Echipă nouă, la ceas de seară. Bolojan și USR, mesaj de forță: „O facem pentru România”

Mesaj de forță din partea USR și PNL. Cele două partide își vor coordona acțiunile în actuala criză guvernamentală.

Echipă nouă, la ceas de seară. Bolojan și USR, mesaj de forță: „O facem pentru România”

Foto: Facebook

Mesaj de forță din partea USR și PNL. Cele două partide își vor coordona acțiunile în actuala criză guvernamentală.

Joi seara, președintelui USR, Dominic Fritz, și președintele PNL, Ilie Bolojan, au transmis un mesaj comun. Cei doi lideri ar fi căzut de acord să își coordoneze acțiunile pentru a răspunde "acțiunii distructive a PSD împotriva bunei guvernări și la colaborarea dintre PSD și AUR". Acestea fiind spuse, "Partidul Național Liberal și Uniunea Salvați România, prin președinții lor, își asumă un angajament pentru a apăra direcția de reformă și corectitudine pe care ne-am întemeiat guvernarea comună".

„În urma unei discuții deschise, am convenit să ne coordonăm pașii următori în fața acestei crize provocate artificial, în Parlament, în Guvernul interimar și la consultările de la Palatul Cotroceni.

Nu mai putem accepta argumentul unei false stabilități care să acopere blocarea reformelor și risipirea banului public.

Colaborarea noastră este garanția că modernizarea instituțiilor, onestitatea în funcția publică și realizarea investițiilor strategice vor rămâne pe agenda țării”, au transmis PNL și USR.

Cei doi lideri au mai subliniat că acțiunea aceasta nu este realizată pentru cele două partide, ci pentru țară.

„Nu facem acest lucru pentru partidele noastre. O facem pentru România”

Distribuie articolul pe:

8 comentarii

    1. Și chiar crezi că o să fie mai bine cu AUR?
      Tu chiar crezi că ăia au un proiect de țară,de dezvoltare, să-ți fie ție mai bine?
      Ăia nu sunt decât o gașcă de oportuniști care s-au prins că scandalul,circul și maimutareala vine mănușă românului (unora) și lor le merge bine.
      AUR nu o să fie niciodată la guvernare pentru că nu vor, ar însemna dispariția lor.

  1. Da, nu o fac pentru partide, ci pentru sefia partidelor! Amintesc de altii de dinaintea lor sau de acum: MRU, Boc, Dragnea, Veorica, Soso, Simion

  2. USR și PNL trebuie să rămână solidare în acțiunea lor comună. PSD să vină cu soluția, este logic. Corect evaluează Hunor, PSD a lansat o aventură politică fără niciun plan, nicio soluție, PSD pare o găină fără cap, de 48 de ore nu a produs nimic politic.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.