Declaraţia se face ecoul unei postări publicate în martie pe reţeaua sa Truth Media: „Lucruri bune se întâmplă în Venezuela în ultima vreme (…) Statul nr. 51, se opune cineva?”, a întrebat el, maliţios, ca reacţie la o victorie a echipei naţionale venezuelene la World Baseball Classic, un sport pe care miliardarul american îl îndrăgeşte în mod deosebit şi la care ţara sud-americană excelează, scrie News.ro.
La rândul său, preşedinta interimară a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a luat lucrurile foarte în serios, răspunzându-i ferm omologului său american de la Haga. „Asta nu ar fi fost niciodată luată în considerare, pentru că, dacă există un lucru pe care noi, venezuelenii, îl avem, este faptul că ne iubim procesul de independenţă, ne iubim eroii şi eroinele independenţei”, a asigurat ea.
Fosta vicepreşedintă a adăugat că guvernul său lucrează la „o agendă diplomatică de cooperare” cu Statele Unite, după ce în martie a restabilit relaţiile diplomatice cu Washingtonul, întrerupte de Maduro în urmă cu şapte ani.
Preşedintele Trump a salutat în repetate rânduri acţiunile întreprinse de preşedinta interimară, deşi opoziţia venezueleană cere, la rândul său, organizarea de alegeri. Conform Constituţiei, Trump nu poate declara în mod legal Venezuela drept cel de-al 51-lea stat fără aprobarea Congresului sau consimţământul Venezuelei.
Halatul, unde-i halatul
Ma intreb daca in America nu exista medici psihiatrii, ca sa poata consulta pe unii americani care nu sunt zdraveni la cap .
Am înțeles că și Nigeria, țară care are foarte mult petrol e pe lista lui Trump pentru deveni al 52 stat american, bineînțeles după Venezuela. Bănuiesc că și Federația Rusă e pe lista lui Trump. Mai urmează și altele.
A uitat de Canada.
TAG țigle casă lipsă
Ăsta clar nu e normal.