Parlamentarii se țin de nebunii

Pe lângă seria de proiecte de acte normative mult ieșite din tiparele Legislativului, parlamentarii îi iau la întrebări pe miniștri mai mult de ochii electoratului

Parlamentarii se țin de nebunii

Pe lângă seria de proiecte de acte normative mult ieșite din tiparele Legislativului, parlamentarii îi iau la întrebări pe miniștri mai mult de ochii electoratului

Pe lângă seria de proiecte de acte normative mult ieșite din tiparele Legislativului, printre care și declararea Zilei Vinului, parlamentarii îi iau la întrebări pe miniștri mai mult de ochii electoratului

Majoritatea senatorilor și deputaților, indiferent de coloratura politică, dau senzația prin activitatea lor că au terminat de rezolvat toate problemele grave ale României și acum se apleacă și asupra… amănuntelor. Țigările de contrabandă, vinul, usturoiul, lemnele de foc, băncile de țesuturi umane sau turismul montan şi taberele şcolare sunt câteva dintre temele „majore“ care îi preocupă pe aleșii neamului.

Pe lângă seria de proiecte de acte normative mult ieșite din tiparele Legislativului, printre care și declararea Zilei Vinului, parlamentarii îi iau la întrebări pe miniștri mai mult de ochii electoratului, pe unele subiecte de-a dreptul superficiale, blocând activitatea secretarilor de stat, desemnați să le ofere răspunsuri, în termenul prevăzut de lege. O parte din aleşi sunt mai… limbuţi, având sute de întrebări şi interpelări la activ, cum este deputatul PMP Cornel Sămărtinean. În schimb, sunt și parlamentari mai… timizi, cum ar fi deputatul Bogdan Rodeanu de la USR, care s-a arătat preocupat, o singură dată de la preluarea mandatului, de molimele ce se pot transmite de la căpuşă către om.

Parlamentarii PMP, preocupați de cluburile miniștrilor

Doi deputați din partidul lui Traian Băsescu vor să rupă gura târgului prin seria infinită de întrebări adresate miniștrilor. Cornel Sămărtinean și Corneliu Bichineţ se întrec în numărul de probleme trimise la Guvern spre soluționare. Activitatea acestora vrea să ateste un spectru larg de preocupări ale lor, numai că, tematica abordată nu prea îi ajută să facă o figură frumoasă cu adevărat, ci mai repede stârnește zâmbete. Dezvoltarea antreprenoriatului feminin, agricultura ecologică şi sistemele de irigaţii, şomajul, accesul la Internet, fondurile europene, băncile de ţesuturi umane, lemnele de foc, piaţa farmaceutică, românii din Catalonia, turismul montan sunt câteva dintre subiectele care-i frământă pe cei doi aleși PMP. Bichineţ chiar plusează, însă mai mult ratează ținta. Pe un ton satiric, forțat într-o întrebare ce aduce mai mult cu o compunere de clasa a III-a, parlamentarul vrea să-l strângă cu ușa pe ministrul Finanţelor, Eugen Tedorovici. „S-au dus vremurile când cutreieraţi neliniştit lăcaşurile de cultură, bibliotecile, cluburile. Vă ocupaţi acum de finanţele acestei ţări vlăguite. Concret. Când va recupera ANAF în 2018 din banii celor descoperiţi de fisc şi DNA drept evazionişti şi jefuitori?“, scrie Bichineţ, în întrebarea sa intitulată sugestiv: „Situaţia banilor recuperaţi de la jefuitori şi evazionişti“.

Dilemă existențială despre usturoiul de la Copălău

Pe deputatul PSD Neculai Iftimie îl frământă foarte tare de ce un anumit tip de usturoi nu ajunge brand al Uniunii Europene. „Cunoscând tradiţia şi faima usturoiului de la Copălău, vă pun întrebarea: «S-au început procedurile pentru ca usturoiul de la Copălău să devină un brand european?»“, i-a cerut socoteală pesedistul colegului său de partid ministrului Agriculturii, Petre Daea. În schimb, senatorul USR, George-Edward Dircă, admite în cadrul unei întrebări că se simte amenințat de furtul de date de pe rețelele de socializare pe care alesul le folosește continuu. Acesta cere protecția Executivului pentru datele de pe reţelele de socializare, astfel încât să nu care cumva electoratul român să ajungă manipulat, cum s-a întâmplat la referendumul pentru Brexit şi la alegerile prezidenţiale din SUA. Tot o tematică de-a dreptul vitală pentru românul de rând este și cea a țigaretelor de contrabandă, cărora le poartă de grijă deputatul PSD Costel Lupaşcu. „Comerţul ilegal cu ţigarete se desfăşoară aproape nestingherit în pieţe, oboare, staţii de metrou. Care sunt măsurile de reducere a contrabandei?“, întreabă Lupaşcu.

Școala începe cu vin și sarmale

De subiectele de-a dreptul halucinante nu sunt ferite nici proiectele de acte normative. PSD și ALDE vor o Zi a Vinului, pe care ar urma să o marcăm fix pe 15 septembrie, odată cu debutul anului școlar. 16 parlamentari, membri ai alianței de guvernare, consideră oportun ca românii să sărbătorească Ziua Naţională a Gastronomiei şi Vinului Românesc. Data sărbătorii era iniţial fixată pe 11 septembrie, dar aceasta se suprapunea cu comemorarea atentatelor teroriste din 2001 de la WTC din New York. „Să ştiţi că e o zi foarte nostimă, e o zi foarte bună, o zi de petrecere. Nu cred că dacă este o suprapunere de date, în sensul acesta ar fi o problemă. Cred că ar fi exagerat. Dar eu vorbesc de ziua în sine, c-o să fie 11 septembrie, c-o să fie o altă zi, cred că e o zi binevenită“, spune preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu. În cele din urmă, data a fost schimbată în favoarea… unui sfânt! Propunem astfel ca Ziua Gastronomiei şi a Vinului Românesc să fie în data de 15 septembrie apropiată de ziua în care se sărbătoreşte Sfântul Cuvios Eufrosin Bucătarul, un sfânt provenit dintre călugării care slujeau la bucătărie. De altfel, începutul lunii septembrie este şi propice pentru evenimente de resort datorită abundenţei agricole lcoale, produsele toamnei fiind astfel valorificate cu pricepere şi măiestrie“, se arată în expunerea de motive a proiectului de lege. Pentru această sărbătoare autorităţile centrale şi locale pot organiza evenimente specifice, finanţate din bugetul de stat.

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.