ANAF a clarificat oficial că darurile primite la nunți, botezuri și alte evenimente de familie nu se vor impozita în 2026. Agenția Națională de Administrare Fiscală precizează că sumele primite ca dar la nunți, botezuri sau alte ocazii similare nu sunt venituri impozabile, scrie Știri pe Surse.
Aceasta vine ca reacție la zvonuri apărute recent în spațiul public și pe rețele sociale, care sugerau că aceste sume ar urma să fie taxate.
De ce nu se impozitează darul de nuntă?
ANAF explică că banii primiți în astfel de situații:
•nu sunt venituri recurente,
•nu provin din activități economice, investiții sau activități independente și astfel nu se încadrează în categoriile de venituri supuse impozitului pe venit conform legislației fiscale în vigoare.
În schimb, ANAF reamintește că veniturile care se impozitează sunt cele din salarii, chirii, activități economice, investiții, drepturi de autor sau jocuri de noroc, nu darurile de familie.
„Fondul clasei” și „Fondul școlii” intră la EXTORCARE PRIN ȘANTAJ și EVAZIUNE FISCALĂ?
Că io-s nelămurit: cum se poate ca niște bani dintre care o parte merg ca ȘPĂGI la șefii Inspectoratelor școlare, pentru asigurarea posturilor directorilor de școli aflați în funcții, să nu fie evidențiați în centralizatoarili ANAFurii mămukilor lor…
O sa ajungem sa-ti impoziteze si o perche de chiloti sau un sutien pe care i-l faci cadou babei.