Declarațiile au fost făcute în contextul discuțiilor despre viitorul fondurilor europene și despre dependența economiei românești de banii veniți de la Uniunea Europeană.
„Vom beneficia în continuare de bani europeni, fonduri structurale și de coeziune, dar se termină PNRR-ul. Deci va trebui să învățăm să ne descurcăm mult mai bine cu ce avem”, a declarat Daniel Dăianu.
România ar putea resimți puternic lipsa banilor europeni
Șeful Consiliului Fiscal spune că dispariția fondurilor din PNRR va avea un impact important asupra economiei, chiar dacă efectele nu vor apărea peste noapte.
Potrivit lui Dăianu, o problemă și mai mare ar apărea dacă România ar pierde sau ar primi mai puține fonduri structurale și de coeziune în viitor.
Oficialul a explicat că în interiorul Uniunii Europene există deja state care cer ca mai mulți bani să fie direcționați către competitivitate și apărare.
În același timp, România și alte țări încearcă să păstreze finanțările pentru agricultură și dezvoltare regională, considerate esențiale pentru recuperarea decalajelor față de statele vestice.
Daniel Dăianu spune că fondurile europene nu ajută doar investițiile, ci și echilibrul economic al țării.
„Bani folosiți aiurea”. Șeful Consiliului Fiscal lansează critici vehemente despre unele investiții
Președintele Consiliului Fiscal a criticat și felul în care sunt cheltuiți uneori banii europeni. Acesta a spus că există proiecte care nu au legătură cu nevoile reale ale comunităților.
„Sunt multe relatări corecte cu bani folosiți aiurea. Adică nu faci într-o comună în care n-ai echipă de fotbal, n-ai nimic, un teren de sport care costă bani. Nu merge”, a declarat el.
Dăianu consideră că responsabilitatea trebuie asumată inclusiv la nivel politic și că liderii partidelor ar trebui să transmită un mesaj mai clar administrațiilor locale într-o perioadă economică dificilă.
Potrivit acestuia, deciziile privind investițiile ar trebui luate mai mult din perspectiva interesului țării și mai puțin în funcție de interese locale sau electorale.
Păi dacă vin atât de mulți „arginți” de ce ne tâlhăresc bolojenii?
De ce ne pun taxe, impozite în spinare care ne duc la sărăcie lucie cu vieți scurtate și chinuite?
De ce cursul de schimb a crescut, inflația la fel, puterea de cumpărare a scăzut cu peste 60 % etc?
Pentru ca dupa 2005 s – a furat cu ambele maini la nivel local, judetean si central.
NE luăm ÎNDĂRĂT Banii FURAȚI de către OCCIDENT în Ultimii 37 de Ani. Depășesc TOT CE au furat IMPERIILE și Barbarii Invadatori. Deocamdată ATÂT. NU vorbim ÎNCĂ de Banii FURAȚI de la ROMANI și până la Imperii medievale vecine. Dar, NU uităm NIMIC.
Pe pro’s tracii sesese eku nu-i intereseaza ca in ’89 partidu si sesese eku au preluat puterea de la cel mai iubit fiu al popolului…Putin le pasa de Daieni, Isaresti,si alte sute/mii/zeci de mii de acoperiti celebri care impaneaza toate institutiile de forta ceausiste rebotezate si ne reprezinta afara si inauntru…
N-ai echipa – nu faci teren… N-ai teren – nu faci echipa… Rezultat: n-ai nimic – nu faci nimic! Ori cu oul ori cu găină ori cu amândouă, dar de undeva trebuie sa incepi băi cel mai deștept dintre pământeni!
Ceausescu a lasat ceva, spagarii astia lasa datoria si austeritatea.
Dacă or să mai vină și banii ăștia care au mai rămas din PNRR.
S-ar putea să o luăm în freza mult mai devreme.
Am văzut că Olguța la Craiova nu prea are ea treabă cu PNRR-ul, ea are card fără limită la bugetul de stat.
Cum le vezi tu pe toate!
Se vede calitatea studiilor efectuate la Socola.
eu intrebam acum vreo 4-5 ani cum ar arata bugetu’ rromaniei daca nu ar primi mitele astea europene… cu valori intre 3-8% din PIB in fiecare an… realitatea e ca si cand o sa se termine PNRR-ul, o sa inventeze alte „programe” ca sa dea spagile astea pentru a mentine stapanirea de la Bruxelles
Exact. La fiecare euro primit pierdem 10 euro. Nimeni nu ne dǎ degeaba. Banii europeni sunt ca și mǎrgeluțele cu care conchistadorii îi momeau pe localnicii din America. De aceea programele UE sunt fǎcute pentru a finanța aiureli inutile. Dacǎ vrei bani pentru irigații se refuzǎ.
Raspunsul e simplu dle Daianu. Ca sa va mentineti lefurile luxoase, pensiile speciale, clica bugetara de lux, va veti indrepta ca niste predatori spre banii romanilor si ii veti impozita pana ii veti aduce la stadiul de iobagi. Ce faceti voi bun pt cetatean?
Cine a crezut ca Isarescu e singurul securist dintr-o veche familie de securisti care dainuie in functii de zeci de ani se inseala amarnic, Daianu rezistand si dupa ce a fost demascat…
…. va ramâne ‘colonie’, sau, altfel spus, înapoi la sapa de lemn(politica capului plecat/to-do list).
Nu inteleg cum economia romaneasca depinde de banii UE , in conditiile cand noi am avut alocati 100.3 liliarde euro (nu stiu cat am folosit efectiv in economie) , am cotizat cu 34 miliarde euro, deci bani nerambursabili alocati sunt 66 miliarde euro , dar acelasi timp am imprumutat 230 miliarde ,care este datoria la ora actuala.