Georgescu: Nicușor Dan îmi amintește de „Cățeluș cu părul creț”

„Face parte din categoria celor care calcă în străchini cu solemnitate”, a mai spus Călin Georgescu despre Nicușor Dan.

De Rami Cristescu - reporter special
Georgescu: Nicușor Dan îmi amintește de „Cățeluș cu părul creț”

„Face parte din categoria celor care calcă în străchini cu solemnitate”, a mai spus Călin Georgescu despre Nicușor Dan.

Liderul suveranist Călin Georgescu a vorbit marți la ieșirea din sediul poliției din Buftea, de la semnarea controlului judiciar, despre gafa făcută de președintele SUA Donald Trump, care i-a spus omologului Dan „prim-ministru” la reuniunea Consiliului Păcii. Georgescu a spus că această denumire nu este o greșeală, ci un mesaj, cu bătaie la faptul că premierul este numit, nu ales.

Călin Georgescu a vorbit despre femei, care „nu trebuie să domnească”, ci doar să „îl admire pe cel ce a avut putere s-o țină acolo”.

„Știți ce să vă aducă aminte de cuvintele unui apostol al iubirii? Acuma de începutul de primăvară, Părintele Arsenie Papacioc, care spunea că femeia înseamnă împărăteasă dăruitoare, pusă pe tron nu ca să domnească, ci ca să îl admire pe cel ce a avut putere s-o țină acolo. Asta înseamnă, în traducere, să fie pusă în valorificare eleganța femeii, nobilețea ei, frumusețea ei, buna creștere și în mod special pacea interioară, mai ales pentru zilele pe care le trăim”, a spus liderul suveranist conform Realitatea.net.

Călin Georgescu a comentat și conflictul dintre Autoritatea Electorală Permanentă și președintele Nicușor Dan, referitor la anchetarea anumitor surse de finanțare din campania șefului statului. În acest context, Georgescu spune de Nicușor Dan că îi aduce aminte de poezia „Cățeluș cu părul creț”.

„Face parte din categoria celor care calcă în străchini cu solemnitate. Știți că nimeni și niciodată nu are să joace cineva mai bine piesa vinovatului decât cel care a cauzat paguba. A, dar știți că, uite acuma mi-am amintit că era pe vremuri o poezie, zicea <<cățeluș cu părul creț… e și creț, da, fură rața din coteț și nu, el se jură că n-o fură și l-am prins cu rața în gură>> Da? Nu, eu n-aș vrea să mai discut despre oameni la care ca să ajungi trebuie să cobori, nu să urci.”

„Categoric nu anticipate”

Liderul suveranist a spus că nu susține alegerile anticipate, având dubii referitor la legitimitatea acestora. Singura soluție agreată de Georgescu este turul 2 înapoi.

„Alegerile anticipate, categoric nu. Nu mai este cazul de așa ceva, deci categoric nu alegerilor anticipate. Ar fi o nouă escrocherie, acel sistem care a furat și anulat alegerile. Nu mai poți să ai încredere în niște hoți. Este imposibil. Cum să organizeze ei niște alegeri libere? De aceea am avut și pozițiile referitor la alegerile – vă amintiți foarte bine, cred – referitor la alegerile din București. Am avut aceeași poziție.

Concluzia: restartarea. Turul doi înapoi și prin desecretizarea ședinței CSAT și a ședinței informale a CCR dinaintea anulării alegerilor din data de 6 decembrie 2024. Așa doar poate să fie posibilă pacea socială.”

Georgescu: Trump a dat un mesaj diplomatic anti-Nicușor

Călin Georgescu a fost întrebat dacă Donald Trump l-a numit pe Nicușor Dan „premier” la Consiliul Păcii pentru a face o ironie referitor la faptul că prim-ministrul e numit, iar președintele ales.

„Da, mesajul a fost clar: <<Nu discutăm cu hoții>>. A fost un mesaj diplomatic clar în acest sens. Mesajul este simplu: <<Sunteți vinovați de furt. Iar asta rupe orice punte de cooperare cu voi>>. Este foarte clar. Prin urmare, anularea dreptului democratic la vot este cea mai gravă infracțiune a unui stat împotriva poporului său. Mesajul a fost foarte precis.”

 

Distribuie articolul pe:

16 comentarii

  1. l au tot tinut pe lant pe cal-in si acum il tin prin justitie pentru manevre ulterioare, nu ca ar fi facut altceva in toata viata lui acest sarlatan de georgescu, doar combinatii la servicii

  2. Geniala zicere, ca si cealalta a lui Georgescu : ‘cinci ori cinci fac douazeci si cinci’
    Oricum procurorul care-l ancheteaza va bate recordul dosarului Rivalutiei a lui Voinea ,va esti si el la pensie in demnitate si onor,cu speciala-n gura!

  3. Dacă ar fi doar un năuc – mai treacă-meargă. Dar e un hoț dovedit, care continuă să strige „hoții”! Și care rostește cu emfază toate prostiile din lume, cu glas grav, doar-doar li s-o da crezare. Du-te nene la Bălăceana, să fi acolo președinte de cameră, și lasă-ne!

  4. Kelin Djardjesco, purtator de flegme si nadragi rosii, ne amintește de Moș G(h)erila cu plete sure. Doi in unul: Lupu Roșu și Scufita Sură.

  5. Mie îmi amintește de Zdreanță, cel cu ochii de faianță, care papa ouăle din cuibar până când a primit unul fierbinte. Asta ii trebuie și cățelușului de la Cotroceni. Turul doi înapoi ar fi un ou fierbinte pentru toți trădătorii.

  6. Cum anticipezi și interceptezi tu toate mingiile ,ești fundașă în echipa multinațională ?

    1. Cum anticipezi și interceptezi tu toate mingiile ,ești fundașă în echipa multinațională ?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.