PSD caută o nouă majoritate în Parlament, în cazul în care PNL își va menține poziția de a trece în opoziție. Vor începe negocieri cu UDMR, minoritățile și neafiliații din Parlament. În acest demers ar putea fi cooptați și parlamentari din zona „puciștilor” de la PNL, dar și din rândul nemulțumiților din USR, spun surse politice din PSD.
Social-democrații sunt deschiși să coopteze în această formulă și parlamentari de la PACE, POT și SOS România, cu condiția ca aceștia să treacă la neafiliați, adaugă sursele citate.
Cum arată calculele din Parlament
Pentru a forma o nouă majoritate parlamentară, PSD are nevoie de 233 de parlamentari (50% + 1). Practic, pe lângă voturile de la UDMR, minorități și neafiliați, social-democrații mai au nevoie de 35 de parlamentari pentru a forma o majoritate.
PSD – 129 (deputați și senatori)
UDMR – 31 (deputați și senatori)
Minoritățile Naționale – 17 deputați
Neafiliați – 21 (deputați și senatori)
Total: 198
PACE – 12 senatori
SOS România – 15 deputați
POT – 16 deputați
Total: 43
Total general: 241 parlamentari
Cum poate rămâne PSD la guvernare fără voturile AUR, PNL și USR. Două mari scenarii după debarcarea lui Bolojan – ANALIZĂ
Ce au decis Bolojan și Fritz
Reamintim că USR și PNL au decis, în forurile interne statutare, să nu mai formeze o majoritate cu PSD, după ce moțiunea de cenzură PSD–AUR a dus la căderea Guvernului Bolojan. Mai mult, PNL a decis să treacă în opoziție, însă surse politice din interiorul USR nu exclud un guvern minoritar PNL-USR-UDMR-minoriăți.
De asemenea, Dominic Fritz și Ilie Bolojan au decis să-și coordoneze deciziile la negocierile de la Cotroceni, cu președintele Nicușor Dan.
„Astăzi, Partidul Național Liberal și Uniunea Salvați România, prin președinții lor, își asumă un angajament pentru a apăra direcția de reformă și corectitudine pe care ne-am întemeiat guvernarea comună”, au scris liderii USR și PNL.
Sunt o pipisca normala pupusa pe copiat si va dau predictiile mele astrologice copiate.
Mandalia va face alianta cu poseta ei, a „lili”ei,
Iar sobolan de grinda, cu papucii lui manda din tandalia – alt cuplu celebru si la fel de nebun.
Atunci vor alerga alaturi de muncitorii constructori in lungul soselei Olteniei si vor supune pe i- tsar-escu sa le dea lor toti banii lui, chiar si pe cei din datorii trecuti din „pe minus” zambind larg in „pe plus” din chiar pixul care scria. Un pix pentru 200 de scoleri, 200 de scoleri pentru sau pe o toaleta tip talpici in fundul curtii chiar sub liliac, acolo unde se aude in departare o locomotiva a sobilanului de pe grinda care se ia la intrecere cu Malaxa dar pierde lejer in fata Malaxa. Nu pentru ca Rotomotorul ar alerga mai tare ca sobilanul, ci pentru ca sobilanul nu se prezinta la orarul de functionare decat ca sa se planga ca are pms si nu poate sa traga pentru ca il doaree. 1o1 dalmatieni traseisti, cu 28 pe care inca ii face sau nu la buzunare, in total 129 de caractere privind cu incredere la reluari cu nea nicu pe Teve: „Noi nu ne vindem tara”. In pauza ruleaza proghramul, „Noi o dam pe bucati pe la spate cui gasim”.
Dupa ce se incheie si la bulgari programul de seara, la romani inca mai ruleaza „Asa sa ne ajute Dumnezeu” in care apare Marele Alb in repetate e-pisoi-ade anuntand cuviosii ca inca nu s-a ispravit suferinta crestinului, sa mai aiba rabdare.
Acela care le aducea vestea Invierii era mai mare ca acela care aducea vestea inchiderii portofelului public. De aceea el nu a fost nicicand o tinta ci doar un venerabil venerat deoarece a apucat sa spuna ca el e intai barbat si abia apoi crestin. Cel putin asa scrie in certifacutului lui de nastere. Sfarsit predictii. 👍
– pesede grup infractional organizat
Grindy Stiuca zici ca e un minitrump:a pornit razboiul impotriva lui Bolo,fara strategie clara,aliat cu Starleta din Raiova, sa-l schimbe din pres la PNL si iata ca nu poate ..acum da declaratii ‘am invins’ ,’l-am distrus’
dar Bolo inca misca si i-a inchis stramtoarea :)))
DOUĂ Agenturi STRĂINE și Dușmane.
Pe lîngă ALTELE, Derbedeii …
straini erea din Rassia, mai tovule!
Mai ia o pauza ca te rad si curcili!
Dar când au fost altfel,@Popescu?
IA dați VOI, PSD-isștii o Lovitură POLITICĂ Necesară și UNIȚI-VĂ cu AUR.
Să spumege Partea a REA a Occidentului și ȘoBolojanii din Cămara României.
AltFel NE ia Dreacul pe Toți ți pe Voi, TRIBOLOGII Politici, și pe Noi, BOBORUL. Eu traversez o Perioadă de 37 de ani de SILĂĂĂĂ Perpetuă, începută la TREI Zile după Mascarada Criminală a Loviluției.
Aveam 44 de Ani la Momentul ISPRĂVII Criminale. Alții, MaiVărstnici ATUNCI au dat Colțul și NU pot spune Viitorimii ADEVĂRUL Întreg. Vom vedea și VOI VEDEA …
BUNĂ!
Ce face Nicușor Nicușor face ce spun stăpânii el nu gândesc alții pentru el De ce refuză pe aur în parlament la consultări cu partidele Pentru că așa i au spus stăpânei fără aur
Repetenții politici
Mircea Popescu
Regret, dar pentru mine, este ZERO credibilitatea PSD, la fel ca și a PNL, dacă încearcă să facă un guvern cu implicarea USR și UDMR doar pentru a se agăța de putere.
Ar însemna să renunțe complet la valorile poporului român, valori în care eu cred cu tărie: valorile și tradiția creștină, valorile familiei tradiționale, valorile pe care s-a închegat și edificat statul național român, dintre care cultura națională este astăzi batjocorită, sfâșiată cu ură și aruncată la gunoi prin consens politic unanim.
A te alia cu un partid și grupuri care neagă aceste valori fundamentale ale românilor este, din punctul meu de vedere, o blasfemie și o abdicare de la jurământul de a servi NAȚIUNEA română.
Incredibilă este slugărnicia manifestată prin insistențele de a aduce la guvernare UDMR, care adoptă o poziție vădit anti-românească, până și prin respingerea Zilei Naționale a României, argumentând că 1 Decembrie reprezintă o zi de doliu pentru maghiari.
Prin această declarație și comportament, formațiunea maghiară respinge integritatea României, adică își afirmă dorința de a dezmembra teritoriului național.
Poziția politică a unor partide considerate românești, dar care satisfac interesele străine prin cedarea controlului conducerii României unor entități infiltrate, ca USR și UDMR, constituie un act de trădare menit să contribuie la distrugerea Statului Național Român.
Iar acceptarea de către însăși președintele țării, a demolatorilor statului național la guvernare, în timp ce neagă și respinge cu hotărâre voința a 40% din români, este forma supremă de închinare a destinului național unor interese străine.
Aceștia sunt repetenții actualei clase politice de la putere, care conduce România spre deromânizare și disoluție.
Dar când au fost altfel,@Popescu?
Si daca PSD le-ar face si de data asta ”o surpriza” si ar face o majoritate cu AUR, ce ar face Nicusor? ar avea curajul sa refuze doua partide care au facut lejer majoritate?! Daca face asta………..e la rand.
de nu prezentati un PM si apoi un guvern ca sa plece Bolojan odata si sa nu mai desemneze niste sinecuristi?
sa inghesuie langa aia ce baga cutitul pe la spate! Voi cu extremistii!
Speram ca UDMR -fost Orban,sa nu puna botul
ude-mereu vor găsi totdeauna unde să pună botul! Doar e o organizație culturală nu partid!!! Un fel de oenge mai diversificat!