În cazul lui Adrian Pintea, cazul este instrumentat de procurorii DNA Suceava. Potrivit anchetatorilor, acesta era secretar de stat în Ministerul Agriculturii la data faptelor de care este acuzat. El ar fi pus la punct o schemă pentru angajarea rapidă a unui apropiat.
Concret, Adrian Pintea ar fi urgentat transferul acestuia de la Camera Deputaților către Autoritatea Națională Fitosanitară, instituție aflată în subordinea Ministerului Agriculturii. DNA susține că mutarea ar fi fost făcută în doar șapte zile, deși legea prevedea o procedură care trebuia anunțată public cu minimum o lună înainte.
Ulterior, aceeași persoană ar fi fost transferată definitiv pe un post din Botoșani, în sistemul fitosanitar, unde ar fi primit atribuții de control. Apropiatul lui Pintea a primit locul de muncă deși nu avea studiile și pregătirea necesare pentru funcție. Anchetatorii spun că directorul ANF, Romeo Șoldea, ar fi pus în aplicare aceste decizii și ar fi modificat inclusiv fișa postului, astfel încât omul propus de Pintea să poată ocupa funcția.
Faptele au fost săvârșite în perioada 2024-2025, iar Pintea este acuzat că a produs o pagubă în bugetul Ministerului de aproape 150.000 lei, bani care reprezintă valoarea salariilor brute încasate de angajat.
De asemenea, secretarul de stat care coordonează APIA la nivelul Ministerului Agriculturii, Emil Dumitru (PNL), cere demisia șefului APIA, Adrian Pintea.
„În calitate de secretar de stat coordonator, consider că instituțiile aflate în subordinea și în coordonarea Ministerului Agriculturii trebuie să funcționeze după reguli clare, cu respectarea strictă a legii și a principiilor de integritate administrativă (…) Totodată, având în vedere funcțiile publice ocupate și impactul pe care astfel de situații îl au asupra imaginii instituțiilor statului, consider că un gest de onoare și responsabilitate publică din partea domnului Adrian Pintea ar fi necesar în această perioadă”, a transmis Emil Dumitru.
Fost ministru al Agriculturii, condamnat în primă instanță
De cealaltă parte, Adrian Chesnoiu a fost condamnat în martie la patru ani de închisoare, tot într-un dosar privind angajări. Decizia nu este definitivă și a fost atacată de Adrian Chesnoiu. Acesta era ministrul Agriculturii la data faptelor de care este acuzat.
„În perioada 09 februarie – 11 aprilie 2022, inculpatul Chesnoiu Adrian Ionuț, în calitate de ministru, ar fi determinat o persoană din subordine, la vremea respectivă membru în mai multe comisii de examinare, să-i furnizeze inculpatului Răducan Andrei-Cristian (persoană de încredere a ministrului) o parte din subiectele concepute pentru probele scrise ce urmau a fi susținute cu ocazia organizării a patru concursuri pentru ocuparea unor posturi de: consilier clasa I, șef serviciu, director executiv adjunct și director executiv ai unor direcții județene.
Subiectele respective ar fi ajuns ulterior la candidații “agreați”, respectiv Sandu Aurel, Corobea Mihai-Cosmin, Pârv Mihai și Lăscaie Cătălin Ionuț. După primirea subiectelor și promovarea probei scrise, inculpatul Lăscaie Cătălin Ionuț ar fi fost respins la proba interviului.
De menționat este faptul că, la intervenția directă a ministrului, în cazul candidatului Sandu Aurel, membrii comisiei ar fi fost nevoiți să-l promoveze în condițiile în care acesta nu obținuse un punctaj corespunzător. Ca urmare a acestui demers, persoana respectivă a fost numită în funcția de șef serviciu, obținând, în perioada ocupării funcției, venituri salariale în valoare de 50.995 lei”, se arată într-un comunicat al DNA.
Unde nu avem conduceri cu probleme?! acuma vad? Cand alesii fac numirile, ar trebui sa rasfoiasca putin, doar putin, presa. Presa da la o parte presul si vede caracatita. Le da mura in gura, dar…..ce sa vezi. S-au trezit acum si, mai fac vâlva din cand in cand cum e si acum, stim asta, dar ramane ca-n tren, si o iau de la capat. Le trece repede. Se impaca ”de nevoe” doar….o viata au si le pasa de tara. Nu s-ar impaca dar e in joc ”bunastarea romanilor”.
– pesede grup infractional organizat