Doi români, spaima cimitirelor din Franța

Doi români au fost arestați în Franța după ce au jefuit 15 morminte în regiunile Mayenne și Ille-et-Vilaine.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
Doi români, spaima cimitirelor din Franța

Mai multe morminte profanate în Cimitirul Evreiesc din Arad. Blurate sunt mai multe svastici și o cruce celtică.

Doi români au fost arestați în Franța după ce au jefuit 15 morminte în regiunile Mayenne și Ille-et-Vilaine.

Doi români de 32 și 34 de ani sunt urmăriți penal în Franța după ce au vadalizat 15 morminte din regiunile Mayenne și Ille-et-Vilaine. Ce doi bărbați au furat în total 84 de statuete și obiecte decorative din bronz din șase cimitire. Autoritățile franceze i-au reținut pe suspecți marți.

Bărbații și-au recunoscut fapta, Prejudiciul total este între 20.000 și 25.000 de euro. Potrivit magistraților, cei doi români nu sunt la prima abatere, fiind în trecut condamnați pentru fapte similare.

Suspecții au fost plasați în arest preventiv și sunt acuzați oficial de furt în grup, distrugere și profanare de morminte.

Deși autoritățile franceze intenționau inițial să-i judece joi, magistrații au decis amânarea dosarului. Astfel, românii urmează să apară în fața tribunalului din Laval pe data de 16 iunie, scrie Le Figaro.

CITEȘTE ȘI

Un român cere despăgubiri de 12.000 de euro de la italieni

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. Haoleu!–

    Hai sa fim seriosi ca exista chiar mai multi din astia care nu sunt bronzati si fura de sting !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.