Autoritățile de la București au venit cu o reacție rapidă după evenimentul nefericit din țara cantoanelor. „Ministerul Afacerilor Externe (MAE), prin intermediul Ambasadei României în Confederaţia Elveţiană, s-a autosesizat în urma apariției în mass-media a informațiilor cu privire la producerea unei explozii în stațiunea de schi elvețiană Crans-Montana și a întreprins demersuri pe lângă autoritățile locale competente, în vederea obținerii unor informații oficiale cu privire la cetățenia, identitatea și starea de sănătate a persoanelor afectate”, susține MAE, într-un comunicat de presă.
„MAE precizează că procedurile specifice de identificare a persoanelor afectate de incident sunt în curs și că, până în prezent, la nivelul misiunii diplomatice nu au fost recepționate solicitări de asistență consulară. Un consul din cadrul Ambasadei României la Berna se deplasează în zonă, fiind pregătit să acorde asistență consulară, conform competențelor, dacă situația va impune”, conform sursei citate.
Ultimele date
În jur de 40 de persoane ar fi murit şi alte 100 ar fi fost rănite în incendiu, a declarat joi Ministerul Afacerilor Externe din Italia, care se bazează pe afirmaţiile poliţiei elveţiene, conform News.ro
Potrivit instituţiei, incendiul nu pare să fi fost provocat de un act criminal.
Victimele nu au putut fi identificate imediat din cauza gravităţii arsurilor suferite, scrie Le Figaro.
Nu ori cine isi permite sa faca un Revelion in Elvetia si inca intr-o statiune foarte scumpa .Aici vin doar oameni foarte bogati, care nu sunt interesati de cat costa.
Oana Toiu muta decisiv…..!
Tzoaia se vâra de câte ori nu trebuie. O calamitate.
Reactie rapida, madam zoiu a zambit larg sa arate ca si-a pus dintii
in urma cu ceva ani ai avut nickname-ul ” Garfield motanul” ?
intanlit de sute de ori pe EvZ ?
Precis era cel putin un roman pe acolo, ca s-au raspandit peste tot ca poporul ales.