Ministerul Afacerilor Interne (MAI) anunţă că va creşte capacitatea de detecţie a dronelor marine şi de supraveghere a apelor costiere în Marea Neagră, fiind iniţiate procedurile pentru achiziţionare de capabilităţi tehnice în acest sens, potrivit News.ro.
„Ministerul Afacerilor Interne, prin Garda de Coastă, structură a Poliţiei de Frontieră, a demarat procedurile pentru achiziţionarea unor capabilităţi tehnice care să ofere posibilitatea detecţiei şi monitorizării dronelor marine. Astfel, în primă fază, în perioada imediat următoare, va fi organizată o demonstraţie tehnică în Marea Neagră privind capabilităţile de detecţie, supraveghere şi monitorizare ale sistemului autonom maritim TRITON, produs de Ocean Aero Inc”, a transmis, joi, MAI.
Sistemul auronom marin TRITON va fi testat în Marea Neagră
„Scopul acestor acţiuni este acela de a identifica cele mai bune mijloace pentru protecţia apelor teritoriale ale României împotriva potenţialelor riscuri de securitate. Consolidarea capacităţii de detecţie timpurie şi contracarare a formelor de manifestare a ameninţărilor hibride în regiunea Mării Negre, precum şi asigurarea frontierei maritime naţionale şi a obiectivelor de interes strategic din Zona Economică Exclusivă a României reprezintă un obiectiv major asumat pentru menţinerea securităţii naţionale a ţării noastre la un nivel ridicat”, a arătat MAI.
Testele se vor desfăşura sub coordonarea specialiştilor de la Garda de Coastă, în colaborare cu alte structuri cu atribuţii în domeniu.
Procesul de testare se va desfăşura fără a afecta siguranţa navigaţiei, respectând toate măsurile de securitate necesare în acest sens, a precizat MAI.
În 5 iunie, patru drone ucrainene scăpate de sub supravegherea armatei ucrainene, cel mai probabil ca urmare a unor bruiaje, au explodat în Marea Neagră: două dintre ele în partea ucraineană, a treia în Portul Constanţa şi ultima, la aproape o oră după explozia primei, în afara zonei portuare, sub supravegherea Gărzii de Coastă.
frumos este la cumparaturi! Dar sa-ti produci singur, ati incercat??
Ca aveti atatia ingineri militari!
Luati exempulu de la Ucraina, copiii de 16 ani produc si dirijaza drone!
Aveti 1500 de generali, puneti-ii la munca!