Pensionară din București, păcălită la telefon de trei escroci cărora le-a dat 100.000 de euro cash

O pensionară din Capitală a oferit 100.000 de euro cash unor bărbați care i-au spus că sunt polițiști și angajați BNR

Pensionară din București, păcălită la telefon de trei escroci cărora le-a dat 100.000 de euro cash

O pensionară din Capitală a oferit 100.000 de euro cash unor bărbați care i-au spus că sunt polițiști și angajați BNR







Poliția Capitalei a deschis un dosar penal pe numele a trei bărbați cu vârste cuprinse între 23 și 38 de ani, după ce au obținut de la o femeie din București peste 100.000 de euro.

Escrocii au profitat de vulnerabilitatea victimei și au folosit mai multe scenarii, în urma cărora au convins-o, trimițându-i mesaje text și documente oficiale falsificate, să le dea banii.

Suspecții au contactat-o pe bătrână telefonic și pentru a-i câștiga încrederea s-au dat drept polițiști sau angajați ai Băncii Naționale a României.

Pentru a fi și mai credibili, aceștia au mutat conversația pe Whatsapp și i-au trimis legitimații falsificate, citații oficiale cu antetul instituțiilor statului, precum și acte contrafăcute.

Pretextul folosit de escroci

Suspecții au convins-o pe femeie că persoane necunoscute încearcă să-i spargă conturile bancare. I-au oferit ca alternativă pentru salvarea economilor retragerea fondurilor și predarea lor către „autoritățile” pe care au convins-o că le reprezintă.

„Bănuiţii ar fi determinat-o pe victimă să retragă mai multe sume de bani din conturile sale bancare şi să le înmâneze unei persoane, cu pretinsul scop de a securiza aceste sume, întrucât ar fi avut loc o tentativă de fraudă asupra conturilor bancare”, potrivit unei informări a Poliției Capitalei.

Femeia a crezut întreg scenariul, a mers la bancă, a retras banii și i-a oferit escrocilor direct din ușa locuinței sale.

Percheziții-fulger în București și Ilfov

În momentul în care și-a dat seama că a fost înșelată, femeia a alertat autoritățile. Poliția Capitalei a efectuat, în cursul zilei de miercuri, percheziții domiciliare în București, dar și în județul Ilfov.

În urma deschiderilor, au fost ridicate bunuri, telefoanele mobile utilizate în activitatea infracțională, dar și suma de 19.000 de lei.

Cetățean moldovean, dat în urmărire

Cercetările din acest dosar penal au relevat că întreaga activitate infracțională era desfășurată de trei persoane. Un tânăr de 29 de ani a fost reținut pentru 24 de ore, în timp ce un altul, în vârstă de 23 de ani, a fost condus la audieri, fiind în prezent cercetat în stare de libertate.

Principalul suspect din această anchetă, un bărbat de 38 de ani din Republica Moldova, este în continuare căutat de polițiști. Conform unor surse judiciare, acesta a mers la locuința femeii și a ridicat suma de 100.000 de euro.

Recomandările polițiștilor
Poliția Română a inițiat o amplă campanie publică prin care atenționează cetățenii cu privire la fraudele comise prin intermediul apelurilor false.

Citiți și: Anchetă a Parchetului European în România într-un caz de deturnare de fonduri UE în șase proiecte Erasmus+

Distribuie articolul pe:

1 comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.