Încă o umilinţă: Rapid, bătută cu 3-1 de Hapoel pe Naţional Arena

A început numărătoarea inversă. După ieşirea Oţelului din Liga Campionilor, şi Rapidul a părăsit ruşinos grupele Europa League, cu o înfrângere în faţa propriilor fani, 1-3 cu Hapoel Tel Aviv. Steaua şi Vaslui vor încerca, de ziua naţională a României, să salveze ce a mai rămas din onoarea fotbalului românesc.

Fascinaţia cupelor europene nu mai era o miză pentru Rapid înaintea meciului cu Hapoel Tel Aviv. Farmecul unei victorii în faţa a 7000 de fani care au îndurat frigul, şi premiul în euro oferit de UEFA erau singurele mize ale partidei de pe Naţional Arena. Răzvan Lucescu mai adăugase orgoliul în CV-ul jucătorilor, dar s-a trezit cu o nouă umilinţă. După primele 45 de minute, rapidiştii au intrat la cabine cu capul plecat.

Fundaşul Burcă a fost jucătorul care le-a oferit pe tavă două goluri israelinilor. A greşit flagrant la primul gol şi a provocat un fault grosolan în suprafaţa de pedeapsă, la cel de-al doilea. Ciprian Deac a punctat pentru giuleşteni, după un penalty hilar acordat Rapidului, pentru mai degrabă un fault în atac al giuleştenilor.

Hapoel a reparat eroarea în ultimul minut al reprizei, când a marcat simplu după un schimb de pase în acareul giuleştean. Deac mai putea adăuga la CV un gol în repriza secundă, dar a ratat de la 11 m, dintr-un penalty acordat corect de această dată. Meciul s-a terminat 3-1 şi Rapidul rămâne cu iarba verde de acasă.

Răzvan Lucescu a declarat după înfrângerea cu Hapoel că a fost o seară ciudată, dar spune că nu poate fi vorba despre un coşmar: „A fost un meci ciudat”

„Nu este vorba de noroc, am avut şi avem o săptămână foarte proastă. Dacă sâmbătă am jucat noi prost, de data asta am făcut nişte greşeli care au fost imediat penalizate. Pe fondul rezultatului de la meciul cu Pandurii am luat acel gol care ne-a tăiat picioarele. Le-am zis la pauză să facă orice să egaleze măcar. Dacă nu, măcar să iasă cu fruntea sus de pe teren. A fost o seară ciudată, nu ne-am dorit să pierdem. Vine meciul de duminică, avem obligaţia să ne luptăm cu noi în primul rând, numai aşa putem să depăşim această perioadă de 5 zile”, a declarat Razvan Lucescu la Sport.ro

Rezultatele înregistrate, miercuri, în etapa a V-a a Ligii Europa sunt următoarele:

Grupa A

Rubin Kazan (Rusia) – Shamrock Rovers (Irlanda) 4-1 (2-1)

Au marcat: Valdez ’10, 51, Natcho ’36, Martins ’62 / Oman ’12

Tottenham Hotspur (Anglia) – PAOK Salonic (Grecia) 1-2 (1-2)

Au marcat: Modrici ’39 (p) / Salpingidis ‘6, Athanasiadis ’14

Clasament: 1. PAOK – 11 puncte; 2. Rubin – 10 puncte, 3. Tottenham – 7 puncte; 4. Shamrock – 0 puncte.

Grupa B

Standard Liege (Belgia) – Hannover ’96 (Germania) 2-0 (1-0)

Au marcat: Tchite ’26, Cyriac ’59

Vorskla Poltava (Ucraina) – FC Copenhaga (Danemarca) 1-1 (1-1)

Au marcat: N’Doye ’31 (a) / N’Doye ’37

Clasament: 1. Standard – 11 puncte, 2. Hannover – 8 puncte, 3. FC Copenhaga – 5 puncte, 4. Vorskla – 2 puncte.

Grupa C

Legia Varşovia (Polonia) – PSV Eindhoven (Olanda) 0-3 (0-1)

Au marcat: Zewlakov ’32 (a), Mertens ’59 (p)

Rapid Bucureşti (România) – Hapoel Tel Aviv (Israel) 1-3 (1-3)

Au marcat: Deac ’43 (p) / Igiebor ’12, Tamuz ’39 (p), Toama ’45+1

Clasament: 1. PSV Eindhoven – 13 puncte; 2. Legia Varşovia – 9 puncte; 3. Hapoel Tel Aviv – 4 puncte; 4. Rapid – 3 puncte.

Grupa G

Malmo FF (Suedia) – AZ Alkmaar (Olanda) 0-0

Metalist Harkov (Ucraina) – Austria Viena (Austria) 4-1 (2-1)

Au marcat: Devic ’16, Edmar ’40, Gueye ’60, Sosa ’90 / Mader ’19

– Partida a fost arbitrată de Cristian Balaj.

Clasament: 1. Metalist – 13 puncte; 2. AZ Alkmaar – 7 puncte; Austria – 5 puncte; Malmo – 1 punct.

Grupa H

Sporting Braga (Portugalia) – Birmingham FC (Anglia) 1-0 (0-0)

A marcat: Hugo Viana ’51

NK Maribor (Slovenia) – FC Bruges (Belgia) 3-4 (1-0)

Au marcat: Volas ’11, ’68, Donk ’51 (a) / Dirar ’74, ’77, Akpala ’82, Donk ’90

Clasament: Braga – 10 puncte; Birmingham – 7 puncte; FC Bruges – 7 puncte; Maribor – 1 punct.

Grupa I

Celtic Glasgow (Scoţia) – Atletico Madrid (Spania) 0-1 (0-1)

A marcat: Arda Turan ’30

Rennes (Franţa) – Udinese (Italia) 0-0

Clasament: Atletico – 10 puncte, Udinese – 8 puncte, Celtic – 5 puncte, Rennes – 3 puncte.

Celelalte partide din această etapă a Ligii Europa, printre care se numără Schalke 04 – Steaua şi FC Vaslui – Lazio, vor avea loc joi.

Ultima etapă a grupelor Ligii Europa se va desfăşura în 14 şi 15 decembrie.