Mai ieri, alaltăieri, multiculturalul şi multilateralul ministru al Economiei, Varujan Vosganian, înşira câteva măsuri menite a relansa economia românească. Vânzarea unor active şi reluarea dosarului Roşia Montană.
Am fost întotdeauna şi sunt şi acum de partea celor expropriaţi pe nedrept de regimul comunist. Acele deposedări forţate au fost făcute în special pe seama elitelor şi a clasei mijlocii, îngropând (poate pentru totdeauna!) ce avea mai bun România anilor dintre războaie.
Am aşteptat cu sufletul la gură acel raport numit Starea Naţiunii. Aşa preţios intitulat şi cu trimitere la discursul anual al preşedintelui SUA, Starea Naţiunii n-a prea fost ceea ce se anunţa a fi. N-am avut parte de o analiză a stării de fapt din România.
– Vă rog să ne spuneți cum își permit interlopii ăştia să pună o bombă într-un spațiu populat?
-Vom cerceta fiecare centimetru pătrat, vom drege, vom afla și vom comunica populației detaliile acestei operațiuni periculoase…
Un cunoscut din provincie m-a sunat să-mi spună un mare secret. Că bărbatul poliţistei violate din Balş are multe bube în cap. Şi că nevasta lui ştia asta şi nu făcea scandal pentru violuri ca să îl acopere pe el. Ce să spun!?
Se face lumină în atacul preşedintelui Traian Băsescu la adresa Regelui Mihai. Revelionul din acest an ne-a furnizat cheia acelei mârlănii la adresa Majestăţii Sale Regele Mihai.
Starea generală a lucrurilor din România, consolidarea prin vot a unei majorităţi parlamentare anti-Băsescu şi chiar dorinţele de schimbare susţinute de populaţie (sintetizate şi în multe declaraţii politice de bilanţ) trimit la câteva măsuri importante şi de mare urgenţă.
Nu ştiu dacă 2012 a însemnat prea mult noroc pentru compatrioţii noştri. Trebuie să fie şi oameni care au avut parte de o porţie grosolană de bine. Dar pentru noi, ca popor, anul acesta poartă cu el pecetea nenorocului şi a crizei.
Sub ochii noştri se desfăşoară una dintre cele mai cumplite înscenări politice. Este vorba de execuţia deputatului Ion Stan, fost preşedinte şi, mai apoi, vicepreşedinte al Comisiei de control şi supraveghere a SRI.
Ce părea a sta mereu sub semnul întrebării s-a lămurit mult mai repede decât credeam. Traian Băsescu şi-a înghiţit cuvintele şi ameninţările şi l-a numit pe Victor Ponta fără să facă nazuri. E drept că l-a păcălit să semneze un protocol de tot râsul.
Cineva a insistat să publicăm ştirea că Mircea Geoană ar fi fost la Cotroceni şi ar fi negociat formarea unui guvern cu preşedintele Traian Băsescu. De unde ştim? Din surse! Ce fel de surse? Surse!
Ce surpriză poate să developeze apropierea unor oameni de drogul puterii! Nici prin minte nu-mi trecea că Victor Ponta și Crin Antonescu ar putea suferi asemenea metamorfoze. Într-un fel. În altul, bănuiam!
Partidul Democrat ascunde și o mică poveste ascunsă cu grijă. O altă mâncare de pește pusă pe dulap! O primă porție de libertate. Un fel de vis frumos de artiști scăpați întregi din comunism.
Rezultatul alegerilor parlamentare cade ca o ghilotină. PDL-ul, marele şi arogantul partid al regimului Băsescu, e buimac. Seamănă cu un beţiv pe şapte cărări. A ajuns aproape egal cu partidul caricaturii politice numite Dan Diaconescu.
Referendumul din judeţul Alba are partea lui de humor negru. Cam aşa este humorul moţilor. Sec, dur, la limita unei înjurături. Aşa şi referendumul. Este încă o găselniţă de tip ”piarist”. Mă refer la testimonialele moţilor, filmate de cameramanii angajaţi de firmele de producţie tv. În loc să distribuie actori şi actriţe, au distribuit moţi, […]
Un fost ministru al Guvernului României, UDMR-istul Nagy Zsolt, a primit o condamnare de 3 ani şi jumătate cu suspendare. Comunicarea sentinţei (ce face deja subiectul unui recurs) invocă o anume neglijenţă în serviciu.
Ultimele două tele-apariții ale președintelui au băgat România în sperieți. Toată populația știa că Traian Băsescu este un personaj într-o ureche.
Încurajat probabil de mareea de suspine şi de susţinerile patetice ale prietenilor şi adepţilor, toate reunite într-un soi de cor pro-Năstase, fostul premier al României a schimbat macazul.
Vineri seara, RTV difuza cu dezinvoltura unui organ de propagandă DNA-SRI că ANI a inițiat verificarea averii deputatului de Dîmbovița, Ion Stan. Ba a mai făcut și precizări legate de o spălare de bani, lăsînd să se înțeleagă că arestarea lui Stan ar fi iminentă.
În afara Parchetului, extrem de activ în aceste zile, mare lucru nu se întâmplă în campania electorală. Nici măcar USL-ul nu se zbate să plătească toate umilinţele îndurate în timpul guvernărilor Boc şi Ungureanu.
Traian Băsescu vorbește din ce în ce mai des. Dă replici la replicile altora. Parcă ar fi de partea cealaltă a mesei cu Gigi Becali. Și cu românii. Nu e de acord cu dezacordul lor. Nu vrea ca părerea altcuiva să conteze. Nu suportă să fie contrazis. El este El.
Neaşteptată această arestare a lui Alin Trăşculescu din Focşani. S-o fi apucat Daniel Morar să arate că lucrează. Altfel, de ce tocmai sâmbătă seara, în buza campaniei electorale, ne-am trezit cu aşa exemplu de lege, ordine şi stat de drept?
Nu mai au rost nici clopotul, nici goarna, nici focul de pistol. Startul campaniei s-a dat demult, pe nesimţite, infestând discursul public până la ultima propoziţie.
Toată lumea dă cu zarul vorbelor prin emisiuni de televiziune, pretinzând că poate ghici rezultatul alegerilor din decembrie. Vax albina. E cel mai clar semn cretin de campanie electorală.
Nu cred că Dan Voiculescu apare la Antena 3 din motive de audienţă sau din criză de invitaţi. E limpede că mogulul, unul dintre adversarii de moarte ai lui Traian Băsescu, iese numai pentru mesaje politice importante. Iar dintre cele lansate luni seara în discuţia cu Mihai Gâdea, unul mi se pare demn de toată atenţia.
Orice discuţie despre situaţia din ţara noastră duce la Traian Băsescu. Că minte, că acoperă corupţia, că încalcă Constituţia, că foloseşte Parchetul pentru a tranşa rivalităţi politice, că îngroapă politica externă a României, că perpetuează structurile statului totalitar.
