EXCLUSIV Suveraniștii resping planul prin care PSD vrea să îi „albească”: „O să vină degeaba”

„E aruncată în spațiul public chestia asta ca să forțeze cumva PNL-ul.”

De Alex Tudor - senior editor
EXCLUSIV Suveraniștii resping planul prin care PSD vrea să îi „albească”: „O să vină degeaba”

Sorin Grindeanu, presedintele PSD / FOTO: Inquam Photos

„E aruncată în spațiul public chestia asta ca să forțeze cumva PNL-ul.”

PSD încearcă în aceste zile să găsească o nouă formulă de guvernare, după ce a reușit să demită guvernul Bolojan printr-o moțiune de cenzură depusă alături de AUR. Surse politice susțin că social-democrații încep luni discuții cu UDMR, grupul minorităților naționale și parlamentarii neafiliați pentru a contura o coaliție. Pentru acest plan ar putea fi cooptați și parlamentari de la PNL și USR, spun aceleași surse. Nu sunt singurele discuții ale PSD, însă. Social-democrații au în plan să „albească” parlamentari din formațiuni suveraniste mai mici din Parlament în vederea negocierilor pentru un nou guvern.

Este vorba despre PACE, POT și SOS România. De teama de a nu își asocia din nou imaginea cu parlamentari suveraniști, PSD intenționează să îi convingă pe aceștia să treacă fie în tabăra neafiliaților, fie chiar în tabăra social-democrată.

Surse din PSD spun că s-au purtat deja discuții cu o parte dintre parlamentarii acestor grupuri înainte de moțiune, iar „unii dintre ei sunt chiar rezonabili”.

Cotidianul a stat de vorbă cu mai mulți parlamentari din grupurile suveraniste, iar aceștia au respins, la unison, ideea de a își părăsi grupurile pentru o alianță cu PSD.

„Nu am fost contactat peste weekend pentru a stabili o întâlnire. Am văzut și eu informația în presa. Eu cu siguranță nu, nu pot să vorbesc în numele colegilor, dar eu cu siguranță nu cred că se poate discuta despre trecerea la PSD sau la neafiliați”, a spus un parlamentar pentru Cotidianul.

CITEȘTE ȘI: SURSE Planul PSD de albire a suveraniștilor. „Unii sunt chiar rezonabili”

„Nu cred că au de gând să facă un guvern cu noi”

Unii spun, chiar, că este vorba de un joc al social-democraților pentru a îi obliga pe liberali să revină la masa negocierilor.

„E aruncată în spațiul public chestia asta ca să forțeze cumva PNL-ul. Dar nu cred că au de gând să facă un guvern cu noi, cu cei afiliați sau neafiliați din partea asta de suveraniști, cum ni se spune.

Suntem pentru a ajuta un guvern, suntem responsabili ca dacă e nevoie de noi să susținem o guvernare. Dar nu cred în aceste tactici. Sunt doar pentru a forța PNL: «Vezi, PNL-ule, că dacă nu vrei tu cu noi îi găsim pe colegii ăștia și îi combinăm noi». E de-a șoarecele și pisica”, a spus un parlamentar membru al unui dintre cele trei grupuri.

CITEȘTE ȘI: SURSE Planul PSD după ce Bolojan și USR și-au dat mâna. Cu cine vor să facă majoritate

„Nu văd pe nimeni dispus să renunțe la casă ca să stea în drum”

Totodată, alți parlamentari transmit social-democraților că negociază degeaba.

„N-am auzit de astfel de discuții. Cu noi oricum nu o să meargă. Poate să meargă cu cei care sunt deja neafiliați. Cum ar fi să renunț la grup? Noi ne-am străduit să ținem grupul ăsta și să îl creștem și să conteze.

Bine, nu noi am fi problema. Problema ar fi SOS, că ei sunt branduiți mai extremiști. Noi nu am avut probleme de poziționare. Deci nu cred că se pune problema. Să vină să vorbească, dar o să vină degeaba. Noi avem o casă solidă. Nu văd pe nimeni dispus să renunțe la casă ca să stea în drum”, a spus și un parlamentar al grupului PACE, pentru Cotidianul.

„Nu suntem dispuși să mergem la guvernare”

În ceea ce privește SOS România, surse din rândul parlamentarilor spun că partidul nu este oricum dispus să intre la guvernare.

„Nu s-a luat nicio decizie, dar știu despre ce este vorba. Orice combinație pentru guvernare, cel puțin la momentul la care stăm de vorbă, nu este de luat în discuție. O să acceptăm o întâlnire, dar nu se va finaliza în forma aceasta.

Nu suntem dispuși să mergem la guvernare. Și vă spun și de ce. Pentru că oricine va guverna acum își va rupe gâtul. Nu mai au ce să gestioneze. După cum vedeți, guvernul continuă să dea ordonanțe, să facă mutări pentru care nu mai are dreptul din clipa în care a devenit un singur administrator”, a precizat un parlamentar SOS România.

Planul, necunoscut de unii social-democrați

Cotidianul a întrebat și mai mulți parlamentari ai PSD despre planul partidului de a cere suveraniștilor să treacă la neafiliați sau chiar la PSD. Unii nu cunoșteau detaliile acestui scenariu.

„Nu știu subiectul”, a spus un parlamentar.

„Nu cunosc amănunte de genul acesta. S-ar putea să aflăm și noi de la dumneavoastră”, a spus un alt parlamentar PSD.

Alții, însă, nu vor să comenteze până când scenariul nu devine unul oficial.

„Atât timp cât informațiile apărute sunt doar pe surse, nu pot să fac astfel de aprecieri. Cred că nu este corect și nici profesionist să fac aprecieri sau comentarii definitive, în situația dată”, a precizat un parlamentar.

Există și voci din PSD care invocă PNL inclusiv în acest scenariu.

„Este fezabil (n.r. planul PSD) doar daca o parte din PNL își da acordul informal sa voteze investirea guvernului”, a precizat un alt parlamentar PSD.

Ciucu nu exclude ca PNL să ajute PSD la vot în Parlament

Declarația parlamentarului PSD vine în contextul în care Ciprian Ciucu, prim-vicepreședintele PNL, a precizat duminică seara că nu exclude ca liberalii să ajute la învestirea unui guvern PSD.

„Dacă vin şi zic «ok, ne asumăm guvernarea», ne putem asuma să luăm în considerare, dar, atenţie, ceea ce spun aici o spun în nume personal, deci speculez (…) dacă vor un vot de învestitură, ne putem rezuma la un vot de învestitură, astfel încât să avem un guvern funcţional. Nu putem sta cu un guvern fără puteri”, a spus Ciprian Ciucu, la Digi24.

Acesta a mai adăugat că PNL trebuie să lase social-democraților șansa de a forma un guvern după ce au răsturnat fostul executiv.

„Ceea ce noi am spus este că cei care au făcut o majoritate ca să dărâme guvernul trebuie să-şi asume aceeaşi majoritate, să formeze noul guvern. În cazul în care PSD, care a făcut parte din această coaliţie, nu îşi asumă guvernarea şi recunoaşte că nu are curaj să guverneze, după ce a dărâmat guvernul, dacă nu există altă posibilitate, noi nu fugim de răspundere, dar trebuie să le dăm şansa să formeze guvernul pentru că au răsturnat guvernul”, a spus Ciprian Ciucu.

Cum arată calculele din Parlament

Pentru a forma o nouă majoritate parlamentară, PSD are nevoie de 233 de parlamentari (50% + 1). Practic, pe lângă voturile de la UDMR, minorități și neafiliați, social-democrații mai au nevoie de 35 de parlamentari pentru a forma o majoritate.

PSD – 129 (deputați și senatori)
UDMR – 31 (deputați și senatori)
Minoritățile Naționale – 17 deputați
Neafiliați – 21 (deputați și senatori)

Total: 198

PACE – 12 senatori
SOS România – 15 deputați
POT – 16 deputați

Total: 43

Total general: 241 parlamentari

Distribuie articolul pe:

7 comentarii

  1. PSD-ul trebuie sa fie raționali și sa dea dovada de patriotism , sa asculte voința romanilor și sa renunțe la asocierea cu acești tradatori și vanzatori de tara de la udmr, usr și pnl care servesc interese străine antiromanesti !!!
    Astfel PSD-ul trebuie să nu tina cont de unele idei tâmpite antiromanesti și să accepte asocierea cu partidul AUR și celelalte partide patriotice românești ce doresc scoaterea României din acest dezastru !
    Dacă PSD continua asocierea cu acești tradatori și vanzatori de tara de la udmr, usr și pnl , vor pierde susținerea romanilor și vor risca sa ajungă în situația unor partide dispărute !!!!!

  2. E momentul unei Revolutii adevarate si PSD (partidul unic)trimis in opozitie pe o perioada determinata ,de 50 de ani!

  3. Pesedacii, nu știu dacă din plăcere sau din obișnuință, și-au mai luat odată ceva Mult Util Ieftin Eficient.

  4. Orice partid suveranist vine la guvernare în doi ani dispare. Fără scandal și urlete de pe margine aceste partide nu-și mai au rostul.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.