relations, ziarele, revistele şi televiziunile inventează o operațiune dubioasă desfăşurată în jurul Aeroportului din Tuzla.
Decăderea este totală. Preşedintele se flituieşte cu prim-ministrul ca două ţaţe din Ferentari. Vorbărie de cucoane supărate, săgeţi otrăvite, priviri de surate care s-ar lua în coarne, duşmani de paie şi apărători de cârpă.
Miercuri dimineața, postul Realitatea TV difuza cu sunet și imagine o altă improvizație politico-verbală a premierului Victor Ponta.
Ce face Traian Băsescu atunci când berea nu-l mai răcoreşte, când guvernanţii nu îl mai bagă în seamă şi când nici el nu ştie cum să apuce lucrurile scăpate de sub control?
Să tot fie un an de când am preluat pe cotidianul.roun interviu cu faimosul expert, politolog şi strateg american. O publicaţie a emigraţiei româneşti din Italia (ţara în care Luttwak a învăţat şi în care publică acum în mod frecvent) îl intervieva pe Edward Nicolae Luttwak în legătură cu România. Cunoscutul expert în strategie militară […]
Un avocat mărunt de Bacău, pripășit prin Târgul Ieșilor, acuzat de nenumărate isprăvi și fărădelegi, de șmenuri și de învârteli, a spus vineri după-amiază, după ce a aflat de condamnarea sa în prima instanță la 5 ani de detenție, un lucru demn de pus sub lupă.
Puţini au fost aceia care să mai creadă într-o recuperare a terenului pierdut. În urmă cu un an sau doi, Traian Băsescu era ciuca bătăilor, rădăcina răului şi ţinta ouălor stricate. Şi, cu toate acestea, Traian Băsescu a revenit în joc. Proaspăt, cu tupeu, cu aceleaşi trucuri ieftine de a transforma politica în mahala dâmboviţeană. […]
România se poate lăuda cu rolul său în ratarea multor intelectuali care s-au aventurat în susţinerea patriei lor. Ţara noastră fie n-a fost capabilă să-şi recupereze valorile refugiate, fie a încercat să le integreze doar demonstrativ, ca piese de panoplie naţională. Ceva asemănător a păţit şi Eugen Mihăescu, unul dintre cei mai cunoscuţi graficieni de […]
România a intrat într-o zodie a manipulării şi a delirului politic. Andrei Marga a fost debarcat de la Institutul Cultural Român fără să fi apucat să înceapă activitatea la potenţialul maxim.
Surpriza ieșirii lui Traian Băsescu poate ține numai de calendar. A făcut-o extrem de tîrziu. Mulți observatori ai scenei politice au fost obligați să se întrebe, oare de ce nu taxează președintele bîlbîielile USL-ului? De-aia! Orice om cu un strop de viclenie sub tărtăcuță lasă jucătorul slab să se umfle în pene și pe urmă îl lovește pe neașteptate. E o regulă simplă.
Au început să apară dedesubturile aiurelilor de la ICR! Cîți bani am aruncat pe apa sîmbetei! Ce sume enorme am tocat pentru a spune lumii cîte ceva despre români și România!
Citesc un comunicat al nefericitului partid politic numit PNŢ-CD, cândva fala politicii românești și o halcă frumoasă din trecutul nostru, ba chiar și un strop de speranță. Este vorba de suspendarea lui Aurelian Pavelescu din funcția de președinte al aripii cu ștampila PNŢ-CD.
Cea mai importantă ştire a săptămânii trecute nu a fost condamnarea lui Gigi Becali, ci vestea că Mişcarea Populară a decis să se transforme într-un partid politic.
Decizia definitivă a Înaltei Curți de Casație și Justiţie a dat foc programelor de televiziune și radio. Din Pipera până în Ghencea, de la ”palat” până la Vadu Roşca, de la Senat până la agențiile străine, toată lumea a alergat să găsească amănunte de făcut rating.
