În urma analizei CV-urilor, Cotidianul a descoperit că toți cei 18 membri CSM care au CV-urile publice au licență în drept. Trei dintre ei au studiat la privat. Dintre aceștia, doi și-au dat licența la stat, în timp ce al treilea a obținut diploma tot la privat.
Membrii CSM cu studii la privat
Unul dintre membri CSM care a terminat la privat este judecătorul Claudiu Drăgușin. Acesta este absolventul Facultății de Drept a Universității „Nicolae Titulescu” București (1998 – 2002). De asemenea, judecătoarea Elena Costache, fosta președintă a instituției, a studiat la o universitate privată, Universitatea Româno-Americană din București (1992-1997), însă a obținut licența la stat, la Universitatea București (1997).
Și procurorul Daniel Horodniceanu a urmat cursurile unei instituții private, Universitatea Mihail Kogălniceanu din Iași (1992-1996). Acesta mai notează în CV că a obținut o licență în februarie 1997 la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu.
Contactat pentru lămuriri în ceea ce privește studiile sale superioare, acesta a precizat că licența a obținut-o la stat.
„Promoțiile 1994, 1995 și 1996 de la Kogălniceanu au fost repartizate să susțină examenul de licență la Universitatea din Sibiu. Din ce rețin, începând cu anul următor s-au susținut licențe direct la UMK Iași”, a precizat Daniel Horodniceanu pentru Cotidianul.
Ce studii au membrii CSM
Lista completă cu cei 18 membri CSM care au CV-urile publice poate fi consultată mai jos:
- Gheorghe Odagiu (președintele CSM): Facultatea de Drept, UBB Cluj (1994-1998)
- Bogdan Staicu (vicepreședintele CSM): Facultatea de Drept, Universitatea din București (1991-1995)
- Elena Costache: Universitatea Româno-Americană (1992-1997), licență la Universitatea din București (1997)
- Claudiu Drăgușin: Facultatea de Drept, Universitatea Nicolae Titulescu București (1998-2002)
- Alin Ene: Facultatea de Drept, Academia de Poliție A.I.Cuza București (2005-2009)
- Narcis Erculescu: Facultatea de Drept, Academiei de Poliţie A.I.Cuza Bucureşti (1994-1998)
- Daniel Grădinaru: Facultatea de Drept, Universitatea București (1993-1997)
- Grațiela Milu: Facultatea de Drept, Universitatea București (1997-2001)
- Mihaela Radu: Facultatea de Drept, Universitatea București (1992-1996)
- Denisa Stănișor: Facultatea de drept, Universitatea București (1987-1992)
- Daniel Horodniceanu: Facultatea de Drept, Universitatea Mihail Kogălniceanu (1992-1996), licență în drept la Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu (februarie 1997)
- Emilia Ion: Facultatea de Drept, Universitatea București (1992-1996)
- Radu Marinescu: Facultatea de Drept „Nicolae Titulescu”, Universitatea din Craiova (1991-1995)
- Alex Florența: Facultatea de Drept, Universitatea „Al.I.Cuza” Iași (promoția 2002)
- Lia Savonea: Facultatea de Drept, Universitatea București (promoția 1996)
- Fănel Mihalcea: Facultatea de Drept, Universitatea din Iași (1971-1975)
- Mărioara Sîntion: Facultatea de Drept, Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu (1997)
- Claudiu Sandu: Facultatea de Drept, Universitatea „A.I.Cuza” Iași (1997-2001)
Pai in logica asta, eu zic sa blamam tot sistemul privat: copiii care sunt inscrisi la gradinitele private; elevii din liceele private, studentii din facultatile private, lucratorii din domeniul privat. Caci toti cei de la privat sunt inferiori celor care invata si lucreaza la stat, nu? Sau noi blamam din privat doar ce ne intereseaza, in mod subiectiv, dar in rest ridicam privatyul in slavi. Pai nu merge asa, fratilor. Nu conteaza unde te-ai educat sau unde esti angajat (privat sau stat), ci doar calitatile profesionale si socio-umane dobandite. Atat.
Stii bine ca nu ai dreptate. Depinde foarte mult ce scoala ai facut. Iar universitatile private sunt cunoscute ca fiind avide de bani, ca sa isi justifice existenta. Dupa logica ta, un absolvent de Titu Maiorescu e tot una cu un absolvent de Oxford sau Cambridge.
Nu cred ca are importanta ca ai terminat la Universitatea Cucuieții din Deal sau la o universitate Ivy League atâta timp cat ai luat examenul de admitere în INM
@ Eu- ai dreptate intrucitva cu pilele. Mai ales urmasii puliticienilor si generalilor si chestorilor . Generali si chestori de carton facuti la apelul bocancilor.
Cred ca „Ma sună Lia” făcut la Româno-Amercana.
Sunt multe articole de presa cu tema asta.
A terminat pe vremea când nu se cerea licență.
Dacă ne prezintă diploma ca M. Ciolacu e clar ca o are.
Mersi,
La stat se intra pe pile, relații. Nu mai vorbiți dacă nu știți.
Fruncea tarii de la academia catavencu.
@ Frasia ….Si Jiji Becali are diploma de „apsolvent” la privata , dar nu stie unde-i sediul . Diploma i-a venit prin curierat. Si cita”carte” stie ala ce nu a luat bacul in schimb face „privata” ? Binenteles cu aceiasi profesori ca la stat….
Incredibil. Dna Costache a facut o facultate la privat. De ce nu a facut la stat? Ptr ca la stat e concurenta mare si nu intra oricine.. Si a ajuns in CSM. RUSINE.
Bravo cenzurache! Ai citiva pe care ti s-a pus pata? Esti”apsolvent” la privata ?
Recent,am obținut hotarâri judecătorești de respingere a cererii de a studia dosarul meu de pensionare la CPP Timiș,prin respingerea recursului.Motivele acestor respingeți sun pentru că sunt aplicabile prevederile art.12 ali.1) lit d)din Legea 544/2001.Nu mai am cale de atac.Cu mulți ani în urmă,la Curtea de Apel Timișoara a fost descoperit un judecător fals în toată regula care se numea Crăciunescu.Câți Crăciunești Or mai fi judecând astăzi? Mă întreb pentru că eu nu înteleg dece nu am accesul la datele mele personale din punctul de vedere al justiției române.Art.33 alin.(2^1) din Legea 544/2001 forma consolidată,prevede anomizarea datelor personale dacă acestea există pe înscrisul cu informațiile solicitate.Deci,întrebarea finală este ,CE INFORMAȚII SE ACUND IN DOSARUL MEU DE PENSIONARE? Precizez că mă lupt să mi se respecte drepturile pe perioada stagiului militar obligatoriu și pentru perioada uceniciei in timpul scolii profesionale cu toate că am prezentat dovezi în acest sens.
UBB ca si Univ Bucuresti, Univ Sibiu, Acad A I Cuza sunt percepute de publicul larga ca fiind unitati ce pregatesc activisti pe stilul nou al ultimilor zeci de ani practicat in lume. Facultatile de acolo pregatesc cadre pentru studiul de „drepti” si nu de drept.
Daca nu stia carte, nu intra in magistratura.
Ce o tot dati cu stat , cu privat , ca au aceeasi profesori .
Cine invata razbeste , cine nu, nu.
….”PADUCHI-politici” #rezist-USR-soros, care sa protesteze in Piata Victoriei !?….impotriva justitiei CORUPTR.
Ii subapreciezi. Sunt activisti supercalificati, ieducati in ONG-urile lui Soros dar pe banii romanilor.
peste 70%din demnitari, parlamentari, guvernanti, sefi de institutii au studii la tarabe srl, pepiniere de cadre de la bioerra, spilu haret, petre andrei, lugoj, marghita, clungmuscel, botseni, incepand de la gorghiu, ministra justitiei, udrea, ministra dezvoltarii si turismului, vicolnordis, anute, alinute, ilenute, ralucaharckov, ciolyfarabac, blondaavocatapenelista, etc dar deveniti doctori si lectori peste noapte pt trafic de influenta, modificarea lgislatiei la cererea rectorilor, investitorilor strategici,gastilor infractionale . SINGURA SI UTIMA SOLUTIE=ANTICIPATEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Fii si fiice de securisti?
Vrem nu vrem, trebuie să ne împăcăm cu adevărul României de astăzi. Țara este condusă de cei care, după 1990, au urmat studiile la facultățile de la scara blocului.
Impostorii ! Este una dintre marile rani ale Romaniei ! Sa fii magistrat fara sa fii absolvent de studii juridice adevarate , intr-o universitate adevarata ! Ce stat de drept ?
Nu trebuie sa ne impacam . Trebuie sa ne gindim cum sa scapam tara , cum sa avem stat de drept .
Este perfect! ” Studioșii” Romăniei au ajuns să împartă dreptatea.Dar …stați că ” sună lia”!😡
Pozitia 10 si 18 parca au castig de cauza . Restul o platit pt. diplome
Cine crede ca cineva poate sa ajunga in *VARFUL JUSTITIEI* din Romania, fara a avea LEGALITATEA necesara functii, DAR…DAR!! fara „proptele” in Serviciile Secrete , este un NAIV (tembel!). Pe *OCHI FRUMOSI *, nimeni nu obtine scaun in CSM!!.
Ca parcurs profesional, nu prea se vede ceva. Terminat facultatea de 4 ani, studii masterate ioc, mai pui 2 ani un doctorat și ăla cu „dacă” , rămân 5-6 ani în nstanțe și iacătă-i, la CC al FSN cu ei.De ce? Activiști, băieți buni(și fete), știu mersul…Prestația cu alegerile i-au pus în lumină: EDITAT
Daniel Horodniceanu, ăla care are două perechi de OO cand e vorba de poliție!
Ca o curiozitate , cei mai vocali aparatori ai privilegiilor , sunt magistratii care nu au studii superioare la universitatile de traditie ale Romaniei , COSTACHE , ENE , HORODNICEANU .
Este irelevant. Facultatile de drept de la stat au fost permanent penetrate cu trimisi aflati pe niste liste, alesi nu neaparat pe criterii de valoare. Cei mai multi absolventi din cei promovati ulterior erau de pe aceste liste. Esti in eroare totala.
„Ce studii au decidenții din Justiție” ? …SFÎNTA ȘPAGĂ BALKANIKĂ !
O tara plina de impostori.
Onorata Lia Savonea primea in Indonezia portie dubla de ratane pentru violurile fetitelor liber-consimtite.
Eu as avea o mare curiozitate ,ce ii determina pe unii sa urmeze o facultate privata si nu se duc la o universitate a statului roman ? Exista o diferenta intre aceste doua categorii ,sau la privat se poate lua o diploma si in alte modalitati ?
Nu mai fii asa curios, este prea greu pentru tine…
La alea private trebuie doar să plătești și primești diploma acasă.
Ultima grija a romanilor este justitia. 90% nu au nici o treaba cu justitia niciodata in viata. Doar o mana de tefelisti sunt fierti pe justitie.
Asta nu inteleg multi. 90% din romani nu au treaba in mod direct cu justitia, dar sunt afectati indirect de deciziile luate de justitie. Un exemplu mare cat casa: alegerile anulate de anul trecut.
Înseamnă ca aia 90% nu inteleg nimic din ce se întâmplă in jurul lor. Cand unul fura milioane de euro si scapa, gaura aia o platim toti. Si pe urma plangeti ca suntem saraci.
10% din romani au scapat nefurati de acesti talhari.