Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) avertizează că nu mai poate recupera datorii de peste 2 miliarde de lei de la firme restante la bugetul de stat, după ce multe dintre companiile vizate nu mai dețin conturi bancare active și nu mai au bunuri executabile, scrie Profit.ro.
Potrivit datelor prezentate de instituție, este vorba despre societăți care au acumulat obligații fiscale uriașe. Firmele între timp au devenit practic imposibil de executat silit. În multe cazuri, companiile nu mai desfășoară activitate. Acestea nu mai au active declarate și funcționează doar formal, ceea ce face aproape imposibilă recuperarea sumelor restante.
ANAF susține că lipsa conturilor bancare și imposibilitatea identificării unor active executabile blochează procedurile de recuperare. În plus o parte importantă din aceste creanțe riscă să rămână definitiv nerecuperate.
Cazul readuce în atenție problema firmelor-fantomă și a mecanismelor prin care unele companii acumulează datorii masive către stat, după care dispar sau sunt golite de active, lăsând bugetul public fără posibilitatea reală de recuperare.
Apoi, daca la aceiasi adresa lasati sa functioneze 4- 5 firme, asa va trebuie. Isi rostogolesc datoriile de la o firma la alta, pe acelasi sediu social si fiscal si apoi dispar.