Liderul Europol susține că Kelemen Hunor face o confuzie între indemnizația de hrană, extinsă pentru toți bugetarii, și norma de hrană, specifică anumitor categorii de bugetari. În prezent, norma de hrană pentru militari și polițiști este de 34 de lei pe zi, plafonată la nivelul din 2017, iar indemnizația de hrană este de 347 lei pe lună. De cea din urmă beneficiază toți bugetarii cu un venit de până la 6.000 de lei net.
„Domnul Kelemen Hunor cred că se află într-o mare confuzie, pentru că, prin afirmațiile dumnealui, confundă indemnizația de hrană cu norma de hrană. Norma de hrană a militarilor, a polițiștilor a fost instituită pe vremea lui Alexandru Ioan Cuza. Nu știu dacă domnul Kelemen Hunor are o problemă cu personalitatea domnitorului Cuza sau dacă este strict de natură financiară. Cele două elemente nu au nicio legătură una cu alta”, spune Cosmin Andreica pentru Cotidianul.
Polițiștii amenință că vor ieși în stradă
Cosmin Andreica spune că norma de hrană este creată pe baza unui mecanism caloric care are la bază anumite elemente necesare pe perioada exercitării atribuțiilor de serviciu.
„În raport cu valoarea calorică și prețul produselor, ea se actualizează. Este important de spus că, la acest moment, norma de hrană pentru polițiști și militari este înghețată la nivelul anului 2017.”
Liderul sindicatului EUROPOL avertizează că, dacă se va tăia norma de hrană, polițiștii vor ieși în număr mare la protest.
„Deși pentru noi este absurd să ne gândim la așa ceva, dacă ar fi luat o astfel de decizie, în următoarea zi polițiștii ar fi în stradă într-o majoritate covârșitoare. Până la urmă e vorba despre un atac la nivelul de subzistență al lor”.
EUROPOL: Decât să slăbești o instituție, mai degrabă folosești aceste resurse pentru a colecta bani la buget
Cosmin Andreica are și un mesaj pentru mai-marii puterii: să se ocupe de colectarea TVA-ului la buget decât să se gândească la tăieri.
„Mi-aș dori ca, în afară de tăieri salariale, de exemplu, așa cum propune domnul Kelemen Hunor, una de tăiere a normei de hrană, să se discute despre modalități de a aduce mai mulți bani la bugetul de stat. De exemplu, de a folosi mai eficient structurile de poliție, serviciile și așa mai departe, pentru a scoate din zona economiei negre acele afaceri, business-uri care produc astăzi evaziune fiscală de câteva zeci de miliarde de euro, care reprezintă cifra neagră. Nu degeaba, astăzi, România este pe ultimul loc în ceea ce privește colectarea la buget din aceste surse.
Așa că, mai degrabă decât să slăbești o instituție care oricum este decimată de lipsa de personal (…) Mai degrabă s-ar preocupa să folosească aceste resurse umane în mod eficient pentru a colecta bani la bugetul de stat. Problema este că marea majoritate a acestor business-uri și afaceri sunt direct conectate cu clientela de partid și probabil de aceea se vorbește doar despre tăieri și nu despre încasări la bugetul de stat”, încheie Cosmin Andreica.
Liderul UDMR: Asta e propunerea și a rămas să discutăm
Kelemen Hunor anunță marți, la Parlament, că în ședința coaliției de luni a fost propusă tăierea normei de hrană pentru bugetari. Printre ei s-ar numără și militarii, dar și polițiștii. În replică, Radu Miruță, ministrul Apărării, a declarat că se opune. Propunerea a venit din partea unui secretar de stat din Ministerul Finanțelor.
„Asta e propunerea și a rămas să discutăm (…) Dacă săptămâna viitoare ajunge în Parlament, da”, spune liderul UDMR.
Liderul UDMR precizează că eliminarea sporului de hrană ar aduce la buget 2,4 – 2,5 miliarde de lei, potrivit calculelor Ministerului de Finanțe. Adică, un impact pozitiv de aproximativ 0,12% din PIB.
„Din toți cei care au această normă (de hrană – n.red), cam o treime și un pic înseamnă doar Armata și Internele. În jur de 800 de milioane”, spune Kelemen Hunor.
CITEȘTE ȘI: Guvernul vrea să taie norma de hrană pentru polițiști, militari și alți bugetari, anunță Kelemen Hunor. Cât e impactul bugetar
Radu Miruță: Eu nu semnez
„Eu, ca ministur al Apărării, nu semnez un document care presupune eliminarea normei de hrană pentru militarii Armatei Române, care există, în permanență, de la Cuza încoace. Este o normă de hrană specifică, calorică, în funcție de activiate, pentru militarii Armatei Române, care este plafonată din 2017.
Dincolo de faptul că este plafonată din 2017 și nu mai are legătură cu prețurile actuale, întreține activitatea de popotă pentru 70% dintre angajații Ministerului Apărării, activitate care nu poate fi eliminată din zona militară. Ea a fost gândită cu scopul de a oferi mai multe variante și de a fi pregătiți în caz de război”, a declarat marți ministrul USR al Apărării, Radu Miruță.
Udmr, organizație neagreată nici de votanții ei!
Ați uitat de sporul pentru „echipament”adică haine,de ajutorul pentru chirie, ciomăgarii și luptătorii cu cefile de pork de la popotă beneficiază de astea.
Tov.gen.doctor-inginer Ciucă mai e viu?
A dispărut subit.
Domnule dragă, va platit statul școlile,va instruit,etc.si dv.apareti la tv.si comentați. Ar fi mai decent sa ca vedeți de rolul dv.in societate.
Eu propun sa impartim romanii in caste, precum in India mai demult. O casta conducatoare (bugetarii ) si o casta inferioara (paria) care sa le asigure celor din casta conducatoare traiul de pe vatrai!
Unde ati vazut voi pro-europenilor in Europa asa ceva??? Oare cand va veni si ziua judecatii?
Ar putea tăia salariile de merit, sporul de doctorat care oricum sunt luate degeaba. Nu produc nici performanță ci numai discordanță și discrepanțe între angajați. Premianții sunt adesea cei care știu că dacă muncești nu ai timp să câștigi. În general șefii și câțiva acoliți își împart premiile an de an. Cine împarte, parte își face.
Nu știu cât reprezintă valoric norma de hrană pentru militari dar tind si cred că ungurii vor să slăbească sistemul de apărare al României !Destabilizarea statului român este dorința acestora de peste 100 de ani încoace!Bolojan este unealta ungurilor pentru distrugerea și poate ciopârțirea româniei !!
Norma de hrana, indemnizatie de hrana, tichete de masa + alte n’spe privilegii.
Probabil de asta nu vrea sa plece niciun bugetar de la stat la privat. Si tot din acest motiv contraperformeaza Romania. Bugetarii nu produc plusvaloare ci consuma.
Puiutz! Bugetarii platesc: impozite, taxe, TVA si respecta legislatia. Din salaariul lor „esimtit” firma ta face contract cu finnantatorul bugetarului.