Peter Magyar a depus jurământul ca premier al Ungariei

Conservatorul pro-european în vârstă de 45 de ani, care a apărut pe scena politică maghiară în urmă cu doar doi ani, a fost învestit cu 140 de voturi pentru, 54 împotrivă şi o abţinere într-un parlament în care partidul său, Tisza, deţine 141 de locuri din 199. Votul a avut loc în absenţa lui Viktor […]

De Redactia Cotidianul - redactor
Peter Magyar a depus jurământul ca premier al Ungariei

Conservatorul pro-european în vârstă de 45 de ani, care a apărut pe scena politică maghiară în urmă cu doar doi ani, a fost învestit cu 140 de voturi pentru, 54 împotrivă şi o abţinere într-un parlament în care partidul său, Tisza, deţine 141 de locuri din 199. Votul a avut loc în absenţa lui Viktor […]

Peter Magyar, președintele partidului TISZA din Ungaria, a depus sâmbătă jurământul ca prim-ministru al Ungariei. Acesta preia funcția de premier după o perioadă de 16 ani în care Ungaria a fost condusă de Viktor Orban. În aplauzele susţinătorilor săi, Péter Magyar a depus jurământul sâmbătă şi a promis să „servească” Ungaria, şi nu să „domnească”, scrie news.ro.

Conservatorul pro-european în vârstă de 45 de ani, care a apărut pe scena politică maghiară în urmă cu doar doi ani, a fost învestit cu 140 de voturi pentru, 54 împotrivă şi o abţinere într-un parlament în care partidul său, Tisza, deţine 141 de locuri din 199. Votul a avut loc în absenţa lui Viktor Orban, care a renunţat la funcţia de deputat.

Magyar l-a învins pe naţionalistul Orban, care se afla de 16 ani neîntrerupt la putere, printr-o victorie zdrobitoare obţinută la alegerile din 12 aprilie, asigurând partidului său, Tisza, o majoritate constituţională ce îi va permite să anuleze reformele despre care criticii spun că au slăbit democraţia de la Budapesta, scrie news.ro.

Atât investitorii străini, cât şi maghiarii au salutat victoria lui Magyar, forintul atingând cele mai înalte niveluri din ultimii patru ani faţă de euro, randamentele obligaţiunilor scăzând, iar sondajele post-electorale arătând că mai mulţi alegători susţin Tisza.

„Poporul maghiar ne-a dat un mandat, ca să punem capăt deceniilor de derivă”, a spus Magyar. „Ne-au dat un mandat să deschidem un nou capitol în istoria Ungariei. Nu doar să schimbăm guvernul, ci şi să schimbăm sistemul. Să o luăm de la capăt”, a declarat Peter Magyar sâmbătă.

Distribuie articolul pe:

8 comentarii

  1. “Poporul maghiar ne-a dat un mandat, ca să punem capăt deceniilor de derivă…, Nu doar să schimbăm guvernul, ci şi să schimbăm sistemul. Să o luăm de la capăt“.
    Dacă am invidiat și admirat ceva la politicienii unuguri și discuțiile opoziție putere de pe televiziuni (anii trecuți când mai deschidean TV) era decența și afirmații care să nu zică că țara lor e coruptă, că merge prost, că ca ,sic, la noi e corupție, că reformă. Văd că noul venit Peter simpatizează spre obiceiurile de la noi de-a ne învinui și ostraciza unii pe alții și indirect națiunea și țara.

  2. emil––

    Cine este putin mai devreme nascut isi aduce aminte cum arata Romania cu toate bogatiile ei in tara ,cu toti romanii la casele lor in tara pe timpul rusilor.Acum de cand suntem condusi de occident ,am ramas si fara bogatiile tarii,fara milioane de romani care au plecat si cu niste datorii la Bancile straine pe care nici copii copiilor nostrii nu le vor putea platii.Asa ca mai terminati sa aratati mereu cu degetul spre rusi si ar fi bine sa aratati cu degetul spre occident !

  3. emil––

    Cine este putin mai devreme nascut isi aduce aminte cum arata Romania cu toate bogatiile ei in tara ,cu toti romanii la casele lor in tara pe timpul rusilor.Acum de cand suntem condusi de occident ,am ramas si fara bogatiile tarii,fara milioane de romani care au plecat si cu niste datorii la Bancile straine pe care nici copii copiilor nostrii nu le vor puteartii.Asa ca mai terminati sa aratati mereu cu degetul spre rusi si ar fi bine sa aratati cu degetul spre occident !

  4. Nu ni-i arătați pe miniștri UDMR-iști din guvernul României, conform Art 1 Constituție “România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil” alături de domul Hunor Kelemen spășit cântând cel mai tare la Imnul Secuilor?

  5. Tuasu Ilici Iliescu a fost plantat dupa ce a facut facultatea la Moscova si tot timpul a fost #2 in Romania, cu toate incercarile de marginalizare ale cea.usestilor..

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.