Profesori „ținuți ostatici” în școli: Sindicatele din Educație reclamă colapsul sistemului informatic

”Din cauza acestui eşec al sistemului informatic, cadrele didactice au fost ţinute ostatice, ceea ce este inadmisibil într-o eră a «digitalizării», arată sindicaliștii”.

Profesori „ținuți ostatici” în școli: Sindicatele din Educație reclamă colapsul sistemului informatic

”Din cauza acestui eşec al sistemului informatic, cadrele didactice au fost ţinute ostatice, ceea ce este inadmisibil într-o eră a «digitalizării», arată sindicaliștii”.

Federațiile sindicale din învățământ acuză că profesorii din comisiile de la Evaluarea Națională au fost supuși unei situații umilitoare. Aceștia au fost blocați în școli pentru a scana și încărca lucrările la Limba română. Această întârziere majoră a fost cauzată de blocarea repetată a platformei informatice. Oficialii Ministerului Educației au recunoscut problemele tehnice, însă au susținut că sistemul a fost funcțional, chiar dacă nu la parametrii optimi.

Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI) şi Federaţia Sindicatelor din Educaţie ”Spiru Haret” critică umilința la care au fost supuși profesorii la proba de Limba şi literatura română din cadrul Evaluării Naţionale.

Sindicaliști arată, într-un comunicat transmis luni, că haosul a fost generalizat și acuză incompetenţa celor care gestionează infrastructura digitală a Ministerului Educaţiei.

”Haos” la Limba şi literatura română

Incompetenţa crasă a celor care gestionează infrastructura digitală a Ministerului Educaţiei şi Cercetării a dus la

Blocajele au fost majore, platforma destinată încărcării lucrărilor scanate a durat foarte mult, astfel că profesorii au fost captivi în unităţile de învăţământ, unde au stat până la 8 ore.

Citește și: Evaluarea Națională 2026: Subiectele de Limba Română au apărut pe grupuri de părinți în prima oră după începerea probei

Din cauza acestui eşec al sistemului informatic, cadrele didactice au fost ţinute ostatice, ceea ce este inadmisibil într-o eră a «digitalizării», arată sindicaliștii.

Astfel, pofesorii au stat ore în şir în faţa unor ecrane, dând continuu «refresh» şi încercând să urce lucrările elevilor, în condițiile în care stresul era deja prezent, fără să mai fie pusă la socoteală    epuizarea fizic, se arată în document.

Reprezentanţii ministerului, rupți de realitate

Sindicaliştii critică reația reprezentanţilor ministerului, care au afirmat că blocajele sunt  ”întreruperi”.

Acest lucru demonstrează ”o ruptură totală faţă de realitatea din şcoli şi o nepăsare revoltătoare”, mai spun federațiile sindicale din învățământ.

”Un abuz intolerabil”

”Mai mult decât atât, atragem atenţia asupra unui abuz intolerabil: campania de pedepsire la care sunt supuşi profesorii evaluatori. Am primit numeroase sesizări din teritoriu conform cărora multe inspectorate şcolare judeţene (ISJ) au refuzat intenţionat şi abuziv înscrierea în comisiile de evaluare a acelor colegi care au ales să boicoteze simularea examenelor naţionale din primăvară.

Faptul că Ministerul Educaţiei şi Cercetării şi inspectoratele şcolare exclud şi marginalizează astăzi profesori cu experienţă, ghidându-se strict pe criterii de răzbunare şi vendete mărunte, este o practică ce subminează grav calitatea procesului de evaluare.

Nu acceptăm ca dreptul la protest sau la a semnala nereguli evidente să fie sancţionat pe ascuns, refuzându-li-se colegilor dreptul de a participa la corectare!

Profesorii din România nu sunt nici cobaii pe care Ministerul Educaţiei şi Cercetării să îşi testeze experimentele eşuate, nici «prizonierii» de serviciu în centrele de examen şi nici victimele orgoliilor unor conducători vremelnici!”, conchid federaţiile sindicale.

Distribuie articolul pe:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.