Kelemen Hunor: Următorul Guvern va fi de sacrificiu, nu va avea viață de 2 ani, ci de 10 luni

Nicușor Dan va chema curând partidele la consultări pentru formarea unui nou Executiv.

De Elena Crangasu - senior editor
Kelemen Hunor: Următorul Guvern va fi de sacrificiu, nu va avea viață de 2 ani, ci de 10 luni

Nicușor Dan va chema curând partidele la consultări pentru formarea unui nou Executiv.

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că viitorul Guvern va fi unul de sacrificiu, care va avea ca sarcină să ducă la capăt PNRR, SAFE, bugetul pentru 2027, dar nu va avea viață lungă, ci de cel mult un an.

Kelemen Hunor susține că viitorul premier trebuie să fie „o personalitate care poate să gestioneze” situația dificilă în care ne aflăm, să cunoască regulile din lumea politică.

Președintele UDMR spune că viitorul Executiv va avea pe foaia de parcurs PNRR, SAFE, dar nu va avea o viață lungă.

„Eu cred că vom fi cu toții de acord că următorul Guvern nu va avea o viață de 2 ani și jumătate, ci o viață de 8-9-10 luni. Trebuie să trecem de PNRR, de SAFE, trebuie să avem bugetul pentru 2027 și să menținem deficitul la ținta asumată. Și după aceea se poate gândi la partea a doua”, a spus Hunor.

Întrebat dacă e nevoie de cineva „care să se sacrifice pentru un an de zile”, Kelemen Hunor a răspuns „absolut”.

UDMR consideră că prima variantă este refacerea Coaliției, „cu un premier independent, neindependent, acceptabil pentru toată lumea (…) Eu nu spune tehnocrat, spun un premier care poate fi acceptat de toată lumea”, a spus Hunor.

Nicușor Dan are în minte nume de premieri tehnocrați

Întrebat de Cotidianul despre posibilitatea unui premier sau guvern tehnocrat, Nicușor Dan a admis o astfel de variantă. Mai mult, președintele a explicat faptul că are mai multe opțiuni în minte, dar că momentan nu a avansat niciuna.

„Este un scenariu care are șanse. În mintea mea am (nr variante de premier tehnocrat), nu le-am avansat. Voi avansa dacă va exista o formulă majoritară pentru asta”, a spus șeful statului.

Nicușor Dan nu se grăbește

Nicușor Dan a transmis că următoarele negocieri vor fi joi sau luni. Acesta a transmis că nu va grăbi procesul de identificare unui nou premier.

„Consultările vor fi joi sau luni. Este o negociere în care fiecare dintre părți are niște condiții. Parte sunt discutabile, parte nu. Ce pot să spun la nivel general: am încercat să spun că nu vom face experimente. Vom duce aceste negocieri cât este nevoie, astfel încât să fim siguri că premierul va avea susținere în Parlament.”

Totuși, întrebat dacă există posibilitatea ca interimariatul lui Bolojan să treacă de 45 de zile, președintele a spus că ar fi bine ca criza politică să se termine cât mai repede.

„Nu exclud nicio variantă în momentul ăsta. Însă, pentru România, e bine ca această criză să se termine cât mai repede.”

Distribuie articolul pe:

6 comentarii

  1. Următorul Guvern va fi de sacrificiu … deoarece trebuie sa reintoarca linia politica actuala a Romaniei (de inchidere, inflatie si recesiune) inapoi la cea de deschidere din anul 2024.

  2. Kelemen face permanent valuri media sa vada Magyar cat de rasfatat e el in Romania si sa nu-l taie de pe lista!

  3. Kelemen a ajuns sa vorbeasca in limba romana mai mult decat permite limba maghiara. Nu tot ce-i maghiar stie si spune adevarul !

  4. bineanteles, urmatorul guvern va include UDMR! Si stiti de ce se tin alegeri in Romania? Ca sa vada UDMR cu cine guverneaza!!

  5. .rostia cu premierul tehnocrat si independent nu se mai termina. Ca .rostia sa fie cat mai credibila, ROGii au bagat-o in poza pe sarmana Dragu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.