Cum poate rămâne PSD la guvernare fără voturile AUR, PNL și USR. Două mari scenarii după debarcarea lui Bolojan – ANALIZĂ

Scenariile formării unui nou guvern sunt multe și pline de necunoscute. PSD l-a debarcat pe Ilie Bolojan, dar nu a avut în mânecă vreun as miraculos ca să pună ceva rezonabil în loc. Acum e vremea calculelor și toate dau cu virgulă. 

De Alina Manolache - Redactor-șef
Cum poate rămâne PSD la guvernare fără voturile AUR, PNL și USR. Două mari scenarii după debarcarea lui Bolojan – ANALIZĂ

Scenariile formării unui nou guvern sunt multe și pline de necunoscute. PSD l-a debarcat pe Ilie Bolojan, dar nu a avut în mânecă vreun as miraculos ca să pună ceva rezonabil în loc. Acum e vremea calculelor și toate dau cu virgulă. 

Matematic, PSD poate rămâne la guvernare cu o majoritate fără PNL, USR și AUR, dar negocierile ar fi crâncene.

  • PSD, scos de la guvernare. Guvern minoritar PNL-USR-UDMR-minorități

PNL și USR nu mai vor guvern cu PSD și sunt ferme pe poziție, în ciuda așteptărilor PSD și ale lui Nicușor Dan. Cele două partide nu zic însă NU unui guvern minoritar PNL-USR-UDMR-minorități, care să obțină sprijin din Parlament, punctul, pe proiecte. Nu este o variantă fericită, nu e clar cât ar rezista, dar este plauzibilă. 

Nicușor Dan poate desemna un premier agreat de toate aceste formațiuni sau chiar pe Ilie Bolojan din nou. A explicat Radu Eremia că acest lucru este posibil, dat fiind că decizia CCR în cazul Orban nu se aplică în această situație. Orban a plecat de la premisa că nu vrea să facă majoritate, ca să declanșeze anticipate. CCR a spus că așa ceva nu e permis. Bolojan ar pleca de la premisa că face tot posibilul să strângă majoritate. Deci Nicușor Dan l-ar putea desemna. 

Trei erori tactice ale PSD în războiul cu Bolojan. Două au avut efectul greblă ANALIZĂ

 Acum intervine și voința președintelui. Marea întrebare e dacă ar mai vrea să-l nominalizeze și, dacă nu, cu ce cost. Se joacă tare această carte și un rol decisiv îl vor avea liderii USR, care ar putea pune presiune pe Nicușor Dan. De asemenea, e vital ca liberalii să rămână uniți în jurul lui Bolojan și să facă presiuni pentru el. Dacă nu, ar interveni scenariul unui premier liberal, dar pe care să-l accepte și Ilie Bolojan. A treia posibilitate, un premier tehnocrat, este mai puțin plauzibilă. Spre ea trage mai degrabă PSD. 

  • PSD, la guvernare. Guvern PSD + neafiliații din Parlament + UDMR + minorități

Partidul Social Democrat caută în această perioadă variante de a rămâne la guvernare, după ce moțiunea depusă alături de AUR a trecut marți de votul Parlamentului. Surse politice au declarat pentru Cotidianul că o parte din partid ar miza pe un guvern minoritar, în timp ce grosul social-democraților dorește un executiv majoritar.

PSD ar putea să încerce să formeze un guvern fără PNL, USR și AUR. Fără PNL și USR pentru că cele două formațiuni nu mai vor cu PSD. Fără AUR pentru că e nociv pentru PSD să se asocieze în continuare cu partidul lui Simion. 

În acest scenariu, PSD trebuie să continue ce a început. Să lucreze puternic la negocierea cu electronii liberi din Parlament, desprinși din partidele suveraniste, și cu puținii aleși care au mai rămas în POT și SOS. Două partide aflate în plină destructurare. După ce îi va fi convins să intre cu PSD la guvernare ori să susțină un guvern minoritar PSD-UDMR din Parlament, aceștia pot să facă un grup separat sau chiar să se afilieze grupului PSD. Ipoteza pe larg:

  • Prima posibilitate – guvern minoritar, cu susținere parlamentară de la aleșii neafiliați 

Potrivit unor surse din PSD, varianta de a rămâne la guvernare cu un executiv minoritar, deși respinsă public, este luată în calcul în laboratoarele interne. Măcar ca o potecă de explorat. Nici nu ar avea cum să-și imagineze PSD că o poate respinge din start, atâta vreme cât, momentan cel puțin, nu se degajă nicio majoritate. 

Principalul colaborator ar fi UDMR. Doar că un cabinet PSD-UDMR-minorități nu ar avea voturile necesare pentru învestire, astfel că va trebui să apeleze la susținerea din Parlament a altor formațiuni politice. 

Scenariul despre care se vorbește în interiorul PSD are ca personaj principal un premier tehnocrat, spun aceleași surse. 

În acest caz, PSD va trebuie să atragă susținerea aleșilor care au plecat de la AUR, POT și SOS de-a lungul timpului și să mai atragă și alți parlamentari suveraniști nemulțumiți.

Scenariul poate deveni valid dacă PSD trece un mare hop – reticența partidului lui Kelemen Hunor. Surse din UDMR au precizat pentru Cotidianul că nu mai au încredere în PSD și că electoratul maghiar s-ar poziționa, mai degrabă, împotriva PSD.

Mai mult, UDMR nu vrea să-și asocieze imaginea cu AUR, în eventualitatea în care va fi nevoie de voturile sale pentru învestirea unui guvern minoritar. Este și motivul pentru care UDMR nu a votat moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan. 

  • A doua posibilitate – guvern majoritar PSD + UDMR + minorități + neafiliați

De cealaltă parte, PSD ia în calcul și rămânerea la guvernare cu un executiv majoritar, fără PNL, USR și chiar AUR. Matematic, este posibil. PSD, UDMR, grupul minorităților naționale, SOS România,  PACE, POT și neafiliații ar aduna 241 de voturi în Parlament.  

Intervin, însă, din nou, contrele ideologice. UDMR nu vrea doar să nu își asocieze imaginea cu AUR, ci cu orice partid suveranist. Surse din partid spun, însă, că discuții ar putea exista, însă nu este un scenariu pe care maghiarii să mizeze. 

„Vom discuta și noi în UDMR ce am accepta și ce nu am accepta, dar în acest moment, dincolo de aritmetică, trebuie găsit și un raționament politic. Pentru ce faci, dacă faci, un pas în acest sens? Eu nu am încă un răspuns la această întrebare. Nu văd raționamentul politic pentru o astfel de construcție”, a spus și Kelemen Hunor, liderul UDMR. Acesta a mai adăugat că „nu există în acest moment această soluție”.

  • PSD ar trebuie „să spele” imaginea suveraniștilor

PSD, în schimb, ar putea juca „la rupere” pentru a-și duce la îndeplinire planul și să „spele” imaginea suveraniștilor. Variante sunt. Fie „ajută” la trecerea mai multor suveraniști în tabăra neafiliaților. Fie îi racolează pe aceștia în propriul grup. Bineînțeles, cu un cost. 

În acest fel, UDMR ar putea deveni mai maleabil în a negocia o majoritate din care să facă parte și parlamentari care și-au obținut fotoliile pe listele unor partide suveraniste.

  • Un obstacol de trecut. SOS și UNIT sunt anti-PSD

Mai există și „problema” SOS România. Diana Șoșoacă a declarat marți, înainte de moțiune, că partidul său votează moțiunea în urma unui sondaj realizat în țară și în străinătate. Aceasta a adăugat că rezultatul a fost pentru votarea moțiunii.

„Pentru noi a fost o alegere destul de ingrată, pentru că atât eu cât și colegii mei am promis că niciodată nu ne vom uni cu PSD-ul, PNL, USR-ul și UDMR-ul”, a declarat Diana Șoșoacă. 

Așadar, PSD va trebui să disloce parlamentarii Dianei Șoșoacă, să îi „cumpere” cumva, la bucată, și să îi determine să fie neafiliați. Unii vor fi trup și suflet cu aceasta, alții s-ar putea lăsa tentați de mrejele puterii. 

Același scenariu e valabil și în cazul POT.

Mai există și o masă critică împotriva PSD și în rândul neafiliaților. Unii dintre ei nu au votat nici moțiunea și i-au acuzat pe social-democrați de iresponsabilitate. Este vorba despre cinci parlamentari neafiliați membri ai partidului UNIT.

„Știți care e diferența dintre PSD și Oradea? Oradea nu are Nordis”, a spus Tăsica Simu, lidera partidului UNIT.

Cert este că, matematic, PSD poate găsi o majoritate fără PNL, USR și AUR. Dar și mai cert este că negocierile ar fi crâncene pentru un astfel de scenariu.

Cotidianul a scris pe 10 martie despre varianta ca PSD să lucreze la o majoritate fără PNL, USR și AUR. 

PSD țintește o nouă majoritate cu traseiștii. Cum va putea guverna fără USR, PNL și AUR – ANALIZĂ

Distribuie articolul pe:

14 comentarii

  1. PSD , să dispară ! Cît mai urgent . Cu PNL , USR și UDMR … , cu tot … Doar anticipatele sunt salvarea . În rest e poezie … , ermetică .

  2. AUR este anexa (grajdul) PSD. Isi dau voturi cum vor, cat vor, unde vor ! AUR a pierdut 5 alegeri succesive si Niminea a cerut demisia lui SSimion, bravul caporal de serviciu la cantina si la schimbatul izmenelor (intre ei).

  3. Oare chiar nu va dati seama ca aici e o implicare a SUA? Globalistii vor fi inlaturati incet-incet din Europa. Vedeti declaratiile lui Vance si Rubio. Au pierdut in Ungaria si de asta implicarea lor e si mai mare. Nu mai pot accepta esecul panonic.

  4. Daca gasesc un PM mare autoritate pe economie o sa-l accepte si PNL.

    Bolojan e bun la economisire, la economie nu e vizionar.

  5. Starleta din Craiova da lectii PNL cum ca decizia de a ramane in opozitie nu este statutara:)))partidul unic nu se mai ascunde ,restul partidelor sunt filipineze angajate cu ziua

  6. Muraru de la Iași și-a pus ochelari de cal și nu-l vede ca propunere de prim ministru decât tot pe Bolojan. Asta ori nu vrea ori nu pricepe ca cuțitul a ajuns la os

  7. „Cum poate rămâne PSD la guvernare” cand nu mai exista guvern ? Fata aceasta nu s-a trezit, inca, desi este ora pranzului !

  8. Poate. Cu tupeu și nesimțire susținuți (ca de obicei!) de catre cei care au creat PSD și AUR (republicanii americani sioniști, de AIPAC și de Bibi).

  9. Cine sa-l suspende pe presedinte: POT, SOS, PACE ? Ai primit bilet de la UM cu ce prostie sa postezi aici ?

  10. care alegatori, aia naivi sau aia realisti? Asta ne-ar mai trebui, alegeri anticipate, sa ajunga euro la 10 lei!
    Voi visati la Georgel al vostru sa traiti cu apa vie dar maine ce puneti pe masa copiiilor?..

  11. Teoretic da, PSD își poate construi o majoritate „minimă”, cumpărând lichelele menționate. Mai ales că nu îi va plăti PSD ci prostimea care i-a votat, ca și restul electoratului, 80%, care îi urăște.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.