Astăzi, va fi un fel de altă Zi a Unirii. Una mai apăsată decît toate celelalte. Populația pare lămurită asupra situației în care se află țara. Prea o ard nedreptățile comise de conducători și de instituțiile patronate de ei și de ciracii lor. Întotdeauna, la Iași, a fost un examen. Un test în fața mulțimii ca în timpul unui vot într-un congres popular.
La Iași, au fost fluierați mai toți președinții României. Nici la Alba Iulia, n-au scăpat de un decont al greșelilor și al incoerenței. De Ziua Națională și de Ziua Unirii, românii își trăiesc mai intens identitatea și își aduc aminte cine sînt și, ca, la un semn, simt patriotic și critică dezlănțuit.
Nu suport profețiile, mai ales că au devenit un obicei cotidian prin toate canalele de televiziune. Pun două mese, două microfoane, patru camere și, ore întregi, o țin în flecăreli: ce va fi și cine cu cine se va alia, cine va avea șanse și pe ce posturi și cu ce consecințe. Și se produc comentatorii abonați, politicienii vorbiți, unii mai introduc și cîte un ascultător și toată ziua este acoperită cu un regal de părerism despre viitor de parcă n-am avea nici probleme și nici responsabili de existența lor.
Adică, de făptuitori politici!
De data aceasta, sunt tentat să cred, ca să nu spun că sunt convins, că, de Ziua Unirii, nu vom avea nici megadefilări, nici baluri populare, nici discursuri bombastice, nici politicieni înlănțuiți în horă, dănțuind în celebra piață a Ieșilor, ținîndu-se frumușel de mînă cu sepepistele antrenate să joace rolul dansatoarelor.
Pe o vreme periculos de caldă presimt cea mai rece Zi a Unirii din ultimii ani. În aer, se simte o presiune. Miroase a mînie. Parcă dă să plouă cu înjurături și cu ouă stricate. Și, de-aia, festivitățile nu vor fi cu mitingurile politice tradiționale. După cum circulă mesajele și mobilizările, simt că de data aceasta vor defila mulțimile. Nu știu cît de mari sunt armatele celor nemulțumiți. Cît de mulți aleg o mică vacanță și cîți o sărbătoare de protest? Cît de puternică va fi reacția celor care socot anularea alegerilor pentru turul doi un abuz al CCR sub coordonarea președintelui Iohannis pe post de mălăeț emisar bruxellez?
De data aceasta, de Ziua Unirii, nu mi-l pot imagina pe președintele României dănțâind cu căciuloiul pe scăfîrlie și nici ținînd un discurs în Piața Unirii din Iași. Și nici la Arcul de Triumf din București. Nici chiar la Sibiu! Cred că-și dă seama că riscă ceva ce n-a avut parte niciodată de cînd a început să simtă dulcea plăcere a onorurilor și a aplauzelor. Nu-l văd nici pe buticarul de Ciolacu ieșit în mulțime. Cum să sară de la tiktokar și patron de găinării la gesturi de curAJ? Cine și-l mai poate imagina drept conducător de oști și patriot înflăcărat. În orice piață publică ar apărea, Ciolacu, fără să zică o vorbă, ar stîrni rîsul și s-ar alege cu fluierături.
De ce se feresc ei în această zi istorică?
Simplu! De frică! Știu ce-au făcut. Și-au dat seama că populația a înțeles. Simt și ei că în aer geme o nemulțumire populară. Pricep și ei că nu mai au sprijinul mulțimii. O ieșire a mahărilor noștri politici la festivități ar putea întărîta mulțimile. Prezența lor poate aprinde fitilul. Din cetățeni participanți la o sărbătoare pot face protestanți și combatanți. Prezența conducătorilor pur și simplu ar întărîta în așa măsură încât i-ar împinge și pe baricade.
Pentru prima dată, de Ziua Unirii mă aștept la mai multă lume pe străzi decît la orice altă sărbătoare. S-au comis atîtea abuzuri și s-au adunat atîtea nemulțumiri încît o zi de sărbătoare arată ca o zi de protest.
Cred că vom avea parte de o sărbătoare revoltată, ca un semn de „unire” periculoasă pentru caricaturile care ne conduc.

Jos sistemul mafiot, care a distrus economia tarii si a subordonat-o unor entitati straine,pentru mult timp.Jos johanis si camarila lui!
Daca eu, femeie, as ruga Redactia sa nu mai accepte un nume ca cel de la 9:08 si 12:45, eventual sa-l inlicuiasca cu Editat, s-ar putea?
Este o femeie draguta, care nu trebuie vulgarizata doar pentru ca este sotia cuiva…
Ma adresez Redactiei pentru ca postacul respectiv, nu are atata minte sa inteleaga.
Sărăcie și hoție în loc de democrație.
Asta fac de peste 35 de ani toți cei de la guvernare,partide,afaceri, justiție,stat de drept, președinți,CCR etc.
Nu poți îngheța pensiile, fiindcă sunt drepturi constituționale.
Nu poți acorda pensii fără respectarea principiului contributivității și privilegii nenumărate, fiindcă sunt anticonstituționale.
Sunt infracțiuni prevăzute de CP.
te fălețti pe falezș cu telectualu FĂLCOS la ore fixe 9:08, 12:45 ETC.
Care dintre ei a transpus mai bine din „Arta razboiului”? JohAnnuSS sau Calin Georgescu ?Cel care are acces la toate pirghiile puterii sau cel din umbra ?
De la cine, cum, cand vor fi recuperati banii cheltuiti cu alegerile anulate ilegal ? Asteptam raspunsuri de la CCR, Guvernul de „coalitie”, DNA, DIICOT, Procuratura, pt paguba de milioane Euro din Bugetul deja secat.
PS Cum ii recunoastem mai usor pe agitatorii zombie? Ei nu isi expun un punct de vedere despre articol.
Tot ce fac este sa ii atace pe cei care scriu, care comenteaza pe bune. Folosesc un limbaj suburban, unii chiar si in titlu, nu au scrupule.
La fel fac si agitatorii infiltrati pe la proteste. Nu au constiinta, se supun unor ordine si creaza dezordine. Nu au nici inteligenta creatoare. Nici n-au nevoie. Ei repeta la infinit aceleasi roluri tembele care le-au fost date.
Exemple in urmatorul comentariu.
@(18,16)!??…baaai ALCOLICULE,din provincia ta,NU s-au văzut că în manifestația din Parcul Tineretului din București s-au adunat 100.000 de români PRO-Calin Georgescu pentru Marea Hora a UNIRII!.
Exact! Zombie astia de-aici seamana cu agitatorii de la proteste! I-a plantat cineva ca sa faca scandal, sa-i compromita pe protestatari.
Dar ii recunosti de la o posta, ca sunt si rai, si prosti facuti gramada. Sau proaste, dupa caz.
Zburda niste zombie liberi pe-aici, sa-i ajute cineva! Isi pun niste nume false ca nau tupeu sa se devoaleze
sa nu-i ia lumea la treispe-paispe. Niste liber cugetatori, asa se dau.
Creca sunt trimisii lui ciolacu pesedeee.
„Salariile şi pensiile sunt pe primul loc, dar în fiecare săptămână plătim un miliard de lei doar dobânzi, 51 de miliarde de lei în 2025 doar dobânzi. În 2026 vor fi 60 de miliarde de lei doar dobânzi. Suntem într-o situaţie foarte dificilă, trebuie să găsim o reformă structurală că altfel nu o să meargă şi trebuie să punem lucrurile în ordine în această ţară. Ministerul de Finanţe are o responsabilitate în plus, dar deciziile sunt luate în Coaliţie, nu decide singur Tanczos, cum nu a decis singur Boloş”
Pe unde sau ascuns astăzi loazele de „politicieni ” Prostocrati și Cleptocrați cu multe bale în colțul gurii ?
Cand nu e destul loc sub soare pentru toata lumea, unii prefera sa se retraga…
Altfel cine stie ce le mai e dat sa vada. :)
Excelent articol, cu mult adevar!
Prin vocea LGTBQ a lui Marius Pieleanu la antena 3,astazi mi-a fost dat sa aud urmatoarele:ascensiunea fulminanta a lui Calin Georgescu nu ar fi fost posibila daca (ei/el) ar fi „lucrat” cu sirguinta,daca ar fi fost mai dedicati artei utilizarii mass-media ca arma,chiar a facut un fel de mea culpa.Ce se preface ca nu stie Marius Cheleanu,e ca A3 a „lucrat” destul de eficient insa au atins insuportabilul.Mai trebuia sa ingradeasca Romania ca sirma ghimpata.
Oamenii veniți din țară au făcut un sacrificiu financiar ca sa ajungă la București. Și-au rupt de la gura. Au luat din puținul familiei ca sa dea tarii și romanilor. Se fac comentarii murdare de către niște netoti, adică de neimpliniti.
„– V-aș întreba unde vă este conducătorul ?”
Conducatorul semnase si raspundea (daca SimIon are figura de om responsabil) de miting, fara el nu putea incepe, legal, demonstratia. Altfel, de acord cu aprecierile de I, T si A.
Mostră, sau monstru de imbecilitate, tupeu și aroganță : primarul Iașului- penalul Chirică, pe lângă Coana Chirița pare o Doamnă .
Parșiv și ironic s-a adresat manifestanților cu o parșivenie întrebătoare :
– V-aș întreba unde vă este conducătorul ?
Știind că George Simion a spus că la 9 va fi la Iași și la 13 la București !
Dar conducătorul tău , penalule, tot un penal, sasul Johanus unde era ?
Și nu numai el, ci și toată gașca voastră, în afară de Bolojan care și-a primit pe loc „ răsplata” !
„Sa facem Romania prin toti si pentru toti
Un teritoriu liber de-orice prejudecati
Sa fie-al nostru dreptul si-a noastra datoria
Traiasca libertatea traiasca Romania
Juram din milioane de inimi si destine
Din orice fel de sange ne murmura in vine
Juram batran si tanar femeie si barbat
Credinta Romaniei neconditionat
Ca tara-i bogatia ce vesnic ne ramane
Si glasul ei ce indeamna: Desteapta-te romane
Nu ne-nspaimanta nimeni cu forta sau pustia
Traiasca libertatea traiasca Romania”
A. Paunescu
Asa repede il regreta.ti pe Johannis ? Nici n-a apucat sa plece ! Eu votez CăCălin premier.
Au iesit din case putini romani,prea putini.La aceasta sarbatoare asa de importanta majoritatea dintre noi nu participam nici cu gindul.nici pina in 89 cind de fapt il sarbatoream pe torotici,nici dupa,cind participau „alesii” cu fasole,cirnati,ciolan si televiziuni.cirnati.Ar fi trebuit sa iasa mai multi,mult mai multi,pentru ca acest 24 ianuarie 2024 reprezinta TREZIREA acestui neam,trezire care e la fel de importanta ca si UNIREA.Au trecut 35 de ani de suferinta prosteasca,dl Cornel.Am observat ca in ultimul timp nici dvs de la Cotidianul nu prea mai aveati cum trata realitatea din Romania,de unde sa incepeti.Intr-un timp am citit inclusiv amintiri,frumos descrise,genial,din din locurile copilariei dvs.Astazi se pare ca s-a deschis un alt izvor al subiectelor,la alt nivel si cu multe sperante.
Am douăzeci de ani și mă exprim
Într-o odaie de hotel, spre seară
Stăm împreună, cei ce ne iubim
Înfiorați de iarna de afară,
De ce să mint, prietenii mei nu-s,
Dar vuiet la fereastră dă târcoale …
Închipuirea-mi numai v-a adus
Prieteni dragi, pe scaunele goale,
Dau un ospăț – am douăzeci de ani.
Nicolae Labis 2 decembrie 1935 – 22 decembrie 1956
Cred ca este momentul pentru o noua revolutie.S-a umplut paharul.Eu la 80 de ani ce pot spune ?Tinerilor si celor in floarea varstei…acum este momentul sa fim uniti si sa cerem parlament cu 300 parlamentari,disparitia pensiilor nesimtite si speciale,disparitia generalilior facuti la apelul bocancilor si judecarea lui Ciolanis pentru tot raul facut tarii asteia.ASA SA NE AJUTE DUMNEZEU.Sper sa fie acceptat comentariul.Daca nu…ce am avut si ce-am pierdut!Voi fi pus la index?O sa-mi ia caii de la caruta ?Acum caruta este electrica !
Unde sunt oficialii de 24 ianuarie NU APARE TRICOLORUL pt ca ei nu reprezinta romanii ci fiind proeuropeni nu au nimic de spus/simtit fata de Romania, dar le-a fost frica sa-si prezite steagul sub care s-au ascus al UE…totul este inert, amorf chiar daca fac o hora…fara emotie/simtire doar o ”obligatie” de partid si a unor curiosi mai mult sau mai putin emotionati…Acolo unde romanii ”s-au inarmat” cu ce le este mai drag tricolorul sunt multi si plini de viata si animati de cele mai profunde emotii…
@Patriotism .
„Macar zilele sacre ale acestui popor ar trebui respectate si generatia care a facut posibila inscrierea in calendarul istoriei a acestor sfinte evenimente .”
-evident dar decentza a cam disparut…totul nu e decat o mare OPORTUNITATE, o ocazie si atata.
@ La multi ani Romania(13:58).Da,LA MULTI ANI! Totusi se pare ca „ghiocelul” isi ridica in sfarsit capul si nu mai accepta galeti ,peste si ulei .Niciodata nu e prea tarziu.Jos cu dezbinarea , sus cu unirea !
Astia au experienta, dupa caciulile ruseti, sunt aia care erau scosi la cuvantarile „aluia intr-o ureche”. Cine a lucrat langa Paunescu ii cunoaste.
LA MULTI ANI ROMANIA !Meriti ce ai mai bun,dar vei fi in continuare „GHIOCEL ” ! Din pacate greu se desteapta poporul roman si voteaza in continuare pentru o galeata,peste si ulei.
Un an are 365 de zile suficiente pentru demonstratii cu huo, jos,etc..Macar zilele sacre ale acestui popor ar trebui respectate si generatia care a facut posibila inscrierea in calendarul istoriei a acestor sfinte evenimente .
Un an are 365 de zile
Eu le demonstrez ca cineva le-a intins o capcana punandu-i sa spuna ca voteaza cu urâțenia si ei ce fac? Se supara pe mine. Prefera sa fie pacaliti, mintiti. Bun experiment social!
Unirea Principatelor Romane se DATOREAZA doar poporului NOSTRU, din cele doua Principate, cel care la 5 si 24 ianuarie 1859, BRUSC, FARA nici o SOVAIRE si FARA NICI O INCUVIINTARE STRAINA … folosindu-se de un subterfugiu politic (un mijloc șiret, abil de a ieși dintr-o situație dificilă, in DEX) … si-a ales, in cele doua Principate, un acelasi Domnitor (in Moldova la 5 ianuarie, in Tara Romaneasca la 24 ianuarie 1859). Gest politic care A LASAT MASCA toata EUROPA, fara a mai avea NIMENI, SI DE NICIUNDE, posibilitatea de a REACTIONA (in timp util) !
De ce nu mai intra ?
De ce nu mai intra ?
Se scrie „monstrii perversi” si NU „monstri perversi”, Rollason Natule…
La fel și diasporenii vin și participă la „revoltată” ,pe urma pleca la munca sa nu-i de-a patronul afara și ne lasă noua „revoltată”,!
La fel și diasporenii vin și participă la „revoltată” ,pe urma pleca la munca sa nu-i de-a patronul afara și ne lasă noua „revoltată”,!
E bine sa fim sinceri ,eu cred că îți dorești o sărbătoare revoltată,mereu ți-ai dorit așa ceva „revoltată”când era PSD la guvernare.
Dar te-ai întrebat cui folosește ?
Și unde ne aruncă o revolta?
Acolo încât nu vor mai putea fi plătite salariile și pensiile și țara sa intre in incapacitate de plată!
Tare semeni cu Belferul ,îți dorești „guvernul meu”!
Cu orice preț!
@Cetatean onest-numai onest nu poți fi,după inepțiile debitate.Te crezi deștept,dar nu ești.Vezi că ești folosit pe post de hârtie igienică de către suveranistii tai.Priveste-te in oglindă,sterge-ti merda de pe buze.
Au luat-o in bot suveranistii.Trump nu e ceea ce credeau prorusii de pe forum .Ajutorul către Ucraina va continua cu și mai multă forță.Putin va sfârșii asasinat,dau in scris!Cacalin Georgescu pa și pusii.
E bine sa fim sinceri ,eu cred că îți dorești o sărbătoare revoltată,mereu ți-ai dorit așa ceva „revoltată”când era PSD la guvernare.
Dar te-ai întrebat cui folosește ?
Și unde ne aruncă o revolta?
Acolo încât nu vor mai putea fi plătite salariile și pensiile și țara sa intre in incapacitate de plată!
Tare semeni cu Belferul ,îți dorești „guvernul meu”!
Iohannis ne transmite mesaje despre democratie si libertate…Bolojan restructureaza de zor, Ciolacu nu zice (inca) nimic. A inceput si campania electorala cu Lasconi, Nicusor Dan si Crin Antonescu, e veselie mare! 👏👏👏
La Multi Ani de Ziua Unirii dragi romani, oriunde v-ati afla! 🇷🇴
….VOTEAZA (C)urâțenie (G)enerala cu guvernul „ilegal” PSD-PNL si UDMR!.
…dap, niste lasi, niste otrepe, chipurile pro-europene…de la momentul loviturii de stat s-au baricadat prin sediile in care-si fac veacul, unii aratandu-ne ce au un tartacute-varza cu carne-altii pur si simplu tremurand de frica in locatii necunoscute…astia sunt, chipurile, mari oameni de stat!…
Extraordinar,de necrezut,iar au fost indexati politicienii,ce trombon!
Dupa Conciliul de la Florenta/1439 si până în 1860 limba română s-a scris, de regulă, cu alfabetul chirilic și, în perioada ultimă, cu un alfabet de tranziție.
În aceste condiții, dacă inițial se foloseau 43 de litere și alte semne grafice, alfabetul chirilic autohton adaptat a fost redus la 33 de litere în gramatica lui Ienăchiță Văcărescu (1787), apoi la 28 de litere în gramatica lui Ion Heliade-Rădulescu (1828), pentru ca în 1835 să nu mai aibă decât 27 de litere.
După ce s-a renunțat la alfabetul chirilic, limba română încă era adaptată scrierii cu alfabetul chirilic, așa că în locul unor litere chirilice au apărut niște diacritice pentru niște litere ale alfabetului latin.
Vede-v-as ca va prinde frica aia teribila pe care a avut-o Ceausescu toata viata, de impostura.
Cora, impunerea unei zeitati fictive a dezbinat lumea din start, ai exemplul cel mai bun, „cre(s)tinul” Charlie care insulta ateii si ateismul la fiecare postare, parca ar scrie Mache Spagoveanu. Vomez CăCălin, premier!
acest articol nu este correct
Zalmoxis spune: sintem fiinte spirituale intr-o forma/manifestare biologica. Deci: iubiti, cautati frumusetea, pacea, armonia! Aveti grija de prorpria voastra perceptie!
„Căci cu ce judecată judecați, veți fi judecați; și cu ce măsură măsurați, vi se va măsura.”
Sunt doua cai de Unire, cu iubire, calea lui Iisus sau calea opusa, unire prin ura care nu este calea lui Iisus.
Tot mai mult și mai mult se adâncește rușinea.
Votez CăCălin Georgescu, premier !
…. Unirea Principatelor Romane se „DATOREAZA” Imparatului Frantei Napoleon al III-lea (1808-1873)!.
Natiunea romana este azi DATOARE sa depuna o COROANA de flori la MONUMENTUL lui „Napoleon al III-lea” situat in Bucuresti, Strada Paris,in cartierul Dorobanti.
Ce vreți de la tara, nu faceți decât sa cereți mai puțin munca ,nici Dzeu dacă vine tot nu e bine ,Kennedy spunea ce faceți voi ptr America ,nu America ptr voi ,voi toată ziua mitinguri,măriri de salarii ,drepturi,drepturi La munca asta trebuie sa fie deviza ,ca de lucru e e ,dar nu vine nimeni acasă sa va caute.
Nu-s caricaturi, @Cornele, ca bine-ar fi! Sunt monstri perversi, criminali, MAFIOTI. În carne si oase.
Bun @ Core sa intelegem ca votati „uratenia generala”.Adica veti vota ca si pina acum sa intelegem, nu ?
Ca este o capcana intinsa papagalilor este faptul ca la „Generala” nu a mai folosit diacriticele…
Sa ne cunoastem istoria si sa invatam din greseli! Sa fim drepti cu noi si cu cei oropsiti! Sa nu aducem nimanui suferinta cu buna stiinta pentru ca noi insine am cunoscut suferinta! Sa fim buni, sa fim drepti, sa fim demni!
Crin-maracin,cel mai slab candidat la alegeri,din istorie!
Si cine a infiltrat si controleaza partidele? Securitarea adica Politia si Serviciile!
Cu cat mai dezbinati cu atat mai usor de controlat! Asta e metoda din 89 incoace! Asa lucreaza baietii!
Toti care doreau sa faca ceva pentru romani si Romania au fost si sunt neutralizati la ordin! Asa e si in structuri!
Stapanii Conduc Colonia! Nu autohtonii!
Ne-am dat dreakului Nistorescule, Georgescu și Simion or fi decupați din vreo icoană.
După ce ajung la putere vremelnicii au interese diferite de cele ale celor care i-au girat, dintotdeauna! In topic: KWI se va limita la a transmite un mesaj fără a da ochii cu ‘mulțimea entuziastă’.
„VOTEZ (C)urâțenie (G)enerala !.”
Este un test sa se vada cati papagali spun „Si eu” (votez urâțenie) ?
Asta spune multe despre…
Comasarea a aparut natural, dupa Regina Maria, odata cu dictatura carol, inconjurat de politruciidedulciti la bani nemunciti si coruptia. Istoria se repeta pentru ca romanii refuza sa o cunoasca si sa isi cunoasca drepturile fundamentale.
Un STUPID, aseara, la A3, confunda SUVERANISMUL de tip NATIONAL cu „izolationismul”. Si se mai vrea, ca un DEZ-UNIFICATOR de tip globalizator, chiar si „candidat” la alegerile din luna mai ! MATEMATIC vorbind, VAI de mama LUI !
Un STUPID, aseara, la A3, confunda SUVERANISMUL de tip NATIONAL cu „izolationismul”. Si se mai vrea, ca DEZ-UNIFICATOR, chiar si „candidat” in luna mai !!! MATEMATIC, VAI de mama LUI !
„Caricaturile care azi ne conduc” reprezinta expresia unui vot al celor revoltati.
Prostia nu doare, dar costa!
Ramanem cu speranta ca poporul se va trezi, cu desteptarea e mai greu!
Dezbinarea românilor din ultimile zeci de ani este o realitate cruntă iar conducătorii mai vechi sau mai noi au participat activ la această stare de fapt. Poporul sau cetățenii neînregimentați politic au înțeles pe deplin acest lucru însă ceea ce poate este cel mai evident pentru toți, este că re-Unirea nu mai poate veni de la aceiași conducători. Un popor dezamăgit, mințit, trădat, umilit și batjocorit își caută calea și simte că aceasta capătă un contur mai clar ca altădată. Dacă nu am înțeles încă toate beneficiile suveranismului, măcar această tresărire de speranță ne poate însoți in această măreață zi. La mulți ani România, la mulți ani români, fiți curajoși și veseli, orice ați gândi, oriunde v-ați afla!
Votez Căcălin Georgescu.Ma alătur plevei societății.
Puțin probabil ca decidenti sa înțeleagă situația dramatica în care au dus tara (indatorand-o mișelește și punand-o la dispoziția oricui le-a promis ceva), și tensiunea sociala ce poate sa-i plesneasca.
1857, iulie. Încep alegerile pentru Adunarea Ad-hoc a Moldovei, alegeri care sunt falsificate de caimacamul Werner johanus.
1857, august și septembrie. Alegerile pentru Adunările ad-hoc din Moldova și Țara Românească sunt câștigate de o majoritate unionistă.
Dez-unirea este efectul atitudinei luate de cei cu Soros in suflet, de la presedinti pana la ultimii activisti ongisti sorosisti. Dar parca in ultimii zece ani s-a lucrat cel mai mult pentru a distruge traditia sarbatorilor nationale de la Intai decembrie si 24 ianuarie ducandu-le in promiscuitate si anonimat. Sa nu-i uitam nici pe cei din media sorosista care sau conformat.
Dar Marea Unire a Hoților dăinuie de 35 de ani!
P$D = PeNaLe = PD = FSN = UDMR = UNPR = AUR = PP-USLA = ALDE = PMP = Pensii Seciale = BOR = CCR = PCR = Mafie = Secu!
Nevoia de stabilitate la furat este Interesul Național!
Unirea = Comasarea!
De la Regina Maria si Ferdinand (extraordinar – daca nu era Domnia Sa, Transilvania nu mai era demult a noastra, iar Ungaria era bolsevica inca de atunci), Romania si romanii nu mai au conducatori si nici clasa politica.
Și totuși Hai să dăm mână cu mână cei inima română.
“Din laur nemuritorii ramuri
“O, țară pune-n frunte azi
Și-n tricolorul mândrei flamuri
Să-nfășuri pieptul tău viteaz.” (Mihai Eminescu)
“Patria ne e fi pământul
Unde ne-or trăi nepoţii,
Şi-ntr-o mândră Românie
De-o vrea cerul, în vecie,
S-or lupta să ne păzească
Limba, legea românească
Şi vor face tot mai mare
Tot ce românismul are:
Asta-i patria cea dragă
Şi-i dăm patriei române
Inima şi viaţa-ntreagă.” (G. Coșbuc)
Culmea aroganței, să apară plăvanul la această sărbătoare și să ceară votați Crin Antonescu, doar el e apt ca președinte de tara, urmaș al nesimțirii și aroganței lui😂😂😂! Sa mintă iar în legătură cu alegerile anulate dând vina tot pe cetățeni! Ce caracter jegos care sub nicio formă nu poate fi curățat, spălat sau modificat ori înlocuit cu ceva mai bun și eficient. Cât despre ziua de azi:
„Hai sa dam mână cu mană,
Să-i alungam împreună,
De oriunde”!
Nimic special decât o zi obișnuită de sărbătoare statală în fals sau nu.
Speram ca, ilegalul Johanis cunoscut si sub porecla de Geaca Rosie, nu va indrazni sa marsaluiasca azi, de Ziua Marii Uniri ! Blasfemie ar fi.
Dacă băieții ăștia de la putere vor importă fasole din Ucraina, cârnați din Polonia, ciolan din Ungaria și vor „organiza” niște cașcarabete care să ofere pe moca fasole cu ciolan sau cu cârnați să vedeți ce paranghelie iese. Dacă mai asezonează atmosfera cu un Salam sau Dani Mocanu vom vedea festival de pupături cu poporu’.
Și vin din Republica Moldova. Sărbătoare, nene. Restul, de luni. Că în wichend ne revenim.
” Hai sa dam mina cu mina/ Cei cu inima ROMANA/ Sa-nvirtim hora fratiei/ Pe cuprinsul ROMANIEI (MARI)!”Da d-le Nistorescu – radio santul s-a mutat acum la tembeliziuni. Cu parerologi cu tot. asta-i radiosantul modern. Cit despre „conducatori” ???Vai de ei , dar si de noi . Cei care i-am votat!De ajuns cu impostura.GLORIE ETERNA celor ce au infaptuit UNIREA , si GLORIE , celor ce apara inca aceasta TARA!
Corect.Caricaturile care ne conduc.Pana cand ?
Pentru mine, un simplu cetatean roman, ziua de azi, 24 ianuarie 2025, ar fi o zi putin mai buna daca as vedea chiar si un singur parlamentar, din cei 465 de parlamentari ALESI DE NOI, DE ROMANI, pe 1 decembrie 2024, unul singur, ca iese in fata, acolo in Parlament, la microfon si spune raspicat ca romanii trebuie sa-si primeasca voturile inapoi. Ca romanii care au votat nu merita sa fie sfidati, ignorati si batjocoriti!
Noi i-am ales ca sa ne reprezinte, nu ca sa taca!
Nu “un regal de părerism despre viitor” ci o republică bananieră de părerism înrăit de la CCR la parlamentari la jurnaliști, la oameni de cultură căruia îi ca urma viitor intunecat dorit de UDMR.
Pan la urma tot de la moldoveni o sa i se tragă întregului regim n.eocom.un.ist,aia de la Iași nu știu multe li sa cam dus vestea de mă.ci.uca.ri or.gani.zați din naș.tere…nici în 89 se.k.uri.ta.tea nu a riscat să provoace de.zor.dini de fr.ica sa nu.i prindă și să îi ,,dem.aște,, IN SUNETE DE GH.IOA.GE IN CAP….. Moldovenii nu trebuie starniti sau provocați pot strica treburile la cel mai înalt nivel!!!Ciolacu nu.i moldovean?🤔😁
Dumnezeu să binecuvânteze România și poporul român!
Și să scăpăm cu ajutorul Domnului de trădători și vânzători de țară!
Un mare politician român spunea că trecutul nostru e o mare enigmă și un adevărat miracol !
Eu cred că și ce trăim acum, dar mai ales ce va urma, fac parte din același scenariu divin !
Sunt curios daca o sa fie ceva „conducatori” la eveniment… asta in ideea ca se mai organizeaza. Probabil o sa fie ceva organizat de regim, cum isi organizeaza Scholz, Habeck si Baerbock evenimentele publice, 300-400 de scaune in fata unei scene, 200m spatiu protejat de cordon de STASI si dupa aia oamenii veniti sa protesteze.
….VOTEZ (C)urâțenie (G)enerala !.
Un articol cit se poate de clar ,adevarat care oglindeste perfect situatia actuala in care ne gasim.Politicienii guralivi si specialisti in discursuri ,se vor ferii sa apara maine intre romani.Nu cred ca mai are cineva curajul sa mai iasa in fata romanilor, ca sa joace hora impreuna cu romanii indiferent cita politie sau paza civila va exista.
Securistii lui Soros au inventat termenul „mica unire” pentru a falsifica si mai mult marea istorie a romanilor. Se pare ca viitorul presedinte Calin Georgescu nu este de acord cu aceasta inventie userista.